Az amerikai-kínai kereskedelmi háborúval kapcsolatos remények éltetik a tőzsdéket, a világgazdaság lassulásától azonban félnek. Ugyanakkor abban is reménykednek a befektetők, hogy a jegybankok majd megint megoldják, alacsony kamatokkal vagy még erősebb intézkedésekkel ismét kihúzzák a piacokat a bajból.
Nálunk magas külkereskedelmi többletről érkezett adat, ami elvileg erősíthetné a forintot – a több export több devizabevételt, több eladó devizát és így forintkeresletet jelent. Ennek ellenére ma is 80 fillérrel többet kell adni az euróért, mint pénteken este, 321,70 az árfolyam. Itt van a 200 napos mozgóátlag (az Erste 321,60-ra tette ma reggel), így ez egy kritikus szint lehet a forint számára.
A Budapesti Értéktőzsdén szerény mínuszban van az index, az OTP fél százalékkal esik, a Mol 0,2 százalékkal emelkedik (12 680, illetve 3236 forintra). Az OTT1 hat, az Opus négy százalékkal emelkedik, jelentős forgalom mellett. A Richter és a Telekom is 1-2 ezrelékes mínuszban forog.
További árfolyamok itt láthatók
Az európai tőzsdeindexek süllyednek, a német 0,4, a francia 0,1, a londoni 0,3 százalékkal. Nagyobb mértékben esnek a török eszközök, ott az Erdogan számára nem túl sikeres helyhatósági választás után a hatalmon levő párt a szavazatok újraszámlálásával próbálkozik. Az amerikai határidős S&P 500 index is mínusz 0,15 százalékon áll.
Kísért a dízel
Ma Európában a bankok húzzák le elsősorban a tőzsdéket, pénteken még az autógyárak voltak a nehezékek. Az Európai Bizottság ugyanis elmarasztalta a nagy német gyártókat, amiért azok állítólag üzleti megfontolásból késleltették környezetkímélőbb dízel-technológiák terjesztését. Az Investing.com a “Dieselgate kísértetéről” beszél. A Fiat pedig a hírek szerint a Teslával készül megállapodást kötni, hogy teljesíteni tudja a szigorú károsanyag-kibocsátási előírásokat.
A kőolaj árfolyama megint emelkedik, a WTI 63,30, a Brent 70,60 dollár. A fő ok az lehet, hogy a hétvégén Líbiában támadást indítottak a központi kormányzat ellen. Ismét 1300 fölé ugrott az arany ára, amely már régóta küzd ezzel a szinttel, konkrétan 1301 dollár a határidős jegyzés. A bitcoin, amely nemrég hónapok óta először 5000 dollár fölé tudott kapaszkodni, jól tartja magát 5200 dollár körül.
Aranyat vesznek a kínaiak
“Az arany árfolyamára pozitívan hathat idén, hogy a jegybankok, élükön a kínai központi bankkal, vevői lesznek a nemesfémnek” – írta az Erste Befektetési hírlevele. “A kínaiak fokozatosan vásárolják az aranyat, és ha ez az ütem fennmarad, akkor Kína lesz idén a legnagyobb aranyvásárló, meghaladva az orosz központi bank tavalyi 274 tonnás vásárlását. A jegybankok tavaly 651 tonna aranyat vásároltak összességében” – teszik hozzá.