5p
Úgy tűnik a piaci folyamatok alapján, hogy komoly lehetőség van az üzemanyagárak csökkenésére a héten. A Reuters adatközlése alapján a július 25 - július 29-i héten a benzin ára a mediterrán piacon, heti átlagban 3,2 százalékkal lett olcsóbb, a gázolaj ára 6,4 százalékkal csökkent. Mit hoz ez a benzinkutakon?

A heti átlagos piaci ár- és árfolyam-változások alapján augusztus 1-jén, hétfőn a benzin ára várhatóan 2-3 forinttal, a dízel ára 4-6 forinttal csökkenhet, figyelembe véve a július 29-i árcsökkentést.

A Brent spot kőolaj ára a héten 40-44 dollár között ingadozott, heti átlagban közel 3 dollárral, 6,5 százalékkal csökkent az ár. A spot olajár a hét folyamán minden nap csökkent – írja a GKI Energiakutató szokásos előrejelzésében.

Nagyon beindult Irán

Az árcsökkenés egyértelműen a magas készletszinteknek tulajdonítható, a piaci hangulatot befolyásolta, hogy a tőzsdei olajvállalatok eléggé rossz második féléves jelentéseket adtak közre. Az OPEC júniusi olajkitermelése és exportja újabb csúcsot döntött, Irán sokkal hamarabb visszatér a szankciók előtti mennyiségekhez, mint ahogy az elemzők vélték.

A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek.

A piacszerzés sikeres, mivel az iráni árakat a szaúdi irányadó árhoz viszonyítva kedvezménnyel határozzák meg. Az USA-ban a kőolaj és benzinkészletek emelkedtek, a közepes finomítású termékek készletszintje csökkent. Európában csökkent a feldolgozott termékek készletszintje.

Először Ázsiában, majd az Egyesült Államokban, most Európában is, elsősorban a nem komplex finomítók mérsékelték termelésüket, s egyes finomítók már a téli minőségű benzin gyártására álltak át.

Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 2,8 dollárral, közel 6 százalékkal csökkent ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajtőzsdei befektetések mennyisége (a csütörtöki statisztika szerint) nagyot csökkent, a rövidebb lejáratra vonatkozó ajánlatok mennyisége növekedett.

Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten közel fél dollárral csökkent, mivel a Brent ár erőteljesebben csökkent. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten 3 darabbal nőtt, az elemzők szerint lehetséges, hogy rövid távon megáll a fúrások számának emelkedése. Európában a benzinexport lehetőségei beszűkültek, az Egyesült Államok felé nem, Dél-Amerika felé kisebb mennyiséget szállítanak. Nigéria ismét vásárolni tud, nyersolajat ad benzinért cserébe, de csak korlátozott mennyiségben képesek kőolajat értékesíteni.

Nincs meglepés az európai piacon

Az európai benzinpiacokon az árak a kőolaj mozgását követték, mindennap árcsökkenés jelentkezett. Az egyes piacokon az árak 2,9-3,8% között csökkentek, a legkevésbé az NWE piacon. A gázolaj ára még jelentősebben, 6-6,5 százalékkal csökkent, péntek kivételével minden nap esett az ár.

A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a július 25 - július 29-e közötti időszakban 3,2 százalékkal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon 2,9 százalékos volt az áresés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 3,8 százalékkal csöükkentek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 6,4 százalékkal mérséklődött, az észak-európai piacokon 6,0-6,1-kal csökkentek az árak a megelőző hét átlagához képest.

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 4,1 százalékos csökkenést mutatnak az árak, az NWE  piacon 3,9 százalékos, az ARA piacon 4,9 százalékos volt az árcsökkenés.

A gázolajnál, a mediterrán piacon a forintban számított heti csökkenés 7,3 százalékos volt, az észak-európai piacokon 6,9-7,0 százalékkal csökkentek az árak forintban mérve.

Mennyi az annyi?

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében 4-6 forint közötti árcsökkenést jeleztek, a gázolaj esetében 7-9 forintos árcsökkenés jelentkezett. Hétfőn, augusztus 1-jén, a piaci változásokat figyelembe véve 2-3 forint közötti benzin és 4-6 forint közötti gázolaj árcsökkentést várunk,  figyelembe véve a július 29-i 2 forintos benzin és 3 forintos gázolaj árcsökkentés hatását.

A fenti változtatásokkal a benzin és a gázolaj ára 326 forint/liter körüli szinten változhat. Az elmúlt egy év során a benzin ára 14, a gázolaj ára 8 százalékkal csökkent.

Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 25 százalékkal több benzint és 17 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos, nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 33700 33420 33900 -0,38% 0 0 8 945 627 330 HUF 2025-12-10 17:14:18
MOL 2926 2902 2960 -0,14% 0 0 1 621 761 456 HUF 2025-12-10 17:05:10
MTELEKOM 1764 1734 1766 +2,20% 0 0 575 459 832 HUF 2025-12-10 17:09:57
RICHTER 9745 9650 9745 +0,67% 0 0 1 780 489 130 HUF 2025-12-10 17:05:09
OPUS 544 540 548 0,00% 0 0 80 404 025 HUF 2025-12-10 17:05:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Mi történt a forinttal? Ennyiért adják az eurót és a dollárt most
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 19:11
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Óvatosság Budapesten: ma mindenki az amerikai döntést várta
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a BUX stagnált szerdán, az index minimális, 0,99 pontos emelkedéssel, 108 571,16 ponton zárt.
Részvény / Deviza / Áru A Fed döntését várják az amerikai befektetők
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 16:14
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A Magyar Telekommal nem lehet ma tartani a lépést?
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 14:46
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,64 pontos nyitás után gyengült szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Elszabadult: gátlástalan, duplacsövű puskává változott az ezüst
Czwick Dávid | 2025. december 10. 14:21
Mindenre fittyet hány és laza eleganciával döntögeti a tabukat. Lassan már csak szidalom, ha az arany kistestvérének nevezzük?
Részvény / Deviza / Áru A Magyar Telekom erősen indult a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 12:15
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,64 pontos nyitás után csökkent szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A Lightyear öt új piaccal bővíti hazai kínálatát
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 09:45
A Lightyear európai befektetési platformon a befektetők mostantól öt új piachoz – a lengyel, a svéd, a norvég, a dán és a svájci tőzsdékhez – is hozzáférnek, továbbá az ilyen piacokhoz kapcsolódó devizák is rendelkezésre állnak.
Részvény / Deviza / Áru Óvatos pesszimizmussal nyitott a tőzsde szerdán
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 09:20
A BUX 0,64 pontos csökkenéssel, 108 569,53 ponton nyitott szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Egyik lábát sem dugta ki a takaró alól a forint szerda reggel
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 06:39
A magyar fizetőeszköz árfolyama szerda reggelre csak kismértékben változott a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Kamatdöntésre várva eséssel zártak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 06:20
A Wall Street főbb indexei hétfőn csökkenéssel zártak, a legtöbb S&P 500 iparági szektor veszteséges volt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG