Amióta meglódult az Opus és a Konzum árfolyama a tavalyi évben Mészáros Lőrinc befektetései miatt, azóta a befektetők folyamatosan vizsgálják, melyik részvénnyel történhet hasonló esemény. Idén a 4iG volt az a papír, ahol ez be is jött: a 200 forintról induló papír megtízszerezte árfolyamát, miután az Opus-Konzum csoport nagy részesedést szerzett a cégben.
4iG |
A befektetők különös figyelmet fordítanak az üres tőzsdei cégekre, abból kiindulva, hogy ezek rendkívül értékesek lehetnek a hasonló jellegű befektetőknek, noha sokkal olcsóbb egy céget tőzsdére venni. A lélektan azonban erős űr, ráadásul az Est Media esetében jól meg is szervezték, hogy legyen nagy név a cégben: Andy Vajana szerzett 5 százalékos részesedést. Egyelőre érték nem került a cégbe, de a várakozások fennmaradtak.
Most itt a legújabb sztori, a Plotinus, amely Zsiday Viktor cége volt, aki zseniális befektetési politikával a sokszorosára növelte a cég értékét, de amikor elérte a 6000 forintos értéket a részvény, felszámolta a befektetési tevékenységet, és szerette volna a céget kivezetni a tőzsdéről. Ez nem sikerült, így a cég a benne lévő pénzből saját részvényeket vásárolt, minden más tevékenységet beszüntetett.
Most eljött a nagy tulajdonosváltások ideje: információink szerint Zsiday Viktor már nem tulajdonos, a tőzsde honlapján viszont még ott van, ugyanakkor a cég most bejelentette, hogy Korányi Tamás 6499 részvénnyel jelentkezik, ami 20,4 százalékos szavazati arányt jelent a nem a cég tulajdonában lévő részvényekre vonatkoztatva. Ha nem is a Mészáros-csoport, de több évtizedes tőzsdei tapasztalattal rendelkező igen sikeres befektető érkezett a cégbe.
Plotinus |
A papír árfolyama is mutatja, hogy komoly változások zajlanak: a nemrég 6000 forintos papír 8600 forinton áll, noha a cég ugyanúgy üres, pontosabban csak készpénzt birtokol.
A BUX ma egyébként esik: bő fél százalék mínuszban van 39 900 ponton, ami nem rossz eredmény a pénteki amerikai pánikszerű eladásokhoz képest. Az OTP 0,7 százalékkal van lejjebb 11 670 forinton, a Mol 0,8 százalékot esik 3118 forintig, a Richter viszont változatlan áron forog 5470 forinton.
Európában kis mínuszok mutatkoznak, általában fél százalék alattiak a veszteségek. A piac vélhetően még egy kicsit reménykedik abban, hogy Amerikában a két és fél hónapos zuhanás után csak lesz egy kis „window dressing”, azaz szépítés az év utolsó napjaiban.