A két talán leginkább híres állat, akiknek egyébként a Budapesti Értéktőzsdén is van egy kis szobra, a medve és a bika – a két állat két, ellentétes piaci mozgást tükröz az Investopedia szerint. Bikapiac esetén kifejezetten optimista hangulatról beszélhetünk, a befektetők ilyenkor a jövő felé „vágtatnak”, és egy emelkedő trend jellemzi a piacot. Ha azonban a medvék telepszenek a piacra, pont ellentétes a hatás, ekkor az árfolyamok esésére, korrekcióra számítanak a szakemberek.
Arról nincs megállapodás, hogy miért épp a két állatot kötik a mozgásokhoz. Egyesek úgy vélekednek, hogy az állatok támadási stílusához van köze: a bika felfelé öklel, miközben a medve lefelé csap a mancsával. Mások szerint az állatok habitusa az, ami a kifejezést meghonosította a tőzsdén, a bika ugyanis ambiciózusan vágtat előre, míg a medvére a ráérős cammogás – és a téli álom – jellemző. Egy harmadik magyarázat a medvét magára a befektetőkre is használja, méghozzá a shortolókra, akik „előre isznak a medve bőrére”. Ez a magyar zsargonban azonban kevésbé jellemző.
Amik ne legyünk: szarvasok, disznók, csirkék
Na, ezzel a három állattal viszonylag ritkán találkozunk a magyar piacon. A zsargon szarvasnak nevezi azokat a befektetőket, akik kizárólag az IPO idején érdekeltek egy-egy részvényben: amint a papír átkerül a mainstream kategóriába, és befogadja a piac, már tovább is állnak. Ilyen értelemben ők a tőzsdevilág hipsterei.
Egy másik kevésbé szerencsés jelző, ha valakit disznónak vagy csirkének titulálnak a parketten. A két állat a kockázatkerülő üzletemberek jellemzésére utal. A csirkék jellemzően menekülnek a legkisebb kockázatot is hordozó eszközök elől, kizárólag a bombabiztos, stabil hozammal kecsegtető (jellemzően állam-) papírokban érdekeltek. A disznók jellemzően valamivel jobban tűrik a kockázatot, viszont rosszkor hoznak rossz döntést, és a gyors meggazdagodás reményében tetemes összegeket buknak a parketten, írja a Rediff.
Báránybőrbe bújt farkasok, csőlátású struccok
A birka típusú befektetőknek nincs konkrét célja a tőzsdén, magatartásukat a többi befektető véleménye, javaslata formálja. Emiatt azonban könnyen ki is játszhatók, és igen gyakran kiforgatják őket a vagyonukból – jellemzően a velük szöges ellentétben álló farkasok.
A parkett farkasait etikátlan, gyakran alvilági módszerekkel dolgozó, határozott üzletemberek, akik szó szerint bármire hajlandóak a meggazdagodásért. Jellemzően ők állnak a hirtelen ralik és esések mögött is. Ha egészen hiteles képet akarunk kapni róluk, érdemes megnézni Martin Scorsese 2013-as A Wall Street farkasa című filmet.
Hasonló magatartás jellemző egyébként a tőzsdecápákra is: ők olyan, a tőzsdén tevékenykedő egyének, akik rendkívül agresszív magatartással egyedül is képesek befolyásolni a piacot, és hatalmas vagyon fölött rendelkeznek.
Egy másik érdekes befektetői taktika a strucc, de legalábbis a madarakhoz (egyébként alaptalanul) köthető városi legenda, amely szerint vész esetén homokba dugják a fejüket. Ez a viselkedésmód a krízishelyzetekben jelenik meg, amikor az egyébként általában pánikot és méretes eséseket okozó hírt egyszerűen elengedik a fülük mellett, így mindezek ellenére is menetelni tudnak az árfolyamok – például a Tesla papírjainál elég gyakran hagyják figyelmen kívül a gyorsjelentések eredményeit a rajongók.
A felpattanó halott macska esete a pulykákkal
Ez igazából nem is szakzsargon, inkább egyfajta gazdasági szleng: ugráló halott macskákról akkor beszélhetünk, amikor egy egyébként eső vagy veszteséges részvény váratlanul, rövid időre megugrik vagy korrigál. Ez azonban jellemzően nem tart sokáig, és a lefelé tartó trend tovább folytatódik.
Forrás: flickr.com |
Végezetül pedig egy újabb szárnyat üdvözölhetünk a parketten: amikor azt mondjuk, hogy szállnak a pulykák, az arra utal, hogy rendszerint hosszú emelkedő trendek után a befektetők hirtelen rátalálnak az elfeledett, kisebb részvényekre, melyek ritkán és nehezen szoktak szárnyalni. A kifejezés a pulykák sajátos repülési stílusából ered, a hatalmas állatok ugyanis nem képesek különösebben nagy távokat repülni, azt sem valami kecsesen. Ez a változás azonban tartósabb, mint a macskaugrás.