A Wall Street ma kezdetben fékezett kissé az utóbbi napok emelkedése után. A nyitás után egy darabig még mínuszban is jár a Dow Jones ipari átlag. Később visszatért az emelkedés, 0,2-0,5 százalékos pluszban vannak az indexek. Európában valamivel nagyobb, fél és egy százalék közötti emelkedéseket látunk átlagosan.
A piacot egyértelműen az derítette jobb kedvre a nyitás után nem sokkal, hogy Kína tízről öt százalékra csökkentett egyes vámokat. Ezeket megtorlásként 75 milliárd dollárnyi amerikai termékre vetették ki még az ősszel. Viszont a koronavírus terjedése nyilvánvalóan fékezi a tőzsdéket. A fertőzöttek száma 28 ezerre, a halottaké 560 főre ment fel a legutóbbi adatok szerint. Az USA-ban ezen kívül némi kivárás tapasztalható a péntekre várt béradatok publikálásra előtt.
Budapesten negyed százalékkal tudott emelkedni a BUX index. A Richter és a Mol egy százalék körüli pluszban, az OTP fél százalékos mínuszban végzett. A forint gyengült, megint a 338 forintos szintet ostromolja az euró, már csak fillérekkel marad el tőle. (A Richter holnap hajnalban közli gyorsjelentését.)
Merre tovább, Tesla?
A mostanában nagy izgalmakat okozó Tesla-részvények kezdetben nagyot estek, jelenleg azonban több mint öt százalékos pluszban vannak, 775 dollárnál. Jelentett a Twitter, árbevétele 2019 utolsó negyedévében az első alkalommal haladta meg az egymilliárd dollárt. Felhasználóinak száma pedig több mint ötödével emelkedett. Ezzel túlszárnyalta a Wall Street elemzőinek becsléseit.
A Twitter árfolyama (Yahoo Finance) |
Az árfolyam ez után meredeken emelkedő pályára került. Este fél hat körül 17 százalék feletti pluszban volt. Igaz, említést érdemel, hogy ezzel együtt is csak a tavaly októberi szintre sikerült visszakapaszkodnia. Akkor ugyanis villámgyorsan 40-ről 30 dollárra zuhant az árfolyama, és azóta sem haladta meg a 35 dollárt. Ma 39 dolláron áll.
Afrikából távdolgozni
Az októberi zuhanást nagyrészt a mobil hirdetési rendszer hibái okozták. Ennek kijavításán most is dolgoznak Jack Dorsey vezérigazgató szerint. Aki azt is elmondta, hogy az üzletmenet folyamatos lesz, bővülni fog a cég tevékenysége. Még úgy is, hogy ő hónapokig Afrikából szeretne az idén távdolgozni – írta a Financial Times. Olyan vállalatot kell építenünk, amely nem függ teljesen San Francisco-tól – tette hozzá.
Dorsey novemberi tweetje szerint Afrika szerepe nagyon fontos lesz a jövőben, ezért akar három-hat hónapot az év közepén a kontinensen élni. Ez azonban számos megfigyelőt szemöldöke felvonására késztetett. Teljesen szokatlan dolog a San Franciscóban működő társaságok körében – így a Financial Times.
Nőttek a költségek is
A lap emlékeztet arra, hogy a Twitter nagyrészt kimaradt abból a tőzsdei technológiai raliból, amely az Alphabet és a Facebook részvényeit új magasságokba lökte 2020-ban. A naponta aktív, hirdetésekkel megcélozható felhasználók száma a Twitternél a negyedik negyedévben 21 százalékkal 152 millióra emelkedett.
Elsősorban az amerikai tevékenységük növekedett erősen. A bevételek egyébként 11 százalékkal nőttek, az egymilliárd dollár a Twitter saját becslései sávjának a felső szélén van. A nettó eredmény viszont 12 százalékkal 119 millióra csökkent. Részben egy adókedvezmény megszűnése, részben a költségek 22 százalékos emelkedése miatt. Idén az első negyedévre egyébként 825 és 885 millió dollár közötti bevételt várnak.