Kellemes pluszokkal kezdik a hetet az európai tőzsdék, a figyelem középpontjában várhatóan főleg az amerikai gyorsjelentések lesznek a következő napokban. A német index 0,4, a francia és a brit 0,8 százalékkal megy fel.
Ma az USA-ban szünnap lesz Martin Luther King ünnepe alkalmából, így világszerte csendesebb kereskedés várható. A gyorsjelentési szezon elindult pénteken az USA-ban, de a nagyobb meglepetések elmaradtak. Így az S&P 500 alig emelkedett, a tech-papírok Nasdaq 100-as indexe ment fel inkább 0,75 százalékkal, a Dow Jones ipari átlag pedig még esett is féllel.
Visszaerősödött a forint
A BUX index 0,7 százalékkal megy fel ma, az OTP 1,1, a Mol, a Richter és a Telekom pedig egyaránt 0,5 százalékkal erősödik. A forgalmasabb papírok listáján az Alteo az ötödik 2,6 százalékos emelkedés mellett, a társaság új, 2022-2026 közötti ötéves stratégiát tett közzé.
Pénteken a vártnál magasabb inflációs adatot tettek közzé Magyarországon, ennek hatására aznap némileg gyengült fizetőeszközünk, az euró ismét felugrott 357-re is (354-355-ről). Ma azonban ismét stabilizálódni látszik nemzeti valutánk, és 355,1 forintra ment vissza az árfolyam.
Kína remekelt, a jegybank mégis élénkít
A negyedik negyedévben a kínai gazdasági növekedés az elemzők által várt 3,3 százalékkal szemben 4,0 százalék lett. Az egész évet nézve pedig 8,1 százalékos volt a bővülés, jóval a kínai vezetés által kijelölt, hat százalék fölötti célnál – írta a KBC Equitas.
A növekedés ellenére a jegybank váratlanul vágott a kamaton, tíz bázisponttal csökkentette. A gazdaságra ugyanis továbbra is nyomást gyakorolnak az ingatlanszektor nehézségei, illetve a koronavírus okozta helyzet.
Vegyesen indult a gyorsjelentési szezon
A kommentárok inkább vegyesnek vagy a várakozásoknak megfelelőnek nevezik az amerikai nagybankok pénteken közzétett gyorsjelentéseit, amelyekkel elindult a szezon (JPMorgan, Citibank, Wells Fargo).
A héten érkezik újabb három bankóriás, a Goldman Sachs, a Bank of America és a Morgan Stanley kimutatása. Csütörtökön a Netflix tartogathat izgalmakat. Jön a két nagy amerikai légitársaság, a United Airlines és az American Airlines beszámolója is.
Az Unilever nem adja fel
A Credit Suisse részvényei esnek ma, miután a svájci bank elnöke távozott, ugyanis belső vizsgálatot indítottak személyes magatartása miatt. A jó kínai adatok nyomán a Kínának kitett bányászszektor, valamint az egészségügyi részvények a legerősebb ágazatok – írta a Reuters.
Londonban a GlaxoSmithKline 5,2 százalékot ugrott, miután a hétvégén elutasította az Unilever fogyasztói egészségügyi üzletágára vonatkozó 50 milliárd fontos ajánlatát. Az Unilever viszont 5,2 százalékot esett, miután hétfőn jelezte, hogy nem adja fel akvizíciós tervét, és stratégiai fontosságúnak nevezte azt.
Négy okból érdemes a szerelembe fektetni
Bár a Valentin-nap még kicsit odébb van, a Goldman Sachs szerint jó ötlet a szerelembe való befektetés az alulteljesítő társkereső alkalmazások részvényein keresztül, mint a Bumble (BMBL) és a Match Group (MTCH). (A Match a Tindert működteti.) A következő években az iparág számos strukturális folyamatból profitálhat, négyet sorolnak fel:
- A társadalmi megbélyegzés erodálódik, kimegy a divatból.
- Az internethez és a mobileszközökhöz való hozzáférés növekszik.
- Az egyedülállók, szinglik száma is tovább nő.
- Fokozottan terjednek a freemium modellek és előfizetések.
Úgy gondoljuk, hogy ezek miatt a fizető ügyfelek és a bevételek tartós növekedése várható a Match Group és a Bumble esetében is – mondta Alexandra Steiger, a Goldman Sachs elemzője.
A részvények egyáltalán nem tükröznek optimizmust, ami a COVID-19 világjárvány közepette fennálló aggodalmakat tükrözheti. A Bumble részvényei 33 dolláron forognak, ami jóval a 2021. februári IPO 43 dolláros árfolyama alatt van. A Match Group papírja pedig 30 százalékot esett októberi éves csúcsáról.
Metaverzumozik és kriptózik a Walmart is
A metaverzumra kacsintgat a Walmart saját kriptovaluta és NFT-kollekció létrehozásával – írja az Equilor Befektetési Zrt. A vállalat ugyanis a múlt hónap végén számos új védjegyet nyújtott be, amelyek virtuális áruk létrehozására és értékesítésére irányuló szándékát jelzik. Valamint
egy külön bejelentésben a cég azt nyilatkozta, hogy virtuális fizetőeszközt, valamint nem helyettesíthető tokeneket, azaz NFT-ket kínál majd a felhasználóknak.
A Nike a Walmarthoz hasonlóan még novemberben nyújtott be védjegy kérelmeket, majd bejelentette, hogy a Roblox-szal együttműködve egy virtuális teret hoz létre a játékon belül, Nikeland néven. Valamint felvásárolta a digitális cipők tervezésével foglalkozó RTFKT-t. Az Adidas is konkrét lépéseket tett már a metaverzum és az NFT-k felé.
Rekordjait döntögeti az AutoWallis
Minden téren rekordot döntött az AutoWallis értékesítése 2021-ben – írja a cég sajtóközleménye. Megháromszorozva előző évi számait, több mint 25 ezer gépjárművet adott el tavaly. Ebből több mint duplájára, 8,5 ezerre ugrott a kiskereskedelmi és négyszeresére, 16,5 ezerre a nagykereskedelmi értékesítés. A nagyker elsősorban az Opel és SsangYong márkák felfutásának köszönhetően nőtt nagyot.
Jól teljesített a gépjárműkölcsönzési terület is, a bérleti napok száma a járvány miatti visszaesés után már a 2019-es számot is meghaladta, 164 ezer fölé emelkedett 2021-ben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.