Az európai tőzsdeindexek többsége csekély, 0-2 ezrelékes mínuszban van hétfőn, az amerikai határidős indexek pedig némileg felfelé korrigálnak. Pénteken ugyanis jelentősebb esés volt az Egyesült Államokban, a Nasdaq 100 index 2,4, az S&P 500 1,3 százalékos mínuszban zárt. A múlt héten Jerome Powell Fed-elnök azt jelezte, hogy nem kell sietniük a kamatvágásokkal, ez pedig eléggé elbizonytalanította a piacokat.
Az Nvidia új Blackwell AI chipje állítólag túlmelegedési problémákkal küzd, emiatt a részvények 2,9 százalékot estek a hétfői nyitás előtti kereskedésben. Szerda este egyébként e cég gyorsjelentésére figyelhetnek a befektetők, ami az egész a techszektor teljesítményére is kihatással lehet.
A BUX index alaposan kiemelkedik az európai mezőnyből, 1,3 százalékkal megy fel, amit az OTP 2,9 százalékos ugrása hajt főleg (21 600 forint az ára). A Telekom 1,9, a Mol 0,5 százalékkal emelkedik, a Richter 0,6 százalékkal süllyed.
Az euró ára 409,40 forint, ami 1,4 százalékkal több a péntek estinél. Az arany egy, az olaj 0,7 százalékkal drágul, az európai földgáz viszont 0,8 százalékkal olcsóbb lett.
Hatalmas céláremelés OTP-re
Jókora céláremelést hajtott végre a Morgan Stanley az OTP-re. A korábbi, alulsúlyozásra szóló ajánlásukat vételre/felülsúlyozásra módosították, és 20 400 forint helyett 27 000 forintos célárat határoztak meg. A konszenzusos célár így 23 200 forint felett jár, ez több mint tíz százalékos felértékelődési potenciált jelent a mostani szintekhez képest – írta a K&H Értékpapír.
Kiütötték a Netflixet
A Netflix szerint 60 millió háztartás nézte a péntek esti Mike Tyson – Jake Paul bokszmeccset, de a nézettségi csúcs 65 millió volt. A megemelkedett forgalmat azonban nem bírták a Netflix szerverei, és sok előfizető a közvetítés akadozásával szembesült.
A streaming-szolgáltatás csak szombaton, majdnem hat órát követően állt helyre teljesen az Egyesült Államokban – foglalta össze a K&H Értékpapír.
Mit nekünk, energiaár-robbanás
A 2022-es energiaár-robbanás előtti szintet jelentősen meghaladó első kilenc havi eredményről adott számot az ALTEO Nyrt. – közölte a társaság. A mérséklődő energiaárak miatt az első három negyedév EBITDA-ja összességében kilenc százalékkal volt alacsonyabb a tavalyinál. A 8,6 milliárd forintos nettó eredmény 24 százalékkal volt lejjebb 2023 azonos időszakához képest.
A Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában jegyzett vállalat jelentős eredményeket ért el stratégiája megvalósításában, folytatta beruházási és akvizíciós tevékenységét. Idén lezárult a soproni gázmotor-telepítés és augusztusban megkezdte működését a tereskei naperőmű is, amivel a cég megduplázta fotovoltaikus termelési kapacitását.
Erős eredményt produkált az Alteo
Kiváló harmadik negyedévi eredményt láthatunk az Alteo-tól, ami elsősorban a szabályozói központ eredménybővülésének köszönhető – írta az Erste Befektetési Zrt. Kisebb, de méretükhöz képest hatalmas javulást láthatunk a Megújuló és a Hulladékkezelési üzletágban is.
Eközben a cég 13,1 milliárd forint készpénzzel és 25,6 százalékos eladósodottsággal (nettó adóság/(nettó adósság plusz tőke) mutató) rendelkezik a korábban megszokott 70 százalékhoz képest. Így további 40-50 milliárdnyi beruházási, akvizíciós mozgástér továbbra is fennáll.
Hatalmas programot jelentett be a Samsung
A Samsung bejelentése szerint tízezer milliárd koreai wonos részvény-visszavásárlási keretet fogadott el, ami megközelítőleg 7,2 milliár dollár – írta az Equilor Befektetési Zrt. A koreai technológiai vállalat ebből háromezer milliárd wont fog elkölteni a következő három hónapban, a visszavásárolt részvényeket pedig megszünteti.
A Samsung részvénye november 15-én négyéves mélypontra zuhant, miután a vállalat csalódást keltő profit-előrejelzést tett közzé és a vámokkal kapcsolatos aggodalmak is erősödtek Donald Trump megválasztása miatt. A pénteken és hétfőin viszont 7-7 százalékkal ugrik.
Áll a bál a jen körül
Kazuo Ueda, a Bank of Japan elnöke homályban hagyta a kamatemelések időzítését, emiatt a japán jen hétfőn gyengült az amerikai dollárral szemben. Ueda Donald Trump győzelme óta először beszélt a monetáris politikáról, és megismételte, hogy a kamatlábak fokozatosan tovább emelkednek, amennyiben a gazdaság a központi bank kilátásaival összhangban fejlődik.
Mindenki bitcoint venne?
A bitcoin pár nap esegetés után ismét elérte a 92 ezer dolláros árfolyamot, újra közelít a november 13-án elért 93 477 dolláros történelmi csúcshoz. Szokás szerint sok hír érkezett, ezek többsége inkább jó:
- Egy milliárdos befektető, Paul Tudor Jones alapjának bitcoin-állományát ötszörösére növelte, 159,9 millió dollárra, a BlackRock ETF-jén keresztül.
- Az amerikai kriptóalapok több mint hatmilliárd dolláros tőkebeáramlást tapasztaltak a múlt héten, ami az eddigi legnagyobb heti érték.
- Rekordmértékű tőkebeáramlás volt az amerikai Ethereum ETF-eknél is, heti szinten összesen több mint 515 millió dollár, ami szintén rekord.
- Kevésbé jó hír, hogy “extrém kapzsiság„ látható a kriptópiacon, a “Fear and Greed Index” (félelem és mohóság index) elérte a 90 pontot. Ezzel nő a korrekció veszélye (de nem jelent automatikusan fordulatot az árfolyamban).
- A lengyel elnökjelölt, Sławomir Mentzen állami, stratégiai bitcoin-tartalékot kíván létrehozni, ha megnyeri a 2025-ös választásokat. (Hasonlóan Donald Trump leendő amerikai elnök terveihez.) Célja az is, hogy Lengyelországot kriptopénz-paradicsommá alakítsa kedvező szabályozással, alacsony adókkal és más támogatásokkal.
- A lakossági befektetői aktivitás csúcson van, a százezer dollár alatti bitcoin-tranzakciók volumene három éve a legmagasabb szintet érte el.
- Robert F. Kennedy Jr. elismerte, hogy vagyona nagy részét bitcoinba fektette.
Hétvégi solana-árrobbanás
A negyedik legnagyobb kapitalizációjú kriptovaluta, a solana nagyot ugrott a hétvégén, 205 dollár környékéről 240 dollár fölé, így egy hét alatt 18, egy hónap alatt 58 százalékkal száguldott. Történelmi csúcsát (259 dollár körül) azonban még így sem érte el. Az FTX-tőzsde csődje utáni mélypontokon ez a kriptovaluta tíz dollár alatt is megfordult.
A Solana-blokklánc kedvelt a kisbefektetők körében, és a népszerű mémérmék nagy részét is ezen a blokkláncon hozzák létre. Forgalma már az Ethereuméval vetekszik, egyes paraméterekben le is körözte azt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.