A tegnap előtti amerikai, majd a tegnapi japán és európai őrület kissé már gyanús is volt, mivel az elmúlt 10-15 évben az eső trendeken belüli extrém nagy egynapos emelkedések általában nem tartósak. Az igazi masszív vétel