Európában mínuszban kezdtek a tőzsdeindexek, azután nullára javultak, majd megint lefelé indultak az első pár órában. A vezető indexek 11 óra után fél-egy százalékos mínuszban vannak. Az amerikai határidős indexek szerény pluszból szerény mínuszba mentek át. A hangulatot nyomasztja, hogy globálisan továbbra is nő a koronavírus-fertőzöttek száma.
A héten indul a gyorsjelentési szezon. Az EKB elnöke, Christine Lagarde pedig arról beszélt egy interjúban, hogy egy darabig változatlan maradhat a monetáris politika. Az után, hogy nemrég a központi bank közel kétszeresére emelte eszközvásárlási programjának értékét, 1350 milliárd euróra. Pozitív hír viszont, hogy az INSEE statisztikai intézet előrejelzése szerint Franciaország gazdasága a harmadik negyedévben 1,9, a negyedik negyedévben további három százalékkal növekedhet .
A BUX még tartja magát
Itthon a BUX index 0,2 százalékos pluszban van, miközben a varsói mutató 0,6 százalékkal esik. Az OTP 0,4 százalékos mínuszban, a Richter és a Telekom 0,5, a Mol 0,6 százalékos emelkedésnél tart. Az Opus pár ezrelékkel süllyed. A forint kissé tovább gyengült, éppen kereken 355 forint az euró, 90 fillérrel van a tegnap esti árfolyama felett. Az arany és az ezüst minimális emelkedést mutat, az olaj egyelőre nem találja az irányt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Négy hónap után ismét nőtt az infláció Magyarországon. Február és május között a koronavírus-járvány miatt lassult a pénzromlás, májusban 2,2 százalékkal nőttek az árak. Ezzel szemben júniusban már 2,9 százalékkal voltak magasabbak átlagosan az egy évvel korábbinál – erről itt írtunk bővebben.
Az euró-forint jegyzése a 355 forintos ellenállás közelébe ért. Ennek szignifikáns áttörése esetén további emelkedésre számíthatunk. Első körben a 61,8 százalékos Fibo-szintig, ami 355,87 forintnál található – írta az Equilor Befektetés Zrt. hírlevele.
Gondok lehetnek a rézzel
Erősödik a járvány a Balkán-félszigeten is, különösen Szerbiában, ahol ismét kijárási tilalom van napirenden. (Erről itt»»» és itt»»» olvashat bővebben.)
Nincs messze éves csúcsától a réz, amely a márciusi mélypontról 33 százalékot emelkedett már. Rövidebb távon ennek oka az, hogy Chilében, a legnagyobb exportőrnél a munkások között erősen terjed a vírus, amire a cégek a termelés visszafogásával reagálnak. A chilei bányászati miniszter kijelentette, hogy a munkások egészsége fontosabb kitermelésnél. Mint ismeretes, az amerikai kontinenst nagyon erősen sújtja a koronavírus-járvány. Hosszabb távon a réz árfolyamát főleg a Világgazdaság és a kínai gazdaság növekedésével kapcsolatos remények mozgatják.
Éles a harc a házhoz szállításban
A Delivery Hero terjeszkedni készül. A házhoz szállítással foglalkozó cégeknek a karantén óta jól megy, de erős konkurencia- és felvásárlási harc folyik. A napokban írtunk az Uber akvizíciós törekvéseiről, a cég nagyon szeretne élelmiszer házhoz szállítással foglalkozó vállalatot vásárolni, hogy szabad kapacitásait lekösse valahogy.
A Delivery Hero most két kötvényt bocsátott ki 1,5 milliárd euró értékben. Az ebből befolyó pénzt “az esetleges vonzó befektetési lehetőségekre” akarja fordítani. A kötvények kamatozása viszonylag alacsony, 0,875 és 1,5 százalék éves szinten, de részvényekre válthatók át.
Jól megy a postáknak a krízisben?
A német DAX indexben ma a Deutsche Post (a német posta) részvényei tudnak csak emelkedni.
Ennek oka, hogy a koronavírus-járványban a második negyedévben sokan használták a posta szolgáltatásait. A cég operatív eredménye így harminc százalékkal magasabb lett, mint a piaci várakozás. A Jeffries befektetési bank vételi ajánlását megerősítve 36 euróról 38 euróra emelte a célárat, a mai árfolyam 34 euró körül van. Ennek ellenére a koronavírus-krízis gazdasági hatásai miatt hosszabb távon a menedzsment nem túl optimista. Egyrészt fejenként 300 eurós rendkívüli prémiumot jelentett be az összes alkalmazott számára, másrészt azonban nem zárta ki, hogy nemsokára elbocsátások következnek.
Az N-tv.de emlékeztet arra is, hogy a DHL csomagküldő szolgálat Nagy Britanniában 2200 alkalmazott elbocsátását tervezi. Ezek nagy része azonban a Jaguar–Land-Rover üzem beszállítói ellátásában tevékenykednek.
Kell az a maszk
A Washingtoni Egyetem szerint ha az USA-ban nem vezetik be a kötelező maszkviselést, akkor november elsejére a halálos áldozatok száma elérheti a 208 ezret. Ha most vezetnék be, akkor „csak” 163 ezerre növekedne a jelenlegi 133 ezerről. Tegnap a hétvégi megnyugvást követően ismét emelkedésnek indult a megbetegedésszám, újra 55 ezerre ugrott az új megbetegedések számlálója. Az eddig bejelentett intézkedések a leginkább érintett államokban (Kalifornia, Texas, Florida) egyelőre épphogy elérik a szükséges eredményt; a következő hetekben a hatékonyságuk úgyis kiderül – írta az Erste Befektetési Zrt.