Az amerikai szolgáltató-szektorban júniusban a vártnál nagyobb volt a növekedés, az ISM index 57,1 re emelkedett, kevés híján visszatért a járvány előtti szintekre. Ez volt az egyik tényező, amely ma jó kedvet okozott a tőzsdéken. A másik hír még reggel jött, a kínai pénzügyi szaksajtó pozitív becslésekbe bocsátkozott a gazdaságuk és a tőzsdéjük alakulásáról. Igaz, ez részben kincstári optimizmusnak tűnik (erről itt írtunk).
Az amerikai tőzsdeindexek a három napos hétvége után nagy lendülettel indultak újra felfelé. Az S&P 500 index 1,6 százalékkal, a Nasdaq Composit 2,4 százalékkal, a Dow Jones ipari átlag 1,5 százalékkal ment fel. A Nasdaq ezzel új történelmi csúcsra emelkedett, bár ez az utóbbi napokban már jó párszor előfordult vele.
OTP fel, Opus le
Az európai tőzsdék is hasonlóan remek zárást produkáltak, a német, francia indexek másfél százalék körüli, a brit pedig 2,1 százalékos emelkedéssel. Itthon a BUX is 1,6 százalékkal emelkedett, főleg az OTP 4,2 százalékos ugrásának köszönhetően, ami 11 210 forintra repítette. A Mol lényegében stagnált, a Richter csak 0,4 százalékkal ment fel. A Magyar Telekom fél százalékkal süllyedt, az Opus 1,7 százalékkal esett. A forint is erősödni tudott, mintegy ötven fillérrel 342,50-re esett az euró.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Megint megindultak a nemesfémek, az arany csak negyed százalékkal, az ezüst, platina és palládium viszont egy százalék fölötti mértékben drágult. A Brent típusú olaj is egy százalékkal feljebb van, átlépve ezzel a 43 dolláros szintet, a WTI alig mozdult. A Tesla minden elképzelést felülmúló szinteken forog, újabb tíz százalékkal 1330 dollárra ment fel. A csúcs 1342 dollár volt, Elon Musk új tréfájáról délelőtt itt írtunk.
Épp a rossz helyzet miatt jöhet a bika?
Eközben a vírus hírek nem túl jók, most Dél– és Délkelet-Ázsiában nő nagyon az esetek száma. De az USA-ban sem javult a helyzet. Azokban az államokban, ahol nagyon sok a fertőzött, az elnök népszerűsége is rohamosan csökken – írta a Bloomberg.com. (Donald Trump népszerűségéről délutáni cikkünkben is írtunk.)
Reggel még arról írhattunk, hogy a Goldmann Sachs Group közgazdászai lefelé módosították a 2020-ra való növekedési, pontosabban inkább csökkenési előrejelzésüket. Most a JPMorgan Chase is megszólalt. A befektetési bank a globális adósság mértéke miatt aggódik, ami 16 ezer milliárd dollárral emelkedhet ebben az évben. Ezzel a közszféra és a magánszektor együttes adóssága a történelemben először meghaladhatja a 200 ezer milliárd (az angolban: 200 trillió) dollárt. A cég stratégái azonban éppen emiatt optimisták, a bikapiacban hisznek. Ennek a hatalmas pénzösszegnek, likviditásnak egy jelentős része szerintük ugyanis részvényekben köthet ki.
A Blackrock is Kínára szavaz
Ami Kínát illeti, a Bloomberg szerint a kínai részvények befektetői újabb költségvetési kiadáscsomagra várnak.
A CSI300 index 14 százalékkal emelkedett öt nap alatt, amire 2014 decembere óta nem volt példa. Az akkori rali azonban 2015-ben elég nagy visszaesésbe torkollott. De nemcsak a magánbefektetők vásárlásai hajtják fel a kínai részvényárakat. A Blackrock Inc., a világ legnagyobb vagyonkezelő társasága is azt mondja, hogy a részvények és a kötvények Kínában felülteljesíthetik majd a globális feltörekvő piacokat a következő 12 hónapban.
Reggel egyes ázsiai piacok nagyon szép, 4-6 százalékos emelkedést értek el. Ezt akkor azzal magyarázták, hogy a kínai, a vezetés által befolyásolt média a pozitív részvénypiaci kilátásokat taglalta.
Csődhullámtól félnek Németországban
Azért van még helye a pesszimizmusnak is, a müncheni Ifo Intézet attól tart, hogy Németországban csődhullám készül. A német vállalatok bő ötöde, 21 százaléka ugyanis veszélyeztetve látja a túlélését a koronavírus-válság miatt.
Az intézet új körkérdése szerint a szolgáltató-iparban tevékenykedő cégek 27 százaléka érezte magát veszélyben. A kereskedelemben csak 18 százalék, az iparban 17 százalék, az építőiparban viszont csak 2 százalék. Különösen labilisnak érzék helyzetüket az utazási irodák és utazásszervezők, itt 85 százalék tart a csődtől. A szállodák 70 százaléka és az éttermek 67 százaléka is pesszimista.
Bevásárolna az Uber
Az Uber 65 milliárd dollárért vásárolná meg a Postmates nevű élelmiszer-kiszállító vállalatot, ezzel tovább terjeszkedne az iparágban – írta a Reuters. A koronavírus-járvány miatt halódó fő tevékenységi területét ezzel ki tudná egészíteni. Néhány héttel ezelőtt az Uber visszakozott a GrubHub online élelmiszer-rendelő társaság megvásárlásáról, amely hasonlóan kiegészítette volna a profilját. Végül az európai Takeaway.com volt a befutó a GrubHub-nál, 7,3 milliárd dollárért.
A koronavírus-válság miatt az élelmiszer-kiszállítás virágzik, sok millió amerikai marad inkább otthon és rendel. Az Uber részvénye majdnem hét százalékkal ugrik ma.