Bő egy hónappal a mélypont után egész biztatóan néz ki a forint grafikonja: a 322 körli szint áttörése után most a 320 került napirendre. Ha ez is sikerült, megszűnik az ijesztő gyengeség, ha pedig a 315-öt is sikerül átlépni, visszaáll a korábbi két éves szűkebb sáv.
Euró/forint |
A török líra szakadatlanul zuhan, aminek mind fundamentális, mind technikai okai adottak. Nagy az eladósodottság, nagy a fizetési mérleg hiánya, kicsi a devizatartalék, magas az infláció, az adósság után pedig magas a kamat.
Ilyen helyzetben csak egy monetáris, de ebben az esetben inkább fiskális szigorítás vezet célra, ezt szokták csúnya szóval megszorításnak nevezni, enélkül marad az egyensúlytalanság, és a megszorítást elvégzi a piac a leértékeléssel és a magas inflációval.
Euró/török líra, 4-5 év, felgyorsult értékvesztés. Friss árfolyamok >>> |
Ami a technikai tényezőket illeti: már évekkel ezelőtt sokan vettek lírát a magas kamatra építve, de még nagyobb leértékelődés nagy veszteségeket okozott, a pozíciókat zárni kellett. Amikor nemrég kamatemeléssel támasztották meg az árfolyamot, valószínűleg újabb spekulatív, optimista líra-vételek nyíltak, most hogy összeomlott az árfolyam, ezeket zárni kell, növelve az eladói nyomást.
A két fő kínai részvényindex 1,3-1,5 százalékkal esett, feltehetően a véget érni nem akaró, sőt szélesedő amerikai-kínai kereskedelmi háború hatására. Európában úgy tűnik, nyaralnak a befektetők, alig történik valami, a BÉT is csak mérsékelt mozgásokat produkál, egyedül a Mol 1,2 százalékos emelkedése mondható jelentősnek 2836 forintig, az indexet ez meg is emeli közel fél százalékkal 36 930 pontig.