Varázsszóra mozgott az olaj árfolyama
A Brent spot kőolaj ára a héten 40-45 dollár között ingadozott, heti átlagban 0,8 dollárral, közel 2 százalékkal nőtt az ár. A spot olajár a hét folyamán szerdáig emelkedett, azután csökkent. Az olajpiaci áralakulásra az OPEC tárgyalásaival kapcsolatos hírek hatottak, mely szerint a tagországok újabb javaslatot tettek Iránnak a termelés-befagyasztás színtjére. Irán még nem reagált az ajánlatra, amely ugyan magasabb, mint a korábbi javaslat, de alacsonyabb, mint az iráni kérés - közölte a Privátbankárral a GKI Energiakutató a legfrissebb előrejelzésüket.
Hogy lesz ebből üzemanyagár? A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat. |
A befektetők egyre valószínűbbnek tartják az OPEC tagállamok megegyezését és ezért a múlt héten megemelték a hosszú lejáratú befektetéseik mennyiségét. Az áremelkedés ellen a dollár erős emelkedése hatott, másrészt befolyásolta az áralakulást az is, hogy ezen a héten az a múlt heti adatok alapján az Egyesült Államok olajkészletei igen jelentős emelkedést mutattak, ez is lefelé nyomta az árakat. Valószínűleg csak kicsit befolyásolta az árak változását, hogy az elmúlt 25 hétből 22 alkalommal emelkedett az amerikai kőolajfúrások mennyisége, a múlt héten 19 fúrással növekedett, s elérte a 471 darabos szintet.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 0,4 dollárral, közel 1 százalékkal nőtt ezen a héten. Az idei év negyedik negyedévére vonatkozó határidős árak most 47 dollár körül változnak, ez jelenleg azt jelzi, hogy január elejétől marad az üzemanyagok megemelt jövedéki adója. A számításokhoz az is hozzátartozik, hogy a spot Brent ár októberi átlaga sem érte el az 50 dollárt. Természetesen itt még sok változás jöhet, az OPEC meglepheti az olajpiacot egy egyezséggel, amely decemberre jócskán 50 dollár fölé tolhatja az árakat.
Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten gyakorlatilag nem változott.
Bevásárolna Amerika
Az európai üzemanyagpiacokon, elsősorban a benzin piacán a legjelentősebb erő az, hogy dél- és közép-amerikai vásárlók tömegesen jelentkeztek. Az USA-felé irányuló export most leállt. Megindult a közel-keleti térség importigénye is, mivel ott most kezdődik a finomítói felújítási ciklus. Ázsia felé pedig a benzin finomításához szükséges adalékokat szállítanak növekvő mértékben. Az európai dízelpiac kissé feszült, mivel az import mennyisége mérséklődik.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva a november 14 - november 18-a közötti időszakban 2,6%-kal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 3,5-1,4%-kal csökkentek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésárai az európai piacokon alig változtak.
Mit mutat ehhez képest a forint?
A forint átlagos heti árfolyama a november 14 - november 18-i héten 3,6%-kal gyengült a dollárhoz képest, a dollár árfolyam 290 forint korül ingadozott. A megelőző héthez viszonyítva ezen a héten 10 forinttal kellett többet adni egy dollárért. A gyengülés a hét második felében volt erősebb. A dollárban kifejezett üzemanyagpiaci árcsökkenést a forint gyengülése árnövekedésbe fordította. A forint-dollár árfolyam egyengülése egyrészt a dollár euróhoz viszonyított erősödéséből fakad, másrészt a forint is gyengült az euróhoz viszonyítva.
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, az európai piacokon 0-2,1 százalékos áremelkedés mutatható ki, a gázolajnál a heti átlagok szerint forintban számolva 3,4-3,8 százalékos volt az árak emelkedése.
Így csapódhat le a pénztárcánkon
A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti átlagos árváltozások alapján a benzinnél 0-2, a gázolaj esetében 2-4 forintos emelkedés jelentkezett.
A fentiek miatt várhatóan hétfőn, november 21-én, nem valószínű a benzinárak emelése, ha igen akkor is csak 2 forinttal. A gázolaj esetében 2-4 forintos áremelés lehetséges.
A fenti változtatásokkal a benzin ára 335, a gázolaj ára 353 forint/liter körüli szinten változhat.
Az elmúlt egy év során a benzin ára 1,7%-kal csökkent, a gázolaj ára 1%-kal nőtt. Az október-novemberi jelentős üzemanyagpiaci árcsökkenés hatására a szeptember eleji árszintek alakultak ki.
Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 3%-kal több benzint és változatlan mennyiségű gázolajat lehet egy havi átlagos, nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.
Az elmúlt egy év során a benzin ára 1,7%-kal csökkent, a gázolaj ára 1%-kal nőtt. Az október-novemberi jelentős üzemanyagpiaci árcsökkenés hatására a szeptember eleji árszintek alakultak ki. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 3%-kal több benzint és változatlan mennyiségű gázolajat lehet egy havi átlagos, nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt. |