Zuhanás
A hét eddig amúgy is kissé nyomott hangulatban telt, miután már láthatóan üres a görög államkassza, megoldás pedig sehol, emellett a brit választásoktól is félünk, hisz a jelenlegi kormány győzelme kedvezőtlen lenne az EU szempontjából. Ehhez jött tegnap egy kiábrándító amerikai külkereskedelmi adat, ami méretes hiányt mutatott, különösen Kínával szemben. Az erős dollár megviselte Amerikát.
Mindezen hatások összessége 2-3 százalék közti zuhanást okozott az európai indexekben, így a DAX a 10 ezer pontos kitörés óta elért teljes nyereségének lassan a felét elveszti. Ráadásul ma sem mutatkozik érdemi vételi kedv.
Friss árfolyamok >> |
Ezúttal Amerika is csatlakozott a lejtmenethez, különösen a Nasdaq kapott nagyot. Ezzel az 5000 pont megint elesett, nem is kis mértékben: 4940 pontig esett az index. Nem akar menni ez a 15 éves csúcsdöntés, a végén még ez lesz a bikapiac alkonya. Ázsia is beállt a sorba: több mint 2 százalékot esett Ausztrália és India, több mint 1-et Korea és Sanghaj. Világméretű rosszkedv, az utóbbi hónapokban elszoktunk tőle.
Olajhossz, dollárgyengülés
Valami azért szakadatlanul emelkedik: az olaj. Trendje töretlen, a Brent 68 dollár fölött, a WTI 61,3. Feltűnő viszont egy új dolog: az eddigi pesszimizmus eltűnt, helyette egyre több a további olajhosszt vizionáló vélemény, és egyre több a spekulatív vételi pozíció. Ez viszont óhatatlanul jelzi, hogy az emelkedés napjai meg vannak számlálva, ne várjuk a tavalyi 100 dolláros árat.
A rossz amerikai adatra nem tehetett mást a dollár, mint hogy gyengülni kezdett. Tavaly óta az euróhoz képest a csúcspontig 30 százalékot erősödött: nincs az a gazdaság, ami ezt elbírja, így aztán kénytelen korrigálni az amerikai fizetőeszköz, jelenleg 1 euró 1,125 dollárt ér. Nagyot kapott a forint: euró egész 305-ig kúszott fel, amit már viszonylag rég láttunk.
A Richter viszi a BUX-ot
A BÉT jól tartja magát, de ez ma jórészt a Richternek köszönhető, amely 3,6 százalék pluszban van. nem is véletlenül, hisz remek negyedéves jelentést tett közzé, ami alaposan rávert az elemzői várakozásokra. Jóllehet van benne egy egyszeri pénzügyi tétel is, amire máskor nem számíthatunk, de a folyamatok ezzel együtt igen jól néznek ki, annak ellenére, hogy az orosz és az ukrán helyzet sok nehézséget okoz.
Ami a szenzációs, hogy a gyógyszergyár a világ sok piacán szerepel jól, mondhatni tör előre. Amerikában, Európában és Kínában egyaránt növeli eladásait, és közben eredményes költségcsökkentést is végrehajtott. Az orosz piac gyengélkedését is viszonylag jól vette: nem következett be akkora visszaesés, amit vártak. A Richter valószínűleg ugyanolyan jól átvészeli a mostani orosz válságot, mint az 1998-ast.
Az egyetlen piac, ahol szinte összeomlott az értékesítés, az ukrán. De miután most már olyan sok jó piacon van jelen a cég, majdhogynem azt mondhatjuk, egy nagy, de szegény ország már nem oszt, nem szoroz. Összefoglalva: igazi világcég lett a Richter, nagyon ügyesen terjeszkedik a világ piacain.
Richter értékeltség, árfolyamhatás
A részvény értékeltsége ennek ellenére nem alacsony, pláne, hogy Bogsch Erik vezérigazgató egyelőre óvatosságra intett az idei teljes éves várakozásokkal kapcsolatban, mondván, adódhatnak még gondok az orosz-ukrán helyzetből és az árfolyam alakulásokból. Ugyanakkor a Richtertől megszokhattuk, hogy általában óvatos az előrejelzésekkel.
Az elemzők a következő évekre nagyjából részvényenként 350 forintos eredményt várnak, ami mellett a jelenlegi 4600 forintos ár nagyjából reálisnak nevezhető. Van viszont két lehetséges optimista forgatókönyv: az egyik, hogy a cég sikeressége a továbbiakban fokozottan jelentkezni fog a nettó eredményben, és abban növekedés következik be a jelenlegi várakozásokhoz képest. Ez mindenképpen felfelé hajtaná az árat.
A másik tényező technikai: a Richter a hazai nagypapírok közül egyedüliként közel van mindenkori csúcsához. Ha ezt kevéssel 5000 forint felett masszívan átüti, akkor az óhatatlanul további emelkedést generál, hisz ott minden részvényes nyerőben van, eladni senkinek nem sürgős, ellenben ha vannak shortosok, ők pániszerű vételekbe kezdenek. Ráadásul az új csúcsot az alapok is szeretik, olykor gyakran előfordul, hogy rátenyerelnek a vétel gombra.