Tegnap este még szerény esésekről számoltunk be az amerikai tőzsdéken, de a késői órákban felgyorsultak az események, az S&P 500 2,5, a Nasdaq indexe 3,4 százalékos, jelentős süllyedéssel fejezte be a napot. Kommentátorok azt írják, hogy az ilyen alacsony olajár és egyes külföldi országok gyenge konjunktúrája már azzal fenyeget, hogy az USA gazdasága is recesszióba esik. Az olaj egy rossz készletadat nyomán esett 30 dollárra, és most is csak kevéssel afelett ingadozik. Nemcsak az alacsony olajárat, hanem annak erős csapkodását, ingadozását is kárhoztatják a részvénypiacok elbizonytalanodásáért.
Reggel Kínában legalább stabilizálódni tudtak a részvényárak, de a Nikkei 225 2,7 százalékkal esett, ezért is az olajár körüli bizonytalanságot tették felelőssé. Kevéssel 11 óra előtt a DAX és a CAC 2,0, az FTSE 100 1,6 százalékos mínuszban volt.
További árfolyamok>>>>>>> |
A BUX index ekkor 0,6 százalékos veszteséget mutatott, akárcsak a szerdán még nagyot emelkedő OTP részvény, amely ezzel 6150 forintra jutott. A Richter 0,8 százalékkal 5744 forintra, a Mol egyharmad százalékkal 13 750 forintra, a Magyar Telekom 0,7 százalékkal 403-ra esett.
A forint viszonylag stabil, a 316,20 forintos euró majdnem fillérre ugyanannyi, mint amennyi szerdán késő este volt. A dollár gyengécske, az euróval szemben 1,09-re emelkedett az ára. A tegnapi erősödés után most sok feltörekvő piaci deviza gyengül.
A német autógyárak az emelkedés motorjai voltak a DAX indexben, most viszont átlagon felüli mértékben esnek: a BMW négy százalékos esést mutat, a Volkswagen is volt hasonló szinten, de azután ez két százalékra szelídült. A Daimler 2,65 százaléknál tart.
A német gazdaság 2011 óta nem látott mértékben, 1,7 százalékkal nőtt, a 2014-es 1,6 százalék után – jelentette az ottani statisztikai hivatal. Az adat a jelek szerint nem jelentett különösebb meglepetést, mert a DAX index inkább csak még jobban belehúzott az esésbe.