6p

Esnek a részvények az OTP-vel az élen, a forint pedig megint gyengül, 409 is volt az euró. Az olaj ma végre esik, de magasról, az üzemanyag-ársapka pedig fenntarthatatlan a Mol szerint. Megint Twitter-dráma van, Musk elállna az üzlettől, a cég meg beperelné.

A pénteki kereskedés Amerikában még stagnáló záróindexeket hozott, mára azonban elromlott a hangulat a részvénypiacokon. Összefüggésben lehet ez azzal, hogy pénteken erős foglalkoztatási adatokat tettek közzé az USA-ban, amik azt valószínűsítik, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed legközelebb nyugodt szívvel hajt majd végre egy újabb 75 bázispontos kamatemelést.

Európában főleg a gázszállítások miatt aggódnak, mivel a legfontosabb gázvezetéket – jó előre bejelentett – karbantartás miatt mától tíz napra leállítják. A félelmek szerint az oroszok nem kapcsolják majd vissza. A német, francia és brit indexek 0,5-1,0 százalék közötti mínuszban ingadoznak, az amerikai határidős indexek is hasonló mértékben esnek.

Nagyot esik az OTP

A héten még fontos amerikai és európai inflációs adatokat, valamint amerikai kiskereskedelmi statisztikákat tesznek közzé, és beindul az USA-ban a gyorsjelentési szezon is.

Itthon a BUX index egy százalék körüli mínuszban van ma délelőtt, az OTP majdnem kettő, a Mol mintegy fél százalékos esése mellett. A Richter 0,4, a Telekom 1,4, a 4iG 1,3 százalékkal esik.

Árfolyamok és grafikonok

Már megint gyengül a forint

Az USA pénteken bejelentette, hogy felmondja a Magyarországgal még 1979-ben kötött adóegyezményt, mivel az már nem előnyös számára. Bár állítólag ez nem volt váratlan, ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a múlt csütörtöki nagy kamatemelés ellenére sem tud 400 alá süllyedni az euró. Sőt ma újra nőtt az ára, a reggeli 404-ről 409 fölé is felment délelőtt.

Az euró/forint árfolyam napi gyertyákon. Forrás: Tradingview.com
Az euró/forint árfolyam napi gyertyákon. Forrás: Tradingview.com

Összeomolhat a hazai üzemanyag-ellátás?

A Mol vezetője tegnap interjút adott, amiben arról beszélt, hogy a hazai üzemanyag-ellátás komoly problémákkal küzd, és már rég túl vagyunk a ponton, amikor a 480 forintos üzemanyag-ársapka fenntartható – írja az Erste Befektetési Zrt.

A hazai fogyasztás robbanásszerűen nő a gazdasági növekedés és az alacsony árak miatt. A régiót pedig tervezett és váratlan finomítói leállások sora sújtja, többek között a schwechati, a pozsonyi és a százhalombattai egységben is volt kapacitáscsökkenés.

A brókercég véleménye szerint a következő hetek kritikusak lesznek, mivel a Mol kezd kifogyni az üzemanyagból és a logisztikai kapacitásokból.

Ha megbukik az ellátás, az rövidtávon még jó is lehet a MOL-nak, de biztos, hogy jelentős állami retorziókra számíthat.

Céláremelés Molra, árcsökkentés OTP-re

A lengyel mBank elemzői 4241 forintról 4927 forintra emelték a Mol 12 havi célárfolyamát, az ajánlásuk pedig továbbra is vétel. Ez 70 százalékos növekedési potenciál.

Szintén a vételi ajánlás megtartásával, de kismértékben csökkentették az OTP célárfolyamát, 15 161 forintról 15 045 forintra – írta az Equilor Befektetési Zrt. Ez is 83 százalékkal magasabb a jelenlegi, 8230 forintos árfolyamnál.

A tőzsde régi épülete. Fotó: BÉT
A tőzsde régi épülete. Fotó: BÉT

Két okból is süllyed az olaj

Az olaj árát az utóbbi időben a recessziós félelmek tartották kordában, miközben a világpolitikában inkább árnövelő események történtek. Ma ismét esés látható a múlt hét végi emelkedés után, aminek legalább két oka van.

  • Joe Biden amerikai elnök Szaúd-Arábiában tárgyal, hogy magasabb olajkitermelésre bírja az országot.
  • Kínában, Sanghajban pedig megint fel-felüti fejét a Covid, így újabb lezárások csökkenthetik az ország teljesítményét, így az olajkeresletet is.

A WTI 102,80, a Brent 105,50. Lásd még az Mfor.hu cikkét: Mennyi lesz az olaj, 65 dollár vagy 380 dollár?

Ez az extrém forintgyengülés fő oka

A globális lassulás és az elharapódzó infláció elleni monetáris szigorítások akkor is gyengítenék a forintot,

  • ha nincs Európában gázáremelkedés,
  • ha Magyarországon nincs éppen ikerdeficit (vagyis egyszerre jelentős a költségvetési és folyó fizetési mérleghiány),
  • és a magyar kormánynak nincs komoly, a nemzetközi sajtóban is sokat emlegetett vitája az Európai Unióval a helyreállítási alap miatt.

Ám e folyamatok közül Móricz Dániel, a Hold Alapkezelő befektetési igazgatója szerint egyértelműen a helyreállítási alappal kapcsolatos vita a legkomolyabb tényező. Míg Lengyelországban lényegében ugyanazok a folyamatok érvényesülnek, mégis csökkent a zloty árfolyama az euróhoz képest. Viszont a lengyel kormány meg tudott állapodni az Európai Bizottsággal a helyreállítási alapról, a magyar még nem.

Tudatosan rongálták a forintot

Az elmúlt 15 évet nézve a cseh korona árfolyama majdnem stabil, a zloty 10-15 százalékot esett, a forint árfolyama viszont 50 százalékot. A kormány és a jegybank 2020 tavaszáig tudatosan rongálta a forint árfolyamát, azóta ez már nem szándékos. Viszont a piac és az üzleti élet szereplői már nem hiszik el, hogy a kormány és a jegybank a forint árfolyamának stabilitására törekednek – mondta Surányi György volt jegybankelnök egy interjúban.

Ez pedig önbeteljesítő folyamattá válik, és szabadesésbe kezdett a forint árfolyama. Az infláció pedig nem a háborúval kezdődött, nem is azzal lenne vége – hangzott el.

Elon Musk kihátrálna, a Twitter beperelné

Felmondhatta a Twitter felvásárlására vonatkozó megállapodást Elon Musk Tesla-vezér a CNBC beszámolója alapján. Musk ügyvédje azt állította, hogy a Twitter nem tett eleget a felvásárlási szerződésben vállalt kötelezettségeinek, ami vélhetően a hamis fiókokra vonatkozó adatok közlését jelenti – írta az Equilor Befektetési Zrt.

A Twitter igazgatótanácsának elnöke, Bret Taylor szerint elkötelezettek amellett, hogy az ügylet a megbeszélt áron létrejöjjön, és jogi lépéseket kívánnak tenni a megállapodás érvényesítése érdekében. A pénteki kereskedésben 5,1 százalékot, majd a zárás utáni kereskedésben további 4,8 százalékot esett a részvény árfolyama.

Súrolta az ezermilliárdot a kriptópiac

A hétvége első fele kellemes emelkedéssel telt a kriptodeviza-piacon, a bitcon járt 22 ezer dollár felett is. A piac kapitalizációja, azaz az érmék összértéke piaci áron két hét óta először elérte az 1000 milliárd dollárt a Coingecko szerint. (A Coinmarketcap szerint csak 978 milliárd dollár volt.) Vasárnap és hétfőn azonban már esést látunk, a bitcoin most 20 500, az ether 1144 dollár.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A legnagyobb globális tőzsdén, a Binance-on 2020 márciusa óta nem látott bitcoin-forgalom alakult ki, miután a cég jutalékmentessé tette az első számú kriptovaluta kereskedését.

Indul az amerikai gyorsjelentési szezon

A héten beindul az újabb gyorsjelentési szezon az Egyesült Államokban. A vezető bankok közül a JPMorgan Chase és a Morgan Stanley csütörtökön a piacnyitás előtt, a Wells Fargo és a Citigroup pénteken reggel publikálnak. A bankok idén is reflektorfényben vannak, tekintettel egyrészt a kamatlábak alakulására – az emelkedő kamatlábak általában a pénzügyi vállalatoknak kedveznek –, másrészt a recesszió fenyegető veszélyére, ami viszont árt nekik.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG