Tegnap az amerikai tőzsdeindexek mentek fel több, mint egy százalékkal, ma Európában lett hasonlóan jó a hangulat A német index 1,4 a francia 0,8, A brit 0,6 százalékkal van feljebb. Az amerikai határidős indexek csak néhány ponttal, de ismét zöldben vannak. A fő téma az amerikai adósságplafon, erről biztató hírek érkeztek.
A Budapesti Értéktőzsdén is hasonló a kép, 0,9 százalékkal megy fel a BUX, mind a négy vezető részvényünk pluszban. Az OTP és a Mol 1,2, a Richter 0,4, a Magyar Telekom 0,2 százalékkal emelkedik. Vesztes a Rába, két százalékos eséssel.
A forint folytatja a tegnap kezdett gyengülést, több mint két forinttal magasabban van az euró, 272 forint 70 fillér. Az olaj ára fél százalékkal, a hollandiai földgáz majdnem három százalékkal van lejjebb, az utóbbi már csak 31 euróba kerül. Kevesebb, mint a tizedébe annak, mint amennyibe tavaly augusztusban.
Mitől gyengült tegnap a forint?
Mozgalmas napja volt a forintnak tegnap, az euró 369 forintról 372 forintig is felkapaszkodott. Bejelentették, hogy Magyarország blokkolja az új uniós szankciókat és az Ukrajnának szánt békekeret kifizetését – írta a KBC Equitas. Emellett az orosz kőolajvezeték körüli aggodalmak is hatással lehettek a forint mozgására. A befektetők a jövő héten esedékes MNB kamatdöntésre várnak, a Morgan Stanley várakozásai szerint 100 bázisponttal csökkentheti az irányadó egynapos kamatot a jegybank.
Ez továbbra is magas kamatszintet jelentene, amely stabilitást hozhatna a forint számára is.
Ha azonban a forint érzékelhető gyengüléssel reagálna, akkor akár lassíthat is a kamatvágás ütemén a jegybank – mondják az elemzők.
Jó híreket kapott a Mol
Miután nemrég a Barátság vezetékkel kapcsolatban rossz hírek jöttek, most a Mol csupa jó hírt kapott. A cég megállapodott az olajvezeték-üzemeltető horvát Janaffal 2,9 millió tonna olaj szállításáról 2023-ra. Illetve arról is, hogy a Mol a sisaki és az omisalji telephelyen az olaj egy részét tárolhatja.
Az Erste Befektetési Zrt. véleménye szerint:
A megállapodásban nem tiszta, hogy ez a teljes 2023-as évre szól, vagy csak az április 1-étől december 31-ig tartó időszakra. A 2,9 millió tonna olaj azonban mindkét esetben fedezi a Mol nem-orosz kőolajigényét.
Arról nem érkezett hír, hogy a Mol mekkora árat fizet ezért. A hír a brókercég szerint semleges a Molra nézve, mivel egyrészt csökkent a bizonytalanság, másrészt viszont a teljes olajellátás kérdése továbbra sincs megoldva.
Rábólintottak a szlovén üzletre
Közben tárgyalások folynak a tranzitdíjról a Mol és az Uktransnafta között, amely a Barátság kőolajvezetéket üzemelteti.
Az Európai Bizottság jóváhagyta az OMV Slovenija Mol általi felvásárlását. A magyar cég 39 töltőállomást adhat át a Shell csoportnak Szlovéniában, és a 120 üzemanyagtöltő állomással rendelkező OMV Slovenija 92,5 százalékos részesedését vásárolja meg. A fennmaradó 7,5 százalékot az INA birtokolja. A tranzakció a közeljövőben zárulhat.
Céláremelés OTP-re és Richterre
A Richter célárfolyamát 9600 forintról tízezerre emelte a lengyel Santander Biuro Maklerskie, változatlanul felülsúlyozás ajánlással. Az HSBC pedig 8600 forintról 8900 forintra, változatlanul tartás ajánlással – írja az Equilor Befektetési Zrt. Az OTP célárfolyamát az Autonomous Research emelte 10 086 forintról 11 405 forintra, az ajánlást alulsúlyozásról semlegesre javítva.
A Richter folytatta a sajátrészvény-vásárlásokat, kedden 17 200 darab papírt vett, az átlagár 8170 forint volt.
Az OTP kötvényt bocsát ki és osztalékot fizet
Az OTP május 25-én 500 millió dollár értékű, négy éves lejáratú kötvényt bocsát ki 7,5 százalékos hozammal. A hozam mintegy 380 bázispontos prémiumot jelent az amerikai kincstárjegyekhez képest. A kötvény három év múlva visszahívható.
Idén a második tőkepiaci kötvénykibocsátást hajtotta végre a bank – közölte a pénzintézet.
A bank osztalékfizetése június 5-én kezdődik, osztalékszelvénnyel május 24-én forog utoljára a részvény. Az egy részvényre jutó osztalék 300,15789806 forint.
Az adósságplafon és Kína a téma
Joe Biden elnök bizakodását fejezte ki, hogy a tárgyaló felek megállapodásra jutnak az amerikai állam fizetésképtelenségének elkerülése érdekében. Közben bírálták, hogy Japánba utazik a G-7 csúcstalálkozójára. Mind a törvényhozók, mind a Fehér Ház tisztviselői óvatos optimizmusuknak adtak hangot az elmúlt napokban – írta a Bloomberg. Ez segített a részvénypiacoknak is.
Hszi Csin-ping kínai elnök egy másik csúcstalálkozón igyekszik erősíteni Peking befolyását Közép-Ázsiában, ahová Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán vezetőit hívták össze. Rishi Sunak brit miniszterelnök pedig kijelentette, hogy szigorúbb exportellenőrzéseket és a brit cégek kínai beruházásainak korlátozását fontolgatja. Hangsúlyozta, hogy “nagyon is egyetért” Biden elnökkel a Pekinggel szemben folytatott politikát illetően. Az USA lobbizik a többi G-7 országnál, hogy a Kínába irányuló, érzékeny ágazatokba irányuló befektetéseket szigorúan ellenőrizzék.
Óriási botrány a bitcoin-tárolásban
A kriptovaluták hardveres biztonsági tárolásának (hard wallet, cold wallet) piacvezetője, a Ledger hatalmas felzúdulást okozott egy új funkció, a Ledger Recover bejelentésével. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy visszaszerezzék a titkos privát kulcsaikat, ha azok elvesznének. Az eszköz a kulcsot három darabra vágva titkosítja, és három különböző cégnek küldi el (Ledger, Coincover és EscrowTech). A szolgáltatást kérő felhasználóknak azonosítaniuk kell magukat (KYC).
A botrány oka, hogy a Ledger most éppen azt teszi, amiről mindig is azt mondta, hogy soha nem fogja megtenni: hozzáfér az ügyfelek privát kulcsaihoz. Az új funkció ellentmond az ilyen típusú pénztárcák egész eddigi filozófiájának. Ami eddig lehetetlennek tűnt, az most lehetséges lett. A cég ráadásul néhány éve már átélt egy súlyos bizalmi botrányt, amikor kiszivárgott ügyfeleinek névsora a vállalattól.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.