Valutakosár
A Marketwatch szerint egy magas rangú kínai kormányzati tanácsadó Davosban megerősítette Kína szándékát, hogy a jüan árfolyamát ezentúl nem az amerikai dollárhoz, hanem egy 13 valutából álló kosárhoz képest állapítják meg. Ez nagyon lényeges lépés, mert a dollárhoz kötés erősen torzította az árfolyamot, tekintettel arra, hogy az utóbbi időben meredeken emelkedő dollár felülértékeltté tette a jüant más valutákkal szemben.
Márpedig Kína a világ legnagyobb külkereskedő országa, a világ szinte minden országával kereskedelmi kapcsolatban áll, így nagyon sok valuta árfolyama befolyásolja a helyzetét. A dollárhoz kötés egy régi beidegződés sok országban, még abból a nagyon régi, 2. világháború utáni időből, amikor a dolláron kívül jószerével nem volt még használható valuta.
Kockázat eloszlás
Ha egy ilyen széles kosárhoz képest határozzák meg a jüan árfolyamát, akkor egyes valuták erős mozgása nem borítja fel a jüan piacát, hisz az csak tompítottan jelentkezik. Ha már eddig is így lett volna, valószínűleg nem kellett volna jüan leértékeléseket végrehajtani, hisz a keresztárfolyamokon keresztül automatikusan lezajlott volna a korrekció.
Az IMF már korábban felkérte Kínát, hogy időben jelezze, ha változtatni kíván devizapolitikáján, hogy a világ alkalmazkodni tudjon. Úgy tűnik, ezt most meg is teszik, és Davosban az is elhangzott, hogy a kínai kormány szeretné visszaszerezni az elveszett bizalmat. A befektetőket szeretné meggyőzni arról, hogy elkötelezett a piaci reformok iránt, és a gazdasági növekedést szeretnék úgy átállítani, hogy azt a belső fogyasztás vezérelje, ne a hitelekből finanszírozott beruházások.
Jól hangzik
Mindez kedvezően hangzik, ha Kína ezeket megvalósítja, valóban elkezdhet visszatérni a bizalom. Ezek után még egy szegmens lesz, ahol szép lassan vissza kell majd építeni a bizalmat: az értékpapírpiac. Ez csak úgy működik, ha a kínai hatóságok hagyják a piaci folyamatokat érvényesülni, nem tiltanak tranzakciókat, átlátható szabályozást alkalmaznak.
Ez azzal fog járni, hogy az elkerülhetetlen esés lezajlik a részvénypiacon, de ha ezen túljutnak, és a továbbiakban békén hagyják a piacot, akkor visszaállhat a normál működés és lassan a bizalom is. De ne szaladjunk előre: a széles devizakosár alkalmazása önmagában óriási lépésnek tűnik, sok más, a dollárhoz ragaszkodó, nem lebegő valutájú ország követhetné a példát.