A legfőbb kínai index, a Sanghaj Kompozit ma 5,5 százalékot zuhant, a B-részvények 4 százalékkal kerültek lejjebb. Hongkong 2 százalékot esett, és néhány más ázsiai tőzsde is lejjebb került egy százalékkal annak hatására, hogy a kínai hatóságok két brókercégnél is vizsgálódni kezdtek szabálysértések miatt.
Sanghaj Kompozit, 1 év. Heves ingadozások |
Ne úgy képzeljük, mintha a Buda-Casht vagy a Quaestort látogatták volna meg időben a felügyelet emberei, hanem úgy, hogy az árfolyam esések elkerülésére hozott, meglehetősen piacidegen szabályok betartását ellenőrizzék. Ennek során megnézik, nincsenek-e short pozíciók, vagy más olyan ügyletek, melyeket nyár óta, a piaci lufi kipukkadása óta tiltanak azért, hogy elkerüljék az árfolyamok esését.
Elemzők szerint a hatóságok szeretnék a spekulációt mérsékelni, és ha lehet, a tőkeáttételes ügyleteket is csökkenteni. Nos, ez utóbbi még ésszerű is lehet, mert a hitelre való részvényvásárlás a fő oka a túl nagyra fújt piaci lufiknak. A tőkeáttétes ügyletek volumene júniustól szeptemberig meredeken csökkent, érthetően ekkor estek a legnagyobbat az árfolyamok.
Szeptembertől viszont ezermilliárdról 1,2 ezermilliárdra nőtt a hitelek értéke, így az azóta bekövetkezett árfolyam emelkedés óhatatlanul egy újabb lufinak tűnik. Ez viszont arra utal, hogy a hitelre vásárlást nemhogy korlátozták, hanem még támogatták is, hogy így emelkedjenek az árak. így viszont nehéz lesz megszabadulni a nagy árfolyam ingadozásoktól.
A hatóságok azt mondják, olyan tőzsdét szeretnének, amely a gazdaságot támogatja, de mérsékelt rajta a spekuláció. Nos, ez hiú ábránd. A tőzsdének a spekuláció ad likviditást, anélkül kiszárad, és akkor nagyon nehéz befektetőket találni, akkor pedig semmi értelme az egésznek. Persze ésszerű eszközökkel lehet korlátozni az extrém helyzetek kialakulásának esélyeit, de a piacot az állam vágyainak megfelelő irányba taszigálni, nos ez képtelenség.
Amerikában zajlik a hálaadási hétvége, a tegnapi pulykaevés után ma a fekete pénteki bevásárlási őrület következik, a piacokkal nem sokat fognak foglalkozni. Fél napos nyitva tartás lesz, aminek tulajdonképpen nem is tudni, mi értelme. Békésebb években ilyenkor semmi nem történik, máskor 1-1 nagyobb szereplő arra használja a lecsökkent likviditást, hogy 1-2 részvény, vagy akár egész indexek értékét kissé odébb rángassa.
Európában viszont teljes értékű nap van, a piacok kisebb eséssel nyitottak. Ez lehet a kínai hatás, de az is elképzelhető, hogy a tegnapi heves emelkedés, melyet megint Mario Draghi európai jegybankelnök további pénzszórásra utaló jelzései fűtöttek, ma kisebb korrekciót kíván. A DAX 0,2 százalékkal van lejjebb, a párizsi CAC-40 0,35-tel.
Friss árfolyamok >>> |
A BUX is esik 0,6 százalékot, ezúttal a Richter kísérletezik a korrekcióval a nagy vágta után, 0,8 százalékkal van lejjebb. Volt már ilyen próbálkozása, aztán napközben mégis széttépték, kétségkívül túlvett a papír. Ha véletlenül visszatesztelné az 5100 forint környéki kitörési szintet, jó vétel lehet. Ma a Mol és az OTP is gyengélkedik, fél és egy százalék közti mínuszban vannak.
A forint megpihent a 312-es eurónkénti szinten, a török líra viszont újra esett, érthetően. A lelőtt repülőért gazdasági szankciókkal reagálnak az oroszok, ez nem feltétlenül tesz jót a valutaárfolyamnak, ami most 3,12 az euróhoz képest.