Csokoládéeuró és forgalomból kivont forint |
Reggel a kínai részvények Sanghajban (Shanghai) két százalékos pluszban zártak, Sencsenben (Shenzhen) szerény mínuszban, ám a Kínával kapcsolatos aggodalmak továbbra is erősek.
Ma arról lehetett olvasni több helyen is, hogy nagyon nagy tőkekivonást történt Kínából ezen a héten, a hatóságok pedig arról beszéltek, hogy nagyon szeretnék élénkíteni a konjunktúrát. További intézkedések várhatók, amelyek megmozgathatják a világ tőkepiacait is.
Négy és fél éve nem volt ekkora
Az európai tőzsdék jártak pluszban is, a DAX index például kétszer is átlépte ismét a 10 000 pontos határt, de délután győzött a pesszimiszmus, és 1,4 százalékos mínuszban zárt. A francia és a brit mutató 1,7 és 0,7 százalékkal gyengült.
Az amerikai tőzsdék egy jó munkaerőpiaci adat nyomán 0,4 százalékos pluszban voltak este hat körül. A Handelsblatt.com szerint 2011 nyara óra nem esett ekkorát a DAX index heti bontásban, hétfőtől péntekig 8,3 százalék volt a veszteség.
Megint egy magyar csodácska
A magyar tőzsdén ismét kisebb fajta csoda történt, mintha a nagyvilágban nem is lenne semmi gáz, a BUX index 1,6 százalékos emelkedést produkált. Eközben a lengyel WIG 20 index is 1,3 százalékkal esett. Az OTP és a Richter 2,1 és 3,1 százalékkal emelkedtek, 5897 és 5739 forintra, a gyógyszergyár természetesen újabb történelmi rekordot ért el. (Nap közben 5780 is volt.) A Mol és a Magyar Telekom minimális mértékben, kéttized százalékkal esett.
A dollár ismét erősödött, az előző esti 1,0940-ről 1,0880 dollárra esett az euró ára. Az euró/forint már csütörtökön megnézte a 316-os szintet, de ma reggel visszazuhant 314-ig. Innét azonban folyamatosan gyengült a forint, késő este 316,30 volt az árfolyam. Hasonló mértékben, 0,4 százalékkal gyengült a lengyel zloty is.
A hét nyertese, az arany kissé visszacsúszott, 0,7 százalékkal, de még így is 1100 dollár felett van. Az ezüst nagyobbat esett, 14 dollárig, két százalékkal.