1p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár törékeny és bizonytalan még a növekedés, óvatosan optimisták az ING IM szakértői a világgazdasággal kapcsolatban, és alapvetően kockázatkedvelő üzemmódra kapcsoltak. Bíznak egyes feltörekvő piacokban,mint a BRIC-országokban. Csodálkoznának, ha a forint tovább erősödne, a hazai részvényektől és kötvényektől is csak szerény hozamot várnak jövőre.

A globális gazdaság növekedési kilátásai még mindig igen csekélyek, de van remény arra, hogy beindult egy gyógyulási folyamat – mondta Maarten-Jan Bakkum, a ING Investment Maganement szenior befektetési stratégája a cég  sajtóbeszélgetésén. Fiskális oldalról a kormányok nagyon szigorú politikát folytatnak, ami nem segíti a növekedést.

Az USA a kettőről a háromra juthat

Maarten-Jan Bakkum
(Fotó: ING Investment Maganement)

Az USA-ban a költségvetési szakadék a legfontosabb téma, viszont pozitív jelek mutatkoznak az építőiparban és a lakáspiacon, illetve az utóbbi időben a hitelek lebontása is nagyon szépen halad. Az amerikai növekedésre 2013-ra kettő, 2014-re három százalékot vár a társaság. Az USA-ban nagyon jó jel a lakáspiac javulása. Az összes gazdaságban a lakáspiac állapota nagyon fontos indikátor, ha ott növekedés van, akkor a gazdaság egészében is.

A legnagyobb aggodalom az eurózónában tapasztalható fiskális megszorítások miatt van, ezek a megszorítások jelentik hosszabb távon is a legnagyobb kockázatot. A pénzügyi rendszernek is sokkal nagyobb tisztuláson kell átmennie Európában, mint Amerikában, ezért az eurozónában nulla százalékos növekedést prognosztizálnak.

Átszállás a kötvényekből a részvényekbe?

A következő időszakban folytatódik a globális gazdaság magára találása, de csodákat nem várnak. A növekedés nagyon törékeny, bármilyen sokk előfordul, az visszavetheti ezt a tendenciát. A beszerzési menedzserindex ciklusai mindenesetre javuló tendenciát jeleznek – mondták el.

A részvényeknek a kötvényekhez képest vett értékeltsége történelmileg nagyon alacsony szinten van, de ha továbbra is jönnek a jelek a globális gazdaság gyógyulásáról, egyre többen szállhatnak ki a kötvényekből és vehetnek részvényeket. Ehhez azonban a jelenleginél több bizonyíték kell arra, hogy a globális gazdaság javul. Egyelőre még az intézményi befektetők is úgy gondolják, hogy a következő 12 hónapban pénzt fognak kivenni a részvényalapokból. Az ING által szervezett felmérés is azt mutatja, hogy a részvénypiacok irányába vetett bizalom még nagyon alacsony.

Arccal a ciklikus részvények felé

A 2012-es év elég jó volt a részvénypiacokon, főleg a pénzügyi szektor papírjai irányították a piacot. A piac ciklikus része még mindig szenvedett, sok volt a félelem Kína nehéz földet érésével kapcsolatban. A nyár vége, a jegybankok élénkítő lépései óta azt látjuk,hogy a befektetők kényelmesebben érzik magukat mind a rendszerszintű, mind a ciklikus kockázatokkal szemben – mondta a stratéga.

A növekedés jelei láttán a ING inkább a ciklikus részvények felé mozdította el a portfólióját, a vállalati nyereségek, az értékelések szerinte kedvezőek. Fokozatosan több tőkét allokáltak a pénzügyi részvények felé is, aminek oka egyrészt a jó értékeltség, másrészt az amerikai lakáspiac gyógyulása, az Eurozóna kockázatainak csökkenése. Összességében a portfólió összeállításánál kockázatvállaló üzemmódban vannak.

Nagy gond a kínai tőkeáttétel

A fejlett piacokon a kamatlábak továbbra is alacsonyak maradhatnak. A pénz elsősorban a feltörekvő piaci és magas hozamú kötvények, valamint az osztalékot fizető részvények felé áramolhat – tartja az ING. A feltörekvő piacokon jobbak a kilátások, de sokkal gyengébbek, mint 2008 előtt volt, elsősorban Kína visszaesése miatt.

A kínai gazdaság a következő években évi tíz százalék helyett már csak évi öt százalék körüli mértékben növekedhet, ez alacsonyabb a piaci konszenzusnál, de nem a hard landing (kemény landolás) szcenáriója – hangzott el. A demográfiai mutatók romlása, a pénzügyi szektor nagy tőkeáttéte, a globális növekedés csökkenése, növekedési átrendeződés - ezek miatt gondolják úgy, hogy a kínai gazdaság lassulni fog. Ezek közül a tőkeáttétel lehet a legnagyobb probléma.

Magyarország nem túl pozitív

Az elmúlt másfél évben eléggé alacsony volt a tőkebeáramlás a feltörekvő piacokon, 2008 nyara óta nem volt pozitív tőkebeáramlás. Ennek a kínai bizonytalanság a legfőbb oka. A tőkeáramlás sokat javulhat a következő egy évben, mert Európában és Amerikában nagyon alacsonyak a hozamok, a hozamvadászat megindulhat. Ezért gondolják vonzó befektetésnek gondolják a feltörekvő piaci, helyi devizában kibocsátott kötvényeket és az osztalékot fizető részvényeket. A BRIC-országokkal kapcsolatban ismét optimisták.

Magyarországot nemzetközi kontextusba helyezve előnyére válik, ha az Eurozónában csökkennek a kockázatok, és az is, hogy alacsonyak a hozamok Nyugaton, így magasabb hozamú eszközöket keresnek a befektetők. Az ország jól illeszkedik a globális folyamatokba, de a helyi történések már bonyolultabbak és nem is annyira fényesek. Mindig meg kell nézni, hogy egy ország mennyire érzékeny a globális eseményekre, a mostani szituáció nem nagyon pozitív, a növekedési kilátások alacsonyak, a politikai kockázat magas, a piac korlátozott, a befektetési lehetőségek szűkösek – mondta el Bakkum.

Örülhetünk, ha nem zsugorodunk tovább

Nagy Jenő, az ING Investment Management befektetési igazgatója (a képen balra) szerint a 2013-as év növekedése nagyon szerény lesz itthon, örülhetünk, ha elkerüljük a további visszaesést. A reálbérek várhatóan csökkenni fognak, ami visszaveti az elkölthető jövedelmeket, a hitelek leépítése is várhatóan folytatódni fog. A beruházások évtizedes mélyponton vannak, a gazdasági bizonytalanság nem segít a beruházásoknak. Nyugat-Európa lassulása miatt az export sem lesz olyan jó, mint eddig volt.

 

Egészében véve nem látnak okot túl nagy optimizmusra Magyarországgal kapcsolatban. A kormány által bejelentett fiskális csomagok komoly hatással lesznek a növekedésre, a kockázatok inkább lefelé mutatnak, mint felfelé. A jó hír az, hogy a hiányunk valószínűleg három százalék alatt fog maradni. Az infláció viszont a különadóknak köszönhetően tartósan az évi öt százalékos szint közelében ragad majd.

 

IMF-megállapodás aligha

A jelenleg 6,25 százalékos alapkamat – ha a külső környezet is kedvező marad, mint az utóbbi időben – jövőre akár 5-5,5 százalékra is süllyedhet. Ekkor az állampapír-vásárlások folytatódhatnak és a finanszírozásunk megoldott lesz. De nem biztos, hogy minden ennyire szépen alakul jövőre. Nehéz elhinni, hogy a közeljövőben ne kerülnének felszínre újabb problémák, például az Eurozónán  belül, könnyen jöhet olyan külső sokk, ami miatt a finanszírozásunk veszélybe kerül – mondta az igazgató.

Az IMF-megállapodásra nem sok esélyt látnak, miután a kormány már világossá tette, mik a preferenciái. Ha bármi probléma lesz, akkor az a hihetetlen likviditás, ami az elmúlt több mint 12 hónapban beáramlott az országba, megakadhat. A hozamok lehet, hogy már nem fognak tudni sokkal tovább esni a jelenlegi szintekről, összességében jövőre 5-7 százalékos hozamot várnak a hazai állampapíroktól jövőre.

Sem a tőzsde, sem a forint

A tőzsdei részvénytársaságoktól is csak közepes, egy számjegyű profitbővülést várnak, különösebb árfolyamnyereséget nem remélnek a magyar tőzsdéről, a kockázatok Nagy Jenő szerint itt is inkább lefelé mutatnak. A nagyobb magyar részvények közül a Richterben bízik leginkább, a másik három nagy tőzsdei cég inkább a vesztesek táborát gyarapíthatja.

A választási évben a költségvetés felpuhulhat, ami nem biztos, hogy nagyon rossz, az egyensúly erőltetése nem mindig, minden áron éri meg – hangzott el. Nagy Jenő csodálkozna azon, ha a jelenlegi szintnél jobban tudna erősödni a forint. Ha pedig a finanszírozással kapcsolatban probléma lépne fel, devizánk árfolyama könnyen elszállhat.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28460 28350 28670 -0,70% 0 0 3 351 247 300 HUF 2025-07-25 17:09:23
MOL 3080 3056 3080 +0,26% 0 0 972 047 516 HUF 2025-07-25 17:13:03
MTELEKOM 1760 1748 1770 -0,11% 0 0 537 636 724 HUF 2025-07-25 17:05:18
RICHTER 10410 10240 10410 +1,26% 0 0 1 597 785 550 HUF 2025-07-25 17:05:18
OPUS 590 585 590 +1,03% 0 0 48 043 736 HUF 2025-07-25 17:06:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kitört a forinton a péntek esti láz
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 18:45
A magyar fizetőeszköz egyre erősebb lett a pénteki nap folyamán a bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru Alig emelkedett, de csúcsra járt a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 9,53 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 101 380,77 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Rámosolygott a bika New Yorkra
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 16:25
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru A Richter még mindig kitart a tőzsdei esés ellenére
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 14:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 1,41 pontos nyitás után tovább csökkent péntek kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Richter maradt talpon Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 12:42
Az eső még nem, de az árfolyamok már esnek pénteken a pesti tőzsdén – egy kivétellel.
Részvény / Deviza / Áru Nyugaton a helyzet nem változatlan – így indítottak pénteken a tőzsdék Európában
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:46
Nincs nagy hangulat a nyugat-európai tőzsdéken.
Részvény / Deviza / Áru Nem indult jól a nap a pesti börzén, Ázsiából sem érkeztek jó hírek
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:13
Csökkenés nyitáskor, csökkenés záráskor.
Részvény / Deviza / Áru Örülni fog, ha eurót szeretne váltani
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 07:41
A dollár viszont drágult. Péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Az amerikai tőzsde sem igen tudja, mit is csinál
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 06:12
Erre is, arra is mozogtak a mutatók.
Részvény / Deviza / Áru Elszalad a pénzváltóhoz, ha meglátja az euró árfolyamát
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 18:34
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG