Egy közepes nagyságú kriptodeviza-tőzsde, az FTX a héten 900 millió dollárt vont be nagybefektetőktől. Ez a nemzetközi sajtó szerint a kriptodeviza-történelemben a legnagyobb zártkörű (private equity) tőkebevonás volt, és a társaságot 18 milliárd dollárra értékeli.
A kriptodeviza-ágazat fejlődését jól jellemzi, hogy ugyanezt a céget egy évvel ezelőtt csak 1,2 milliárd dollárra értékelték, tehát a jelenleginek a töredékére. Az értékeltség ekkora változása is jelzi, hogy a kriptodevizák sokkal inkább elfogadottá váltak és bevonultak a mainstream médiába, a befektetők célpontjai közé is.
Guruk is belevettek a kibocsátásba
Ezzel az FTX a legmagasabb értékeltségű kriptodeviza-vállalkozások egyike lett , ami reményei szerint megnyitja a számára az utat új piacok felé, főként az amerikai piacra. A cég fő irodái egyébként Hongkongban vannak, de Antigua és Barbuda államban van a székhelye – írja a Nasadaq.com cikke.
Ami azonban az egész kibocsátásban talán a legérdekesebb, az az, hogy kik vettek benne részt. Hatvan befektetőt sorolnak fel, közöttük a híres japán SoftBank Group és különböző híres kockázati tőkések is szerepelnek, mint:
- Thoma Bravo ,
- Daniel Loeb (Third Point),
- Alan Howard,
- Paul Tudor Jones családja,
- Israel Englander,
- Coinbase Ventures.
Nem írták le a bitcoint a nagyok
A kriptodeviza-piac számára a tranzakció azért is olyan fontos, mert amint a felsorolásból látszik, számos intézményi befektető, kockázati tőkés és guru egyáltalán nem írta le a kriptodeviza-piacot csak azért, mert a május közepi csúcsokról a bitcoin nagyjából felére esett vissza.
A vállalkozás szerint a kibocsátásnak nem csak pénzszerzés volt a célja, hanem az is, hogy megfelelő stratégiai szövetségeseket találjanak, amelyek segítenek neki a növekedésben, a brand építésében és akvizíciókban. Az FTX ugyanis viszonylag új a piacon, mintegy két éve alakult, ellentétben sokkal régebbi és jóval nagyobb versenytársaival, mint a Binance, a Gemini vagy a Coinbase.
Stadiont már neveztek el róla
Egyébként az ismeretséget, a brand erejét azzal is igyekszik növelni, hogy különböző sporteseményekre köt szponzori szerződéseket, főleg az Egyesült Államokban. Itt ugyanis jelenleg a tevékenységi köre korlátozott, egzotikus kriptodeviza-termékeinek csak egy szűk körét kínálja az amerikai állampolgárok számára. A leghíresebb szerződést Miami városban kötötték egy kosárlabda-csapattal, a Miami Heat stadionját azóta át is nevezték FTX Arenára.
Bitcoin-bányászok is jönnek a tőzsdére
Egy másik érdekes részvénynek ígérkezik a szektorban a Core Scientific nevű bitcoinbányász társaság. Egyesül egy úgynevezett SPAC-társasággal, a Power and Digital Infrastructure Acquisition Company céggel, amelynek fő befektetője a Blackrock vagyonkezelő. (A világ egyik legnagyobb alapkezelője.)
A tranzakció révén egy 4,3 milliárd dolláros cég jön majd létre saját bevallása szerint, Core Scientific néven, amelyet bevezetnek a Nasdaq amerikai technológiai tőzsdére – írta a Business Insider.
Szén-dioxid-semleges bányászat?
A szóban forgó társaság az USA-ban négy bitcoinbányász üzemegységet tart fent, emellett másoknak is bérbe ad bitcoinbányász hardvert. Saját bevallása szerint száz százalékig széndioxid-semleges a működése.
