Megtartotta éves rendes közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde (BÉT), ahol a részvényesek valamennyi napirendi pont esetében jóváhagyólag döntöttek - lözölte lapunkkal a BÉT.
Ennek alapján a BÉT kimagaslóan eredményes évet zárt 2022-ben: míg az összbevétel 4,3 milliárd, az EBITDA 1,6 milliárd forintot tett ki, amelyek 28-, illetve 41 százalékos növekedést jelentenek az előző évhez képest, a Tőzsde 928 millió forintnyi szabad cash flow-t termelt az év során.
A BÉT emellett, a közgyűlés döntése alapján, az eredménytartalékból mintegy 552 millió forintot fizet a részvényesek számára, ami részvényenként 102 forintot jelent. A részvényesek a BÉT stratégiájának központi eleméről, a nyilvános piacra lépésről is megerősítőleg határoztak, amelynek megvalósítása ennek mentén folytatódhat.
Tisztújítás keretében a részvényesek szavazatai alapján a BÉT igazgatóságának elnöki posztját továbbra is Patai Mihály tölti be. Az igazgatóság tagjai pedig szintén változatlanok, Végh Richárd, Bacsa György, Bánfi Attila, Fömötör Barna, Kuti Zsolt és Máté Géza. A társaság felügyelőbizottságának elnöke Bartha Lajos, tagjai pedig Cselovszki Róbert, Hardy Ilona, Régely Károly és Selmeczi-Kovács Zsolt. A tervezett tőzsdei bevezetésből adódóan Audit Bizottság kijelölése is szükségessé vált, amelynek tagjaivá Régely Károlyt, Cselovszki Róbertet és Hardy Ilonát választotta meg a közgyűlés.
A BUX-index a legtöbb részvénypiachoz hasonlóan veszített az értékéből, 43 794 ponton zárva az évet, ami 13,7 százalékos csökkenés éves szinten, ez nemzetközi összehasonlításban az átlagnál egy jobb teljesítményt tükröz. A nagyfokú volatilitáshoz kimagaslóan nagy forgalom társult: az egy kereskedési napra levetített átlagforgalom közel 14 milliárd forintot tett ki, amely 25 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.
A gazdasági környezet változása ezzel együtt sem vetette vissza a BÉT parkettjén megjelenő cégek számát. Rekordévet zárt a BÉT középvállalati platformja, a BÉT Xtend, ahol a 12 új belépőnek köszönhetően háromszorosára nőtt a kibocsátók száma 2022-ben, az év végére elérve a 18 társaságot. A BÉT Xtend mellett a szabályozott piac is bővült új kibocsátókkal az év során, míg a DM-KER a BÉT Xtendről lépett szintet, az eSense új belépőként rögtön a Standard kategóriában jelent meg. Mérföldkőnek tekinthető továbbá a közép-kelet-európai régió egyik vezető biztosítótársasága, a Vienna Insurance Group piacra lépése, amely a Prémium kategóriában debütált.