A távközlési vállalat menedzsmentje az idei évre mérsékelt, de jövőre már dinamikus növekedéssel számol. Az eredmények és a várható növekedés eredményeképpen a tavalyihoz képest több mint kétszeres, 31 forintos részvényenkénti osztalékot ígér a vállalat idén. A társaság igazgatósága összesen maximálisan 44,06 milliárd forint (osztalékfizetést és részvényvisszavásárlást magában foglaló) részvényesi javadalmazást javasol, amely a 2022-ben elért módosított nettó eredmény nagyságrendileg 70 százalékának felel meg.
A befektetők szerint a Magyar Telekom jóval magasabb (akár 60 forint) osztalékot is fizethetne részvényenként a szabad cash flow 2022-es 51 milliárd, és az idénre várt 60 milliárd forintja alapján. A vállalat azonban a korrigált adózott eredményhez köti az osztalékot, és annak a 60-80 százaléka között meghatározott hányadát fizeti ki. Ez 2020-ban és 2021-ben részvényenként 15 forintot jelentett, azonban a tavalyi eredmény után már 31 forint osztalékot fizet a Telekom, ami jelentős emelkedés.
Ennek eredménye, hogy a Budapesti Értéktőzsdén délelőtt több mint 6 százalékkal emelkedtek a vállalat részvényei.
A múlt évben az igazgatóság a 2022-2024 időszakra vonatkozó új részvényesi javadalmazási politika elfogadásáról döntött. Az új javadalmazási politika az osztalékfizetést és részvényvisszavásárlásokat magában foglaló éves részvényesi javadalmazás növekedésével számol, valamint azzal, hogy az éves részvényesi javadalmazás összesen a Csoport megelőző pénzügyi évében elért, konszolidált, a társaság részvényeseire jutó eredmény módosított értékének a 60-80 százaléka között lesz.
Az igazgatóság áttekintette a társaság 2022. évi pénzügyi eredményeit és figyelembevéve a javuló eredményeket, a jelenlegi működési környezetet és a kilátásokat, valamint a részvényesi javadalmazási politikát, úgy látja, hogy indokolt a teljes részvényesi javadalmazás éves szintű emelése. Így az igazgatóság maximálisan 44,06 milliárd forint (osztalékfizetést és részvényvisszavásárlást magában foglaló) éves részvényesi javadalmazást javasol, ami a 2022. évi konszolidált, a társaság részvényeseire jutó eredmény módosított értéke, azaz 62,97 milliárd forint nagyságrendileg 70 százaléka. Ebből 29,46 milliárd forint osztalék, 14,6 milliárd forint részvény visszavásárlás. A Magyar Telekom várhatóan 2023. április 19-én tartja éves rendes közgyűlését.
Több fontos adat is szerepelt a cég tegnapi gyorsjelentésében, amely ugyancsak felkorbácsolta a befektetők hangulatát. Ezeket a mai sajtótájékoztatón tovább részletezte a menedzsment.
Az összbevétel éves összevetésben 3,6 százalékkal, 199,2 milliárd forintra nőtt 2022 negyedik negyedévében, az egész év tekintetében pedig 7,8 százalékkal, 746,7 milliárd forintra emelkedett. A javulás mögött elsősorban a mobil adatforgalomból származó bevételek erőteljes emelkedése és a vezetékes szélessávú bevételek növekedése áll, míg a forint macedón dénárral szembeni gyengülése felerősítette az észak-macedón leányvállalat hozzájárulását.
- A mobil bevételek 7,3 százalékkal, 114,7 milliárd forintra nőttek 2022 negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához képest, a mobil adatforgalmi bevételek továbbra is erőteljes növekedésének köszönhetően, ami ellensúlyozta a hangalapú és harmadik féltől származó készülékexport bevétel csökkenését.
Kiemelték, hogy az egy főre jutó átlag havi mobiladat forgalom több mint 25 százalékkal növekedett, a tavalyi 7,6 GB-ről 9,7 GB-re. Emellett jelentős növekedés mutatkozik azok számában is, akik 5G-képes készüléket használnak. Az ügyfelek 15,1 százaléka rendelkezik ilyen készülékkel, szemben a 2021-es 6,1 százalékkal.
Fontosnak tartották megemlíteni azt is, hogy a Deutsche Telekom lett Európa legértékesebb márkája, melyet 62,9 milliárd dollárra becsülnek, ezzel pedig világviszonylatban is az előkelő, 11-dik helyet foglalja el.
- A vezetékes bevételek éves összevetésben 6,6 százalékkal, 62,3 milliárd forintra nőttek 2022 negyedik negyedévében, elsősorban a vezetékes szélessávú és televíziós szolgáltatásokból származó bevételek növekedésének köszönhetően, amit a mindkét országban tapasztalható ügyfélbázis-bővülés okoz.
Az eredmény a vezetőség szerint az intenzív vezetékes hálózatfejlesztés eredménye. 2022-ben 375 ezer új optikai elérést épített ki a vállalat, így 1400 településen elérhető az optika, melyen gigabites sebességgel szolgáltatnak. A Telekom által lefedett hozzáférési pontok 77 százaléka gigabit képes, és 1,2 milliónál is több ügyfélük kapcsolódik a Telekom gigabites hálózatához.
A vezetékes broadband ügyfélbázis éves változása 7 százalék, a lineáris TV-előfizetők száma 5 százalékkal nőtt, míg a vezetékes adatforgalom 35 százalékkal emelkedett egy év alatt.
- A rendszerintegrációs (RI) és informatikai (RI/IT) bevételek 17,5 százalékkal, 22,2 milliárd forintra csökkentek 2022 negyedik negyedévében, mivel a fiskális szigorítások következtében mindkét országban csökkentek a közszféra felé irányuló projektek, emellett a visszaeséshez a Pan-Inform Kft.-t is magában foglaló magyarországi egészségügyi üzletágból származó korábbi bevételek hiánya is hozzájárult.
A közvetlen költségek éves szinten 1,8 százalékkal voltak alacsonyabbak, és 93,4 milliárd forintot tettek ki 2022 negyedik negyedévében, mivel a bevétel-vezérelt növekedést ellensúlyozta az alacsonyabb követelésekre képezett értékvesztés-képzés.
A bruttó fedezet éves szinten 8,9 százalékkal 105,8 milliárd forintra javult 2022 negyedik negyedévében, elsősorban a távközlési szolgáltatások magasabb hozzájárulásának köszönhetően.
A közvetett költségek éves szinten 10,9 milliárd forinttal, 43,1 milliárd forintra nőttek 2022 negyedik negyedévében, elsősorban a bevezetett távközlési pótadó, valamint az egyéb ráfordítások magasabb szintje miatt.
Az EBITDA éves szinten 3,4 százalékkal 62,7 milliárd forintra csökkent 2022 negyedik negyedévében, mivel a bruttó eredmény javulását ellensúlyozták a magasabb közvetett költségek, beleértve a távközlési pótadót is. Az EBITDA AL éves szinten 4,9 százalékkal, 55,7 milliárd forintra csökkent 2022 negyedik negyedévében, a fent említett tényezők, valamint az IFRS 16 szerinti lízingkötelezettséggel kapcsolatos magasabb értékcsökkenési és kamatkiadások miatt, összhangban a kapcsolódó lízingkötelezettségek növekvő volumenével. Az egész év tekintetében az EBITDA 3,0 százalékkal, az EBITDA AL 2,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ezeket a javulásokat elsősorban a szolgáltatási bevételek növekedése, valamint egy informatikai leányvállalat 2022 első negyedévi értékesítéséből származó egyszeri nyereség okozta.
Az értékcsökkenési és amortizációs költségek 12,7 százalékkal, 34,3 milliárd forintra mérséklődtek 2022 negyedik negyedévében az előző év azonos időszakához képest. Magyarországon a csökkenés hátterében a rézhálózat egyes területeken történő teljes kiváltásából származó alacsonyabb amortizációs költségek álltak, valamint a szoftverekkel kapcsolatos alacsonyabb értékcsökkenési leírások, amelyek az IT infrastruktúra optimalizálásának és a 2022 áprilisában lejárt, és újból megszerzett spektrumengedélyek arányosan alacsonyabb amortizációjának köszönhető. Észak-Macedóniában az alacsonyabb amortizáció a 2021 negyedik negyedévében a végrehajtott RAN-korszerűsítéshez kapcsolódó, lerövidült hasznos élettartam és a felgyorsult értékcsökkenés miatti, egyszeri növekedést tükrözi.
Az időszak eredménye éves szinten 7 százalékkal, 17,5 milliárd forintra csökkent 2022 negyedik negyedévében, mivel az alacsonyabb EBITDA és a növekvő pénzügyi költségek ellensúlyozták az alacsonyabb amortizációból fakadó pozitív hatást. A teljes 2022-es évet tekintve, a nyereség 6,7 százalékkal 67,1 milliárd forintra nőtt, mivel az EBITDA javulása és az alacsonyabb értékcsökkenés és amortizáció ellensúlyozni tudta a magasabb pénzügyi ráfordításokat.