Ez úgy jön ki, hogy egyrészt tiszta energiát használ működéséhez, másrészt úgynevezett megújulóenergia-krediteket is felvásárol a szabad piacon. (Ezek a kreditek lehetővé teszik, hogy egy szennyező tevékenységet folytató cég fizessen a szennyezésért a szennyezési kvóták felvásárlásával, amit környezetbarátabb vállalatok engednek át.)
A Core Scientific egyébként az utóbbi fél évben összesen 1683 bitcoint bányászott ki, ennek jelenlegi piaci értéke mintegy 55 millió dollár, közel 17 milliárd forint. A tőzsdére menetelt eredményező tranzakció azonban várhatóan csak az év utolsó negyedévében fejeződik be.
Jó pár bányász van már tőzsdén
Addig sem maradnak a befektetők bányászrészvények nélkül. Korábban több másik is tőzsdére ment, a Yahoo Finance és a Fool.com listái szerint ilyenek:
- Riot Blockchain (NASDAQ:RIOT)
- Marathon Patent Group (NASDAQ:MARA)
- Canaan (NASDAQ:CAN)
- HIVE Blockchain Technologies (OTC:HVBTF)
- CleanSpark (NASDAQ:CLSK)
- SOS Limited (NYSE:SOS)
- Ebang International Holdings (NASDAQ:EBON)
Nagy mozgások zajlanak a háttérben
Annak ellenére tehát, hogy a bitcoin árfolyama sokat esett az utóbbi időben, és senki sem tudja, meddig tart a lefelé menő trend, a piacon nagy mozgások vannak. Az intézményi befektetők sem írták le a szektort, sokan a háttérben csendben vásárolnak vagy befektetnek valamely vállalkozásba.
Nagy kérdés, hogy mi a jobb? Kriptodevizákat birtokolni, vagy ezzel foglalkozó társaságok részvényeit vásárolni?
A (nem) kamatozó kriptodevizák
Az árupiaci termékek vagy a kriptodevizák alapesetben nem kamatoznak, nem fizetnek osztalékot sem. (Pontosabban egyes kriptodevizáknál keletkezhet kamatszerű bevétel, de ezért kockázatot kell vállalni vagy inflálódnak. De ez egy másik történet.)
A vállalkozások viszont fizethetnek osztalékot, és akkor is nyereségesek maradhatnak, ha kriptodeviza-árak vagy az árupiaci árak stagnálnak. A bitcoin-bányászat például olyan zseniálisan van megoldva, hogy ha a vezető kriptó ára esik, a bányászok egy részének nem éri majd meg a bányászat, viszont ezért ki fognak szállni a piacról. Így a hatékonyabban működő bányászok továbbra is nyereségesek tudnak maradni, a rendszer megy tovább, a szektor egésze pedig hosszabb távon nyereséget termel.
Amint a két grafikonon látható, egyes bitcoin-bányász társaságok árfolyamának emelkedése a bitcoint is bőven túlszárnyalta az utóbbi egy évben. Mások viszont alulmúlták azt. A verseny mindenképpen erős, önmagában az, hogy valaki bitcoinbányász, még nem garancia a sikerre.
Kizöldül a bitcoin-bányászat
A jelenlegi tendenciák közé tartozik, hogy Kínában a tiltások miatt a kriptodeviza-bányászok összepakolnak és más országokba költöznek. Ez a folyamat most is tart. Sokan azt tartják, hogy nem is elsősorban a környezetvédelmi kihívások miatt, hanem inkább politikai indíttatásra, a jegybanki pénzteremtés, ellenőrzés monopóliumának védelmében történik mindez.
Elon Musk májusi megnyilvánulása miatt azonban, amikor környezetvédelmi okokra hivatkozva függesztette fel a bitcoin elfogadását a Tesla autókért cserébe, a szektornak amúgy is igen fontossá vált a zöld, környezetbarát működés. Viszont ha ez megvalósul, és a Bitcoin-rendszer működtetése, a bányászat nagyrészt zöld energiából történik majd, akkor az ellenzők egy fontos érve alól húzzák ki a talajt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.