7p

Lesz dolga Matolcsy Györgyéknek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának keddi ülésén, mivel a hazai fizetőeszköz szabadesését a múlt csütörtöki rendkívül kamatemelés sem állította meg, hétfő délelőtt már a 404-es szint fölé került, újabb negatív rekordot felállítva ezzel. Az OTP viszont szárnyal, miként a Mol kivételével a többi hazai blue chip is. Az arany drágulással, az olajfajták viszont vegyesen reagáltak az Oroszországgal szembeni újabb szankciók lehetőségére. A kriptoeszközök ugyanakkor szinte kivétel nélkül erősödnek. 

Remekül zárták az elmúlt hetet az amerikai tőzsdék, az S&P 500-as index 500 3,06, a Dow Jones 2,68, a Nasdaq Composite 3,34 százalékot emelkedett. 

A kiváló hangulat a hétvégén sem illant el, így a ma reggel elsőként kinyitott ázsiai börzék is kivétel nélkül erősödtek, a hongkongi börzebarométer 2,35, a tokiói 1,43, míg a sanghaji 0,88 százalékkal izmosodott.

Mindezek után aligha meglepő, hogy Európa is jó erőben van. A vezető részvényindexek közül a frankfurti DAX 1,21, a londoni FTSE 0,77, míg a párizsi CAC40 0,26 százalékkal került feljebb a kereskedés első óráiban.

Árfolyamok és grafikonok

Budapest is tartja a lépést a nagyokkal, a BUX-index 0,8 százalékot szedett magára. Az értékét leginkább befolyásoló blue chipek közül a Richter 2,41, az OTP Bank 1,36, a Magyar Telekom stagnált, csupán a 0,41 százalékot veszített Mol lógott ki a sorból.

„A hangulatot az a remény támogatja, hogy a nyersanyagárak szakadása elhozhatja a fordulatot az inflációban, így nem kell annyira agresszívan szigorítani a monetáris politikát, és talán elkerülhető a recesszió” – adott egy lehetséges magyarázatot a pozitív fejleményekre a Magyar Bankholding a ma reggeli elemzésében.

A dollár kissé gyengült az euróval szemben, a forint viszont hatalmasat. A 400-as szintet átlépve gyorsan 404 fölé került az árfolyama, ami – talán írni sem kell – új történelmi mélypont. Most a vigyázó szemek az MNB monetáris tanácsára szegeződnek, amely testület kedden tartja a szokásos havi (alap)kamatdöntő ülését (akkor válik ismertté a GDP-re és az inflációra vonatkozó friss prognózisa is, amelyek a majd teljes egészében csütörtökön közzéteendő Inflációs jelentésben szerepelnek).

„Félő, hogy a jegybank nem fogja tudni megnyugtatni a piacokat kedden, amely történelmi szintekre lökheti a jegyzést” – írta az Equilor Befektetési Zrt. ma reggeli hírlevelében, még azelőtt, hogy a forint zuhanórepülésbe kezdett volna. A brókercég hozzátette: „Ezeken a szinteken már nincs technikai ellenállás, hiszen a mindenkori csúcsok közelében vagyunk, valamint szélső esetben akár az esés is begyorsulhat egy, a piaci szereplők által negatívan értelmezett üzenet miatt. A régióban ráadásul nekünk a legalacsonyabb az alapkamatunk, miután a cseh és lengyel jegybank is jelentős emeléseket hajtott végre az utóbbi hetekben, ezt természetesen részben ellensúlyozza, hogy az irányadó egyhetes tender még mindig itt magasabb. A várt 50 bázispontosnál alacsonyabb emelés negatív spirálba lökheti a forintot, hiába kommunikálta korábban a jegybank, hogy lassított ütemmel halad tovább, ezt érdemes lehet felülvizsgálni.”

E témát is körüljártuk a legutóbbi Klasszis Klubban Surányi György volt jegybankelnökkel, egyetemi tanárral, közgazdásszal:

Ráadásul a magyar gazdaság kilátásai sem acélosak. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy júniusban tovább esett a GKI konjuktúraindexe. Annak mértéke 3 ponttal csökkent, míg a fogyasztói alindex 10 ponttal esett, miután a munkanélküliségtől, valamint a magas inflációtól való félelem tovább nőtt az elmúlt időben. Összességében továbbra is pesszimista mind a lakosság, mind a vállalati szféra a magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban.

Mit lépnek Matolcsy Györgyék az újabb történelmi forintmélypontra? Fotó: MTI
Mit lépnek Matolcsy Györgyék az újabb történelmi forintmélypontra? Fotó: MTI

A G7-országok csúcstalálkozójukon az Oroszország elleni további szankciókra adhatják az áldásukat. Az orosz aranyimport betiltása mellett az orosz olajra árplafont határozhatnak meg. Emellett ismét előtérbe került az iráni atomalku, így az iráni olajjal pótolnák a kiesett orosz olaj mennyiségét – írta a KBC Equitas a ma reggeli elemzésében.

A potenciális tiltás hírére a napok óta lejtmenetben lévő arany magához tért, ma délelőtt fél százalékponttal, 1840 dollár közelébe erősödött. Az ezüst még ennél is jobban, csaknem 1,7 százalékkal került feljebb, s 21,5 dollárért cserélt gazdát.

Az olajárak viszont eséssel reagáltak a G7-től érkező hírekre. Az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI , 0,3 százalékkal gyengült, 107,2 dollárra, míg az északi-tengeri Brent 0,1 százalékkal, 113 dollárra.

A kriptoeszközöknek a péntekihez hasonlóan ma is jó napjuk van, közülük a legjobban ezúttal a Bitcoin erősödött, 0,85 százalékos árfolyamemelkedéssel 21 440 dollárig jutott.

Kedvezőtlen hírek Kínából

A világgazdasági kilátásokat alapvetően befolyásolja, mi történik a kínai gazdasággal. E témával az Erste Bank részletesen foglalkozott. Elemzésében egyebek mellett arra hívja fel a figyelmet, hogy a kínai ipari cégek nyeresége májusában éves összehasonlításban 6,5 százalékkal csökkent. Ez már a második egymást követő esés, még ha annak mértéke áprilisban magasabb is volt, 8,5 százalék. Ugyanakkor júniusban már javulást mutatott a kínai gazdaság a Covid-korlátozások fokozatos enyhítése miatt, bár a fellendülés továbbra is visszafogott.

Kína nehezen fogja teljesíteni az 5,5 százalékos GDP növekedési célját az idén, mondta Wang Yiming, a jegybank monetáris tanácsának tagja. Peking fontolóra veheti, hogy a gazdaságot speciális kötvények bevezetésével próbálja fellendíteni. A kínai járványellenes államkötvények olyan egyedi finanszírozási eszközök, amelyek nem számítanak bele az ország költségvetési hiányába.

Kína Indonéziával, Malajziával, Hongkonggal, Szingapúrral és Chilével közösen jüan-tartalékalapot hoz létre, hogy a piaci volatilitás időszakaiban likviditást biztosítson a részt vevő országok gazdaságának. Amikor likviditásra van szükségük, a résztvevő központi bankok nemcsak a hozzájárulásuk mértékéig vehetik igénybe, hanem további finanszírozáshoz is hozzáférhetnek. A megállapodás Peking legújabb lépése a kínai valuta nemzetközivé tételének előmozdítására, alternatívaként az amerikai dollár által uralt globális pénzügyi rendszer számára – írja az Erste.

Több fontos esemény is lesz a héten külföldön. Európából érkeznek a júniusi inflációs számok, az elemzők mind Németországban, mind az eurózónában az infláció gyorsulását prognosztizálják, így az euróövezet júniusi inflációja akár 8,4 százalék körül alakulhat. Az Egyesült Államokból, valamint Kínából is érkeznek beszerzési menedzser-indexek.

Hétindító piaci körképünket végül zárjuk két, tőzsdei cégeket érintő érdekes hírrel. 

A Citi szerint a jelenlegi piaci értékeltséget és növekedési potenciált figyelembe érdemes Microsoftba fektetni, a világ legnagyobb szoftvervállalatának részvényei 3,41 százalékos pluszban zárták a pénteki kereskedést.

Az elektromos autók vezető amerikai gyártói, a Tesla, a Ford és a GM is áremelést jelentettek be, arra hivatkozva, hogy jelentősen drágultak az alapanyagköltségeik és a magas benzinárak miatt a kereslet is megugrott, melyet a termelés nem tud teljesen lefedni. Pedig már májusban is 22 százalékkal került többe egy átlagos elektromos autó, mint egy évvel korábban, míg a hagyományos hajtáslánccal felszerelt társaiknál 14 százalékos volt az áremelkedés.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17350 17065 17400 +1,73% 17315 17375 3 119 703 880 HUF 2024-04-23 14:18:15
MOL 2946 2940 2990 -1,14% 2946 2948 1 022 116 894 HUF 2024-04-23 14:18:45
MTELEKOM 940 938 944 +0,21% 940 941 298 339 277 HUF 2024-04-23 14:13:15
RICHTER 8895 8635 8960 +2,83% 8870 8905 1 229 063 520 HUF 2024-04-23 14:16:43
OPUS 400 396 404 0,00% 398 400 42 289 467 HUF 2024-04-23 13:38:10
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha még egyszer megnézi, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 19:04
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egyáltalán nem volt hétfői hangulat a tőzsde parkettjén
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 17:25
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 80,46 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel 65 125,52 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Két fontos hírt vár a forint a héten, mindenütt esnek a Teslák árai
Eidenpenz József | 2024. április 22. 12:33
A részvénypiac egy pocsék hét után éledezik kissé Európában és Magyarországon is. A forint reggel biztatóan beerősödött, de azután gyengült. Csúcson a réz, de olcsóbb az olaj, a gáz, az arany, és pozitív jelek láthatók a kriptopiacon is. Mindenütt esnek a Teslák árai. Rosszaknak látszanak Magyarországon a növekedési kilátások.
Részvény / Deviza / Áru Legszívesebben visszafeküdne aludni, ha meglátja, mennyit kell fizetni egy euróért
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 07:35
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggel a péntek esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagy a baj a csokoládéval
Buksza blog | 2024. április 21. 16:01
A csokoládégyártók tapasztalatai szerint jelentősen csökkent a kereslet a termékük iránt annak nyomán, hogy több tényező, főként a kakaó irtózatos drágulása felfelé hajtja a csoki árát.
Részvény / Deviza / Áru Pénzeső: váratlanul nagy osztalék juthat egyes részvényeseknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 19:24
Az Alteo rendkívüli osztalékot fizet.
Részvény / Deviza / Áru Megerősödött a forint? Nézzen rá az árfolyamra!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 18:32
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest, de gyengébben fejezte be a hetet a hétfői kezdésnél.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok oka volt az örömre a budapesti befektetőknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 629,35 pontos, 0,96 százalékos csökkenéssel 65 045,06 ponton zárt pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG