A kereskedési rendszer cseréjét a megjelent részvényesek 99,97 százaléka támogatta. Az átalakítás az idén kezdődik, és várhatóan 2013 nyarán indulhat el a Xetra rendszer a BÉT-en – közölte a Budapesti Értéktőzsde (BÉT). A rendszercsere egyszeri költsége 180 millió forint, a licencdíj pedig évi 83 millió forint lesz, az üzemeltetési költségek évi 16 millió forintot tesznek ki. (Korábban sokáig vita volt a brókercégek között arról, érdemes-e rendszert váltani.)
Egy-egy brókercégnek 25-50 millió forintot kell fejlesztenie
A brókercégek számára az átállás 25-50 millió forint közötti induló fejlesztési költséget jelent. A kapcsolódás költségei pedig évi 13-19 millió forintot jelentenek a piac egészére számítva a közgyűlésen ismertetett üzleti modell szerint.
A rendszer cseréjével együtt árjegyzői rendszert is bevezetnek a BÉT részvénypiacán, ettől a forgalom és a likviditás növekedését várja a tőzsde vezetése. Az árjegyzői rendszerben az árjegyzők folyamatosan vételi és eladási ajánlatokat helyeznek el azon részvények ajánlati könyvében, amelyeknél vállalják az árjegyzői kötelezettséget. Árjegyző a tőzsde bármely kereskedő tagja lehet bármely termékben, és egy terméknek több árjegyzője is lehet. Az árjegyzők jelentős, 75 százalékos kedvezményt kapnak a tranzakciós díjakból.
Az osztalék 240-ről 205 forintra csökkent
A közgyűlés döntött arról is, hogy a BÉT részvényenként 205 forintos osztalékot fizessen a tavalyi eredményéből. A tőzsde a 2011. évi 1,125 milliárd forintos adózott nyereségének a 98,7 százalékát osztja szét a részvényesek között. Az osztalékfizetés kezdőnapja május 16. Tavaly 240 forint volt a tőzsde részvényenkénti osztaléka, akkor az 1,32 milliárd forintnyi nyereség 98,4 százalékát fizették ki.
Mohai György, a BÉT vezérigazgatója a tőzsde éves beszámolóját ismertetve elmondta, hogy a több mint 1,1 milliárd forint adózott eredményt annak ellenére érte el tavaly a tőzsde, hogy az átlagos napi forgalom 15,2 milliárd forintra csökkent 2011-ben az előző évi 21,7 milliárdról.
Visszaesett a forgalom, de a bevételek alig változtak
Megjegyezte, hogy a csökkenő részvényforgalom ellenére a kötések száma nem változott. A forgalomcsökkenés mellett a tőzsde 180 millió forint bankadót fizetett tavaly, és nem kapott osztalékot a résztulajdonában lévő KELER Zrt.-től sem. Hozzátette, hogy a tőzsde bevételeiben nem volt nagy változás tavaly, a működési költségeket pedig sikerült szinten tartani.
A múlt év eseményei közül kiemelte a BÉTa piac indulását, amelyen külföldi részvényekkel lehet kereskedni. Az indulás óta a piac forgalma 3,7 milliárd forintot ért el. Bejelentette, hogy májusban a BÉTa piacon forgó húsz részvény közül tízre elindul a határidős kereskedés is.