A koronavírus ugyan tovább terjed, ám a piacok bíznak abban, hogy megállítható. Ezt támasztja alá egy kínai sajtójelentés a vírus kezelésében, oltóanyag előállításában elért eredményekről.
Így a tőzsdék hangulata jó, a Stoxx 600 európai index 1,1 százalékkal emelkedik, hasonló képet mutat a kínai Shanghai Composite. Közel egy százalékkal ugranak az amerikai határidős indexek is, ami jó kezdést vetít előre. Az olaj drágulását is ezzel magyarázzák.
Itthon a BUX index 0,7 százalékos pluszban van, kissé elmaradva európai társaitól. A Mol egy százalék feletti emelkedése húzza, de a Richter és az OTP is pluszban van. A forint nyugodtnak látszik, az euró nem távolodott el ma nagyon a 336-os árszinttől.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
1. Meglepetés Iowában?
Pete Buttigieg vezet a demokraták iowai előválasztásán a – műszaki hibák miatt – kézi szavazatszámlálás 71 százalékos feldolgozottságú részeredményei szerint. Bernie Sanders szorosan a nyomában másodikként. A fiatal jelölt befutása meglepetés lenne. De alighanem jó a piacoknak, mert politikája mérsékeltebb, közelebb áll a centrumhoz, mint az ellenfelek által sokszor kommunizmussal vádolt Bernie Sanders vagy Elisabeth Warren. Donald Trump évértékelő beszéde a várnak megfelelő volt, különösebb meglepetést nem tartalmazott. Főleg önmaga dicséretével volt tele.
2. Megemelték a Richter-célárat
Megemeltük Richter célárunkat - írta az Erste reggeli kommentárja. Az USA-ban tovább gyorsulhatott a Vraylar értékesítése, így emelték annak bevételeire vonatkozó várakozásukat. Az erősödő rubel és a gyengülő forint is pozitívan befolyásolhatta az exportot és a nyereséget.
“A 2019-es adózott eredményvárakozásunkat 5,4%-kal, a 2020-ast pedig 8,0%-kal emeltük meg. Ezen változtatásokkal összhangban 12 hónapos, intézményi célárunkat a korábbi 6735 forintról 7275 forintra emeltük, a részvényeket változatlanul felhalmozásra ajánljuk” – írták. A célár több mint tíz százalékos felértékelődési potenciált mutat a tőzsdei árhoz képest. A Richter gyorsjelentése péntek hajnalban várható.
3. Felülteljesített a Disney
Tart a gyorsjelentési szezon, kiábrándító számok érkeztek a Siemenstől. Nagy eséssel kezdheti a napot a Ford, amelynek “gyorsjelentése aggasztóra sikerült”. Jó volt a BNP Paribas és az Infineon jelentése. Felülteljesítette viszont a várakozásokat a Disney az Equilor hírlevele szerint.
“A vállalat a negyedév során 1,53 dolláros egy részvényre jutó igazított eredményt ért el szemben a 1,46 dolláros előrejelzéssel.” A tavaly novemberben indult streaming-szolgáltatása pedig egyértelműen viszi a prímet növekedés tekintetében. Ugyanakkor a cég bezárta shanghaji, illetve hongkongi vidámparkját, ami előreláthatólag 175 millió dolláros árbevétel csökkenést fog eredményezni.
A Bloomberg a Siemens és az ABB mai jelentését is említi. Szerintük ma még jön a Novo Nordisk A/S, a GlaxoSmithKline Plc, és a Vodafone Group Plc jelentése is.
4. Tesla: Itt már Musk is shortolna?
Az utóbbi hetek egyik legnagyobb befektetési sztorija a Tesla, amely robbanásszerű emelkedést produkált az utóbbi időben. Vannak napok, hogy 10-20 százalékkal is emelkedik. Az árfolyam az ősz eleji 250-300 dollárról január végére duplázott, 500 dollár fölé, a cég értéke (tőzsdei kapitalizációja) decemberben átlépte a Ford és a General Motors együttes értékét. Majd tegnap már 887 dolláron zárt (+13 százalék), de 969 dollár volt a maximuma. Az utolsó tíz percben napon belül esett egy nagyot.
A vélemények szokás szerint teljesen megoszlanak róla. Van, aki szerint ezen az eszement áron már Elon Musk, a cég vezére is shortolna. A shortosoknak nem kéne feladniuk, és duplázniuk kéne pozícióikat. Más arra figyelmeztet, hogy a technikai indikátorok szerint jobban túlvett a részvény, mint a bitcoin volt a 2017 végi őrületben.
Megint mások szerint azonban több ezer dolláros ár is indokolt, mert a cég két utóbbi gyorsjelentése alapján teljesen szintet lépett a termelésben, profitabilitásban. A nagyja pedig majd csak ezután fog jönni, lásd kínai gyár, németországi telephely, önvezető autók, big data. (Most egy új, texasi “gigafactory” került elő Musk tweetjében.) A Tesla akár kvázi-monopolhelyzetbe is kerülhet az elektromos autók piacán. (Részletesebb magyar nyelvű összefoglalónk itt.)
5. Csökkent a bitcoin dominanciája
A “bitcoin-dominancia”, a bitcoin súlya az összes kriptodevizán belül egy gyakran idézett mutató, mai értéke 64,6 százalék. Ez hat hónapos mélypont, az “altcoinok”, a többi kriptodeviza elkezdett jobban teljesíteni az utóbbi időben a nagy elődnél. Az emelkedést az XRP vezeti, de az ether, az eos és több más vezető kriptó is sokat emelkedett az utóbbi időben.
Több kriptodevizánál nagy fordulópontok közelednek. Ilyen például az Ethereum 2.0, az EOS-rendszerben a Voice.com elindulása vagy a bitcoin-feleződés. (A folyamatosan keletkező új bitcoinok mennyiségének csökkenése.)