Remek volt a hangulat tegnap az USA-ban, főleg a technológiai papírokat vették, a Nasdaq indexe két százalékkal ugrott, a Tesla például öttel. Ma Európában 0,2-0,5 százalékos süllyedésből nulla közelébe jöttek fel a vezető indexek. Az amerikai határidős mutatók viszont most fél százalék körüli mínuszban vannak, a piac fontos adatokra vár.
Itthon a BUX index 0,3 százalékkal megy fel, ami az OTP egy, a Mol 0,4 százalékos emelkedéséből, valamint a Richter egy és a Telekom fél százalékos eséséből adódik. Az Opus ismét két százalékkal szakad.
Gyengült a forint az inflációra
A hazai infláció júniusban 11,7 százalék volt év/év alapon, azaz tovább nőtt, bár erre számítani lehetett, miután az MNB is előre jelezte. A rendkívüli tételektől tisztított úgynevezett maginfláció még magasabb, 13,8 százalék lett, az élelmiszerek pedig átlagosan 22,1 százalékkal kerültek többe.
Az elemzők átlagosan kicsit kevesebbre, 11,5 százalékos pénzromlásra számítottak. A hírre a reggel még 401-402 forint körül ingadozó euró/forint 406-ra ugrott (most 406,70), a dollár pedig ismét átlépte a 400-at (jelenleg 402,10).
Előzmény, hogy a forint a héten nagy utat járt be, az euró szerdán 416,955 forint is volt, a dollárért pedig 409,90 forintot is adtak. Csütörtökön az MNB hatalmas, két százalékpontos emelést hajtott végre, majd alapkamat-emelést is kilátásba helyezett. Azután a kormány is nyilatkozott, engedékenyebbnek látszott az EU-val szemben. Így csütörtökön este végre erősödött a forint, ekkor 403-ra esett az euró ára.
Mindent be kellett vetni a forint megmentésére
A jegybank és a kormány is kellett a forint szakadásának megállításához csütörtökön, miután a jegybank reggeli lépése nem volt elég. Kénytelenek voltak délután megerősíteni az üzenetet egy rendkívüli kamatdöntés bejelentésével, a Kormányinfó mellett még Orbán Viktor is megerősítette, hogy készek vagyunk a kompromisszumra. De végül enyhült a nyomás a forinton – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Középtávon az lehet meghatározó, hogy mennyire hiszi el a kormány szándékát a piac, illetve milyen válasz érkezik Brüsszelből. Valamint sikerül-e a lélektani 400 forintos szint alá erősödni az euróval szemben.
Bajban lesznek a hitelfelvevők, vállalkozók?
Bejelentették, hogy jövő hét keddi rendkívüli kamatdöntő ülésen az alapkamatot is meg fogják emelni, ami arra utal, hogy valóban elkötelezettek amellett, hogy az alapkamat legyen az irányadó kamat – írta még az Equilor. Ez alapvetően pozitív üzenet a piacok felé.
Viszont azt is jelenti, hogy a magyar gazdaságnak fel kell készülnie a tartósan magas, várhatóan két számjegyű kamatokra, ami a gazdasági szereplőknek, lakásvásárlás előtt állóknak és a költségvetésnek okozhat problémát.
Visszavágták az OTP célárát
Célárat vágott a Morgan Stanley elemzője az OTP-részvényre, a korábbi 13 300 forintot módosította 9050-re – írta a KBC Equitas. Ezzel az ajánlás is semlegesről alulsúlyozásra módosult, a mostani árfolyamhoz képest pedig csak nyolc százalékos felértékelődési potenciált jelent. Az elemző ráadásul ezzel a piaci konszenzuson belül a legpesszimistábbá vált.
A lengyel jegybank is meglepetést okozott
Miután a magyar jegybank jelentősen, 200 bázisponttal emelte az irányadó kamatrátát, a lengyel is meglepetést okozott, de ellentétes irányban – írta az Erste Befektetési Zrt. Az elemzők által várt 75 bázispont helyett mindössze 50 bázisponttal, 6,50 százalékra emelték az alapkamatot. A lengyel jegybank rontotta a GDP-re vonatkozó növekedési becsléseit is. (A zloty ma gyengül.)
A központi bank lépése azt vetítheti elő, hogy az infláció letörése helyett a gazdasági visszaesés elkerülése kaphat nagyobb figyelmet – írja a brókercég.
Biden csökkentené Trump vámjait
Eközben Joe Biden amerikai elnök tanácsadóival egyeztet a kínai importra még Donald Trump elnöksége alatt kivetett, nagyjából 300 milliárd dollár összértékű vám csökkentéséről. Célja ezzel az infláció enyhítése lenne.
A volt japán miniszterelnök ma reggeli meggyilkolása nem látszik befolyásolni a jen árfolyamát.
A foglalkoztatásra és az olajra figyelnek ma
Az USA-ban péntek délután munkanélküliségi és béradatokat tesznek közzé, ami a kamatpálya szempontjából is rendkívül fontos lehet. A Fed legutóbbi ülésének aktáit szerdán tették közzé, azt jól fogadta a piac, ez az optimizmus tartott ki csütörtökön is.
A viszonylag moderált, 100 dollár körüli olajár is jót tehetett a részvénypiacnak, hiszen az infláció és a gazdasági növekedés is javulhat, ha nem túl drága a fekete arany. Az olaj a tegnapi emelkedés után ma szerény mínuszban van, a WTI 102,40, a Brent 104,60, a gáz is lefelé tart. Sokkal nagyobbat esnek az ipari fémek, két-három százalékkal, mint a réz, a nikkel, az alumínium és a cink.
Európa pedig az EKB elnöke, Christine Lagarde mai beszédére figyel majd. Boris Johnson, az Egyesült Királyság miniszterelnöke tegnapi lemondásának nem volt számottevő hatása a piacokra.
Nyakunkon a nagy Ethereum-fordulat?
A héten az Ethereum Sepolia nevű teszthálózata döccenőkkel ugyan, de sikeresen átállt a proof-of-stake rendszerre. A három fázisú tesztelésből így még egy van hátra, a Goerli nevű, így pár hónap múlva megvalósulhat a The Merge, a teljes Ethereum-hálózat átalakulása.
Ez is hozzájárulhatott, hogy a kriptodevizák piaca pár napja zöldbe borult. A bitcoin éjszaka átmenetileg átlépte a 22 ezer dolláros határt is, az ether az 1250-et. A teljes piaci kapitalizáció pedig az 1000 milliárd dollárt ostromolja.
Kétoldali tüdőgyulladásban szenved az MNB?
A jegybank helyzetét “kétoldali tüdőgyulladásnak” nevezi Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója, mivel:
- Az infláció tetőzésének várható időpontja egyre inkább kitolódik,
- és a forint gyengülése is felgyorsult.
Míg egy hónapja 12 százalék körüli tetőzést vártunk, ma már 13 százalék körüli inflációs csúcsra számítunk szeptemberben, decemberben 12,2 százalékon zárhatjuk az évet – írja.
Az infláció további gyorsulását várjuk a következő hónapokra, főleg a pszichológiai hatások és a forintgyengülés következtében folytatódó átárazások miatt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.