(Fotó: Wikimedia Commons) |
A BUX index teljesítménye csodálatos volt szerdán, hiszen miközben szinte az egész világon estek az indexek, nálunk emelkedés volt, a mutató 0,6 százalékkal ment fel. Ez főleg a Richternek köszönhető, amely 1,5 százalékkal 5570 forintra emelkedett.
Sokan nagyon kedvező jelnek tartják, hogy a Richter még ilyen rossz nemzetközi hangulat közepette is emelkedni tud, és további drágulást várnak tőle. Ma a Mol is csatlakozott hozzá, 0,9 százalékkal ment feljebb. A Magyar Telekom is drágult 0,5 százalékkal, az OTP viszont 0,4 százalékkal olcsóbb lett.
A forint gyengült, az euró egy időben 315 felett is járt, este 314,70 volt az ára. Ez 1,1 forinttal magasabb az egy nappal korábbinál.
Kína, mint nagy sötét árnyék
Újra kedvezőtlen makroadat jelent meg Kínában, és a jüannak a jegybank általi fokozatos leértékelése is megijesztette a piacokat, ami új fejezetet nyithat a nemzetközi devizaháborúban. Rosszat tehet más országok gazdaságának, de árulkodhat a kínai gazdaság rossz állapotáról is.
Ám a kínai befektetők abban is bíztak, hogy az ottani kormányzat megakadályozza a további részvényár-esést. Pénteken ugyanis lejárna a nagybefektetőkre a nyáron ráerőltetett eladási tilalom, de szó van arról, hogy meghosszabbítanák, amíg valamilyen új rendszer nem veszi át a helyét.
Pirosba borult Európa
Emiatt, meg talán az előző nap a piacra terelt állami dollár-milliárdoknak is köszönhetően végül két százalékkal emelkedtek a kínai részvények Kínában, miközben Hong Kongban és Japánban egy százalékos visszaesés volt. Nyilván nem tett jót a hangulatnak az észak-koreai terrorállam atomrobbantása sem.
Az európai tőzsdék minimális eséssel indítottak, de aztán rosszabbodott a helyzet, a mélyponton közel két százalék volt a jellemző mínusz. Végül egy százalék körüli eséssel zárt Európa.
További árfolyamok>>>>>>>>> |
Az Apple alulteljesít
Ismét sokat esett az Apple, miután olyan hírek láttak napvilágot, hogy a termékei iránti kereslet sok országban csökken, részben az erős dollár miatt. Valójában már december 10-e körül elvált egymástól a Nasdaq Composite index és az Apple mozgása, azóta a Nasdaq 4, az informatikai részvény 13 százalékot esett és a száz dollárhoz közelít.
Az USA-ban a tech-szektor nagyon szenvedett az Apple nyomán, természetesen az energiaszektorban működő cégeknek is rosszul ment, de a gyógyszergyártás és a biotechnológia is mínuszban volt. A Nasdaq 0,7, az S&P 500 0,9 százalékos mínuszban járt háromnegyed hatkor.
Elintézték a német autógyártókat
Folytatta esését a Volkswagen elsőbbségi részvénye, újabb három százalékkal lett olcsóbb, de a két másik nagy német autóipari óriás, a BMW és a Daimler ennél is jobban esett. Valószínűleg azért, mert egy kora délutáni hír szerint a német autógyártók értékesítései rosszul alakultak decemberben az USA-ban. A Volkswagennél jelentős, 9 százalékos volt a csökkenés, mások növekedtek ugyan, de jóval kevésbé, mint az amerikai gyártók, tehát piacot veszítettek.
Padlót fogott a kőolaj
Megint hatalmasat, 4-5 százalékkal zuhant a kőolaj ára, mindkét olajfajta 35 dollár alá süllyedt, ezzel a Brent típusú olaj 11 éves mélyponton van. Az olajat a közel-keleti feszültségek sem tudják megdrágítani, ahogy máskor, mert ezzel csak még valószínűtlenebbé vált az OPEC közös fellépése. Az arany és az ezüst viszont szépen kúszott felfelé, bár estére az ezüst visszacsúszott.