Trump győzelme esetére a holnapi tőzsdenapra a Citigroup 3-5 százalékos, a Barclays 11-13 százalékos részvényár-zuhanást vár – írja az Investing.com. Clinton győzelme esetére az utóbbi pénzintézet 2-3 százalékos emelkedést prognosztizál. A cikk ábrája szerint egyébként az egyes elnökválasztások másnapján vegyes a kép, 1-5 százalékos esések és 1-3 százalékos emelkedések váltogatták egymást a Dow Jones ipari átlagban.
Nem egyszerűen attól függően, ki nyert, hanem attól is, hogy milyenek voltak korábban a várakozások, mi épült be az árakba. A legnagyobb veszteséget, 5,1 százalékot egyébként Obama 2008-as győzelme után mutatta a Dow Jones, de akkor éppen a Lehman-válság közepén voltunk.
Vihar előtti csend?
A mai nap egyébként csendes, vagy inkább feszült várakozással telik, az indexek alig mozognak. A BUX még a jobbak közé tartozik 0,2 százalékos emelkedéssel, a DAX például 11 órakor 0,1 százalékos mínuszban, a francia CAC 0,1 százalékos pluszban jár. Az S&P 500 amerikai index határidős ára 0,1 százalékos süllyedést mutat (2127 ponton).
Nálunk a Richter vezeti a mezőnyt 0,8 százalékos emelkedéssel, ami 6072 forintnak felel meg. Az OTP 0,2 százalékkal süllyed, 793 forintra, a Magyar Telekom ugyanekkorát esik 483-ra. A Mol 0,1 százalékkal 18 960-ra emelkedik.
A Richter fénye
A Richter emelkedésének magyarázata lehet, hogy az egyik legnagyobb brókercég, a KBC Equitas jókat írt róla ma. „Nem kopik a Richter fénye” - kezdik. Majd 200 forinttal 6500 forintra emelik a részvény fair értékére vonatkozó becslésüket, a jó harmadik negyedéves eredmények, illetve a Vraylarral kapcsolatos pozitív hírek miatt.
A forint kissé gyengül, 306,20 az euró, mintegy 70 fillérrel magasabb a hétfő késő estinél. Annak ellenére nem sok a változás az árfolyamában, hogy Matolcsy György jegybankelnök interjút adott, ahol a jelenlegi jegybanki politika folytatásáról beszélt.
További emelkedést vár az Erste
Az Erste Befektetési Zrt. azt írja hírlevelében, hogy „a tegnapi jó hangulatban megtörtént az, ami a fejlett piacok többségén már évekkel ezelőtt bekövetkezett. A válság után új csúcsra emelkedett a BUX index. Ugyan technikailag ez általában egy megálló, ugyanakkor fundamentálisan és hosszabb távon inkább további emelkedést várunk”. (A BUX csúcsairól reggel itt írtunk.)
A Magyar Telekom holnap este teszi közzé gyorsjelentését, csütörtökön délután pedig befektetői konferenciát tartanak. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint „a befektetők fókuszában várhatóan a cég saját 2016-ra vonatkozó előrejelzésének potenciális emelése lesz, ezt februárban tették közzé és azóta többször meg is erősítették, többek között a harmadik negyedévben is. Ez alapján a cég a 2016-os évre 580-590 milliárd forintnyi bevételt vár és 25 forintos osztalékot fizet részvényenként. Az éves előrejelzés megváltoztatása jelentős pozitív hatással lehet az árfolyamra”.
Jöhet a 40 dolláros olaj?
Az Equilor blogja szerint 40 dollár környéki olajárakat vár az OPEC. Mivel minimális az esély a megállapodásra és annak túl nagy hatása nem lenne a kínálati oldalra, az olaj árának csökkenésére számítanak a befektetők már az ülés előtt.
Az olaj tegnap kissé magához tért, alighanem az OPEC kommunikációjának hatására, ez ma is folytatódik. Fél százalék körüli emelkedéssel a WTI 45,10, a Brent 46,40.