Nem jó a hangulat ma a részvénypiacokon, az európai indexek átlagosan fél százalék körüli esésben vannak, és az amerikai határidős mutatók is hasonlóan állnak. Ennek egyik oka lehetett, hogy rossz lett a júliusi német Ifo üzleti klímaindex, sőt vannak, akik egyenesen kiábrándítónak nevezik. Az indikátor 100,8-ra esett vissza az előző havi (felülvizsgált) 101,7-ről.
A növekvő Covid-esetszámok is rontják a hangulatot, és Ázsiából is rossz hírek érkeztek. Itthon a BUX index is 0,7 százalékkal esik, miközben az OTP 1,2, a Mol 0,4, a Richter 0,3 százalékkal süllyed. Az Opus másfél, a Telekom fél százalékkal olcsóbb.
A forint ismét gyengül, az euró 361,40 forint, másfél forinttal magasabban áll, mint péntek este. A dollár kissé süllyed, enyhén emelkednek a nemesfémek és 1,3 százalékkal olcsóbb az olaj. Holnap az MNB ülésezik, a piaci elemzők többsége 15 bázispontos kamatemelést vár, néhányan ennél magasabbat is. Ez utóbbi vélhetően erősítené a forintot.
Megint közbeszólt a kínai állampárt
Eddig főleg internetes óriások, technológiai sikercégek tönkretételében volt kiemelkedő szerepe a kínai pártállamnak (miközben időnként megpróbálták a részvénypiacot vételekkel támogatni is). Ma reggel azonban részben amiatt voltak jelentős, három százalék körüli indexesések a Távol-Keleten, mert a kínai kormány a hétvégén kiadott egy tervet a százmilliárd dolláros oktatási szektor megreformálására.
Ez ugyanis az ország egyik legkívánatosabb befektetési célpontja volt az elmúlt években. Az ázsiai hitelpiac nagy szereplői, mint a a HSBC (HSBA) és a Standard Chartered (STAN) egyaránt két százalékkal esek Londonban – írta az Investing.com.
Emellett az In-fa nevű tájfun is fejfájást okoz a térségben.
Miért nem emelkedik ma az OTP?
A banktulajdonosok örülhetnek, hogy az EKB nem hosszabbítja meg az osztalékfizetési tilalmat – írja az Erste Befektetési Zrt.
Így a negyedik negyedévben jöhetnek az osztalékfizetések. Az OTP esetében ez 400 forint fölötti összeg lehet részvényenként. Ugyanakkor a hír nem okozott meglepetést, így pozitív árfolyam-reakció sem látható.
A Mol feladja a norvég fúrótornyot?
Nem bérli tovább a Transocean nevű cégtől a Mol azt a tengeri fúróberendezést, ami napi 270 ezer dollárért állt rendelkezésre a norvég partoknál – írta az Erste Befektetési a Világgazdaságra hivatkozva.
A hírt semlegesnek tartjuk, mivel a vállalat egyrészt megspórolt 12 milliárd forintot azzal, hogy idő előtt visszaadta a berendezést, másrészt lemondott a lehetőségről, hogy bővítse készleteit a területen. Valószínűleg nem látta értelmét, hogy tovább keressen szénhidrogént a koncessziós területen – feltételezi a brókercég.
Fontos gyorsjelentések jönnek
Ez a hét főleg a tech-szektorról fog szólni, a Tesla ma zárás után, az Apple, az Alphabet és a Microsoft kedden, a Facebook és az Amazon a hét második felében teszi közzé számait.
Öt ok, ami miatt szárnyal a bitcoin és a többi kriptó
Mára virradóra tíz százalék körüli ugrással 38-39 ezer dollárra ugrott fel a bitcoin árfolyama, ezzel egy hét leforgása alatt már húsz százaléknál tart (az ether 22-nél). De az egész kriptodeviza-piac emelkedik, ennek okait szedtük össze a következő listában.
- Az Amazon-pletyka szerint a cég a kriptodevizák elfogadását készíti elő. Annyi alapja mindenképpen van ennek, hogy a társaság nyilvános hirdetésekben kriptodeviza-szakembereket toboroz. A hírt állítólag egy magát megnevezni nem kívánó bennfentes is megerősítette.
- Mégis jöhet bitcoin-ETF (tőzsdén kereskedett alap) az USA-ban, legalábbis az engedélyezésnek eddig makacsul ellenálló tőzsdefelügyelet egyik vezetőjének nyilatkozatából erre következtetnek.
- A Twitter jövőjét a kriptókra építi. A múlt hét végén jó gyorsjelentése nyomán szárnyalt a Twitter árfolyama, de az is kiderült, hogy a jövőben komoly szerepet szán valamilyen kriptodeviza-alapú rendszernek az üzleti modelljében. (A részletek nem ismeretesek, de vannak már olyan médiaoldalak, ahol a jó tartalmak előállítóinak “borravalót” lehet adni kriptóban. Ez is egy lehetséges irány.)
- Short squeeze, azaz az esésre játszó eladási pozíciók tömeges lezárása is szerepel az okok között. (Ezek értékét mintegy 929 millió dollárra becsülik.) Logikus, hogy egy hét lassú bitcoinár-emelkedés után sokuk bedobhatta a törölközőt, és egyszerre zárták a pozíciókat, hogy ne veszítsenek többet a pozícióikon.
- Elon Musk és Jack Dorsey (Tesla és Twitter) körülbelül egy hete egy nyilvános beszélgetésen nagyon pozitívan nyilatkozott a szektorról. Musk szerint mérséklődnek a bitcoin-bányászat környezeti kárai, kilátásba helyezte, hogy a Tesla ismét elfogadja fizetőeszközként. A Tesla pedig nem készül eladni a készletét.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.