MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
A német munkanélküliség tovább csökkent, a betöltetlen munkahelyek száma újra nőtt. Ugyanakkor egy merénylet Afganisztánban a diplomata-negyedben súlyosan megrongálta az ország követségét is. A kiskereskedelmi forgalmuk viszont jóval elmaradt a várttól. Az eurózónában a májusi infláció 1,4 százalék lett, míg az elemzők 1,5 százalékot vártak. Sokféle hír és adat között az európai tőzsdék a nap nagy részét pluszban töltötték, élen a DAX index-el, a végére azonban elromlott a hangulat.
A záráskor a német index 0,1 százalékos pluszban távozott, a francia mutató azonban 0,4, a brit 0,1 százalékos mínuszban vonult pihenni. A briteknél egy közvélemény-kutatás tovább romló esélyeket jelzett a konzervatívok számára a közelgő választásra, ez délelőtt gyengítette a fontot, de ez a hatás később megszűnt.
Olajcég és bank ma nem volt jó
Az USA-ban is jöttek makroadatok, nem túl jók, ami a kamatemelés esélyét csökkenti, ez viszont nem jó a bankok számára. Ráadásul a JP Morgan is bejelentett valamiféle aggályt a várható eredményeivel kapcsolatban, így a nagybankok részvényei csúnya, 2-3 százalékos mínuszban vannak. Természetesen az olajcégeket sem kímélték ma. Az S&P 500, a Dow Jones és a Nasdaq indexe 0,2-0,3 százalékos mínuszban volt este hat előtt pár perccel.
Itthon a BUX index a nap elején inkább szerény mínuszban, a nap végén szerény pluszban járt, azután a zárószakaszban, főleg a Molnak köszönhetően még belehúzott egy kicsit. A 0,7 százalékos emelkedést talán csak a bukaresti tőzsde tudta Európában túlteljesíteni ma. A Mol 0,6 százalékkal 22 315 forintra, a Richter 0,9 százalékkal 7014-re emelkedett. Az OTP és a Magyar Telekom kis mértékben, 3-4 ezrelékkel esett, 8555, illetve 457 forintra.
Fantázia a Duna House-ban
A dollár estefelé esett a makroadatok nyomán, 1,1235 dollár lett egy euró. A forint ingadozott kissé, délelőtt a 307-et is súrolta az euró, este a 308,40-et is, most 308,20, összességében gyengült kissé a valutánk.
„Látunk fantáziát a Duna House-ban” – írta a KBC Equitas, amely „vételi ötletet fogalmazott meg” a részvényre. Szerintük a lakáspiac újabb lökést kaphat, ebből pedig az ingatlanközvetítő is profitálhat. „Az ingatlanfejlesztés teljes megszerzését is értékteremtőnek tartjuk, így a 4500 forintos szinteket (fair érték becslésünk) is elérhetőnek tartjuk, ami 25 százalékos felértékelődési potenciállal kecsegtet” – írták. Hamarosan jön a 130 forintos osztalék is, ez is csökkenti a kockázatot. A részvény ma 3,7 százalékkal 3650 forintra ugrott.
Holnaptól a Richter és a Rába részvényei forognak osztalékszelvény nélkül (106, illetve 20 forint), a kifizetés kezdete mindkettőnél június 12. (Összefoglalónk a tőzsdei cégek osztalékfizetéséről itt.)
Sokat termelt ki az OPEC
Az olaj csúnyán leesett, miután kiderült, hogy az OPEC tagjai májusban a vártnál több olajat termeltek ki. Így az olaj majdnem négy százalékos mínuszban is volt, majd ez három százalék közelébe szelídült. A WTI 48,20, a Brent 50,70 dollár. Az olajkészletek értelmezéséről, a szaúdiak új taktikájáról, az olajpiacról az Erste Befektetési Zrt. írt érdekes cikket.
A venezuelai pénznemnek már hivatalos papírja is van róla, hogy 10 helyett 2010 ér belőle egy dollárt – a Reuters szerint egy aukción ez az árfolyam alakult ki. A hivatalos árfolyam 2016 tavasza óta tíz dollár körül van, miközben a pénz szinte értéktelen, hiperinflációval küzd.