A BUX pénteken 19 255,65 ponton zárt, 153,93 ponttal, 0,81 százalékkal magasabban az előző heti záró értékénél.
A részvénypiac forgalma erősödött, 47,1 milliárd forint volt a héten, míg az előző héten 37,67 milliárd forint értékben születtek üzletek. A vezető részvények közül a hét nyertese a Richter volt, de kisebb mértékben erősödött az OTP és a Mol is, míg a Telekomnak csökkent az árfolyama.
150 éves sztori Szombaton volt 150 éves a Budapesti Értéktőzsde, amely 1864. január 18-án kezdte meg működését. Az intézmény a századfordulóra a gazdasági élet megkerülhetetlen intézményévé, számos itt kereskedett termék esetében pedig Európa meghatározó piacává vált. A II. világháború utáni 40 éves szünet után a 1990-ben induló Budapesti Értéktőzsde a rendszerváltás emblematikus intézménye lett. Tőzsde-történelem, képekkel >> |
Erős kezdés után visszaesés
Erősen kezdte az elmúlt hetet a magyar tőzsde, a külföldi piacokat felülteljesítve 1,7 százalékkal emelkedett a BUX hétfőn, a napi forgalom pedig megközelítette a 12 milliárd forintot. A jó hangulat kedden is folytatódott, bár a piac ekkor már veszített lendületéből, szerdán pedig a BÉT, jócskán elmaradva a külföldi tőzsdék emelkedésétől, enyhe csökkenéssel zárt. Csütörtökön csak a Mol drágulása mentette meg a tőzsdeindexet a csökkenéstől, a többi vezető papír ugyanis gyengült vagy stagnált, pénteken pedig, ugyancsak elmaradva a nemzetközi trendtől, 1 százalékos mínuszban zárt a BUX.
Így mentek a bluechipek
A Richter piacán a szakértők szerint továbbra is vannak intézményi érdeklődők, az OTP erősödése viszont megtorpant az ellenállási szintet jelentő 4500 forint előtt. A Magyar Telekom egyelőre nem tudta kihasználni az év eleji kedvező hangulatot.
A Mol csütörtökön arra a hírre drágult, hogy a horvát kormány és a Mol-menedzsment közötti tárgyalásokon a jelek szerint nincs szó kenyértörésről, amitől sokan tartottak. A tárgyalási fordulóról megjelent információkat a piaci szereplők biztatónak értékelték a jövőre nézve.
A hétvégén azonban kiderült: a Mol-INA közötti tárgyalások harmadik fordulója sem hozott kielégítő megoldást, ezért a horvát fél ENSZ Genfben működő nemzetközi kereskedelmi jogi bizottságához fordul. A Mol már november végén nemzetközi választottbírósági eljárást kezdeményezett a horvát kormány ellen. Részletek >>