Elon Musk (EPA/JEROME FAVRE) |
Tegnap az amerikai tőzsdék szép emelkedéssel fejezték be a napot, főleg az ipari részvényeket tömörítő Dow Jones, amely 1,6 százalékkal ment fel. Az S&P 500 0,8, a Nasdaq Composite 0,4 százalékkal kúszott feljebb. A jó hangulat oka csütörtökön főleg Kína tárgyalási készsége volt a vámügyben.
A mai amerikai határidős indexek további kicsi emelkedést vetítenek előre. Hasonlóan szerény pluszokat mutatnak ma a főbb indexek Európában, a német DAX épp pár pontos mínuszban, a francia, brit, belga indexek 2-3 ezrelékes pluszban vannak.
Hogy mi mozgatja ma a piacokat, arra nehéz válaszolni, leginkább talán néhány vállalati hír, bár a gyorsjelentések zöme már megvolt.
Varsónál jobbak vagyunk
A BUX index kevéssel 11 előtt a nulla körül billeg, éppen pár pontos mínuszban. Az OTP 0,1 százalékkal esett 10 190-re, a Mol nem változott tegnaphoz képest (2800), a Richter 0,2 százalékkal esik (5340). Egy százalék feletti mínuszban az Opus is, amely tegnap nagyot száguldott. Varsó egyébként egy százalékkal esik, Prága és Bukarest kissé emelkedik.
További árfolyamok itt láthatók
A forint erősödni látszik, legalábbis a tegnap késő estéhez képest, 323,30 az euró ára. A dollár 0,2 százalékkal gyengül, ami jót tesz a megtépázott árucikkeknek, többük is szolidan emelkedik. Az arany 0,1, az olaj 0,3-0,4 százalékkal, a réz negyed százalékkal.
Csak üres szavak?
Tegnap este megfordult a török líra fokozatos erősödése, ami kedden kezdődött. A gazdasági miniszter ugyanis, aki befektetők előtt beszélt, nem mondott túl hangsúlyos dolgokat. “Forró levegő” (kb. üres szavak) – kommentálta egy német lap.
Ma közel egy százalékos gyengülést mutat a líra, 6,70 az euróval szemben. A török részvények is majdnem két százalékos esést szenvednek el (BIST 100 index). Biztosan nem tett jót az sem, hogy Steven Mnuchin amerikai miniszter megint megfenyegette Törökországot. (Frissítés: 11 órára a líra gyengülése begyorsult, már közel három százalékkal gyengül.)
Musk össze-vissza
Elon Musk Tesla-vezér arról beszélt, hogy ez egy gyötrelmesen nehéz év volt neki. A kommentátorok szerint a vezér teljesen kimerültnek látszik, és gyakran felemlegetik botrányos el– és beszólásait. (Hol a barlangi mentőnek szólt be Thaiföldön, hol az elemzőket küldi el melegebb éghajlatra, ha rosszat kérdeznek, és a tőzsdei kivezetés derült égből jött terve is teljesen átgondolatlannak látszik.)
Közben az amerikai tőzsdefelügyelet vizsgálatairól szóló hírek is csörgedeznek, az újdonság, hogy a Model 3 termelési nehézségeit is górcső alá vették. A részvény tegnap egy százalékos mínuszban végzett.
Mitől estek a kriptók?
A bitcoin enyhe pluszban van 6500 dollár környékén, főbb versenytársai, az “altcoinok” nagy része megint túlteljesíti. A kriptodeviza-sajtó arról ír, hogy a kriptopénzek gyengülése mostanában egybeesett a dollár erősödésével, a kriptók úgy viselkedtek, mint a hagyományos árupiaci termékek.
Egy másik vélemény szerint ICO-kkal (érmekibocsátásokkal) tőkét gyűjtő vállalkozók estek pánikba, és adták el az utóbbi időben kriptodevizáikat (ez főleg az ethert érintheti).