A globális gazdaság növekedési kilátásai még mindig igen csekélyek, de van remény arra, hogy beindult egy gyógyulási folyamat – mondta Maarten-Jan Bakkum, a ING Investment Maganement szenior befektetési stratégája a cég sajtóbeszélgetésén. Fiskális oldalról a kormányok nagyon szigorú politikát folytatnak, ami nem segíti a növekedést.
Az USA a kettőről a háromra juthat
Maarten-Jan Bakkum |
Az USA-ban a költségvetési szakadék a legfontosabb téma, viszont pozitív jelek mutatkoznak az építőiparban és a lakáspiacon, illetve az utóbbi időben a hitelek lebontása is nagyon szépen halad. Az amerikai növekedésre 2013-ra kettő, 2014-re három százalékot vár a társaság. Az USA-ban nagyon jó jel a lakáspiac javulása. Az összes gazdaságban a lakáspiac állapota nagyon fontos indikátor, ha ott növekedés van, akkor a gazdaság egészében is.
A legnagyobb aggodalom az eurózónában tapasztalható fiskális megszorítások miatt van, ezek a megszorítások jelentik hosszabb távon is a legnagyobb kockázatot. A pénzügyi rendszernek is sokkal nagyobb tisztuláson kell átmennie Európában, mint Amerikában, ezért az eurozónában nulla százalékos növekedést prognosztizálnak.
Átszállás a kötvényekből a részvényekbe?
A következő időszakban folytatódik a globális gazdaság magára találása, de csodákat nem várnak. A növekedés nagyon törékeny, bármilyen sokk előfordul, az visszavetheti ezt a tendenciát. A beszerzési menedzserindex ciklusai mindenesetre javuló tendenciát jeleznek – mondták el.
A részvényeknek a kötvényekhez képest vett értékeltsége történelmileg nagyon alacsony szinten van, de ha továbbra is jönnek a jelek a globális gazdaság gyógyulásáról, egyre többen szállhatnak ki a kötvényekből és vehetnek részvényeket. Ehhez azonban a jelenleginél több bizonyíték kell arra, hogy a globális gazdaság javul. Egyelőre még az intézményi befektetők is úgy gondolják, hogy a következő 12 hónapban pénzt fognak kivenni a részvényalapokból. Az ING által szervezett felmérés is azt mutatja, hogy a részvénypiacok irányába vetett bizalom még nagyon alacsony.
Arccal a ciklikus részvények felé
A 2012-es év elég jó volt a részvénypiacokon, főleg a pénzügyi szektor papírjai irányították a piacot. A piac ciklikus része még mindig szenvedett, sok volt a félelem Kína nehéz földet érésével kapcsolatban. A nyár vége, a jegybankok élénkítő lépései óta azt látjuk,hogy a befektetők kényelmesebben érzik magukat mind a rendszerszintű, mind a ciklikus kockázatokkal szemben – mondta a stratéga.
A növekedés jelei láttán a ING inkább a ciklikus részvények felé mozdította el a portfólióját, a vállalati nyereségek, az értékelések szerinte kedvezőek. Fokozatosan több tőkét allokáltak a pénzügyi részvények felé is, aminek oka egyrészt a jó értékeltség, másrészt az amerikai lakáspiac gyógyulása, az Eurozóna kockázatainak csökkenése. Összességében a portfólió összeállításánál kockázatvállaló üzemmódban vannak.
Nagy gond a kínai tőkeáttétel
A fejlett piacokon a kamatlábak továbbra is alacsonyak maradhatnak. A pénz elsősorban a feltörekvő piaci és magas hozamú kötvények, valamint az osztalékot fizető részvények felé áramolhat – tartja az ING. A feltörekvő piacokon jobbak a kilátások, de sokkal gyengébbek, mint 2008 előtt volt, elsősorban Kína visszaesése miatt.
A kínai gazdaság a következő években évi tíz százalék helyett már csak évi öt százalék körüli mértékben növekedhet, ez alacsonyabb a piaci konszenzusnál, de nem a hard landing (kemény landolás) szcenáriója – hangzott el. A demográfiai mutatók romlása, a pénzügyi szektor nagy tőkeáttéte, a globális növekedés csökkenése, növekedési átrendeződés - ezek miatt gondolják úgy, hogy a kínai gazdaság lassulni fog. Ezek közül a tőkeáttétel lehet a legnagyobb probléma.
Magyarország nem túl pozitív
Az elmúlt másfél évben eléggé alacsony volt a tőkebeáramlás a feltörekvő piacokon, 2008 nyara óta nem volt pozitív tőkebeáramlás. Ennek a kínai bizonytalanság a legfőbb oka. A tőkeáramlás sokat javulhat a következő egy évben, mert Európában és Amerikában nagyon alacsonyak a hozamok, a hozamvadászat megindulhat. Ezért gondolják vonzó befektetésnek gondolják a feltörekvő piaci, helyi devizában kibocsátott kötvényeket és az osztalékot fizető részvényeket. A BRIC-országokkal kapcsolatban ismét optimisták.
Magyarországot nemzetközi kontextusba helyezve előnyére válik, ha az Eurozónában csökkennek a kockázatok, és az is, hogy alacsonyak a hozamok Nyugaton, így magasabb hozamú eszközöket keresnek a befektetők. Az ország jól illeszkedik a globális folyamatokba, de a helyi történések már bonyolultabbak és nem is annyira fényesek. Mindig meg kell nézni, hogy egy ország mennyire érzékeny a globális eseményekre, a mostani szituáció nem nagyon pozitív, a növekedési kilátások alacsonyak, a politikai kockázat magas, a piac korlátozott, a befektetési lehetőségek szűkösek – mondta el Bakkum.
Örülhetünk, ha nem zsugorodunk tovább
Nagy Jenő, az ING Investment Management befektetési igazgatója (a képen balra) szerint a 2013-as év növekedése nagyon szerény lesz itthon, örülhetünk, ha elkerüljük a további visszaesést. A reálbérek várhatóan csökkenni fognak, ami visszaveti az elkölthető jövedelmeket, a hitelek leépítése is várhatóan folytatódni fog. A beruházások évtizedes mélyponton vannak, a gazdasági bizonytalanság nem segít a beruházásoknak. Nyugat-Európa lassulása miatt az export sem lesz olyan jó, mint eddig volt.
Egészében véve nem látnak okot túl nagy optimizmusra Magyarországgal kapcsolatban. A kormány által bejelentett fiskális csomagok komoly hatással lesznek a növekedésre, a kockázatok inkább lefelé mutatnak, mint felfelé. A jó hír az, hogy a hiányunk valószínűleg három százalék alatt fog maradni. Az infláció viszont a különadóknak köszönhetően tartósan az évi öt százalékos szint közelében ragad majd.
IMF-megállapodás aligha
A jelenleg 6,25 százalékos alapkamat – ha a külső környezet is kedvező marad, mint az utóbbi időben – jövőre akár 5-5,5 százalékra is süllyedhet. Ekkor az állampapír-vásárlások folytatódhatnak és a finanszírozásunk megoldott lesz. De nem biztos, hogy minden ennyire szépen alakul jövőre. Nehéz elhinni, hogy a közeljövőben ne kerülnének felszínre újabb problémák, például az Eurozónán belül, könnyen jöhet olyan külső sokk, ami miatt a finanszírozásunk veszélybe kerül – mondta az igazgató.
Az IMF-megállapodásra nem sok esélyt látnak, miután a kormány már világossá tette, mik a preferenciái. Ha bármi probléma lesz, akkor az a hihetetlen likviditás, ami az elmúlt több mint 12 hónapban beáramlott az országba, megakadhat. A hozamok lehet, hogy már nem fognak tudni sokkal tovább esni a jelenlegi szintekről, összességében jövőre 5-7 százalékos hozamot várnak a hazai állampapíroktól jövőre.
Sem a tőzsde, sem a forint
A tőzsdei részvénytársaságoktól is csak közepes, egy számjegyű profitbővülést várnak, különösebb árfolyamnyereséget nem remélnek a magyar tőzsdéről, a kockázatok Nagy Jenő szerint itt is inkább lefelé mutatnak. A nagyobb magyar részvények közül a Richterben bízik leginkább, a másik három nagy tőzsdei cég inkább a vesztesek táborát gyarapíthatja.
A választási évben a költségvetés felpuhulhat, ami nem biztos, hogy nagyon rossz, az egyensúly erőltetése nem mindig, minden áron éri meg – hangzott el. Nagy Jenő csodálkozna azon, ha a jelenlegi szintnél jobban tudna erősödni a forint. Ha pedig a finanszírozással kapcsolatban probléma lépne fel, devizánk árfolyama könnyen elszállhat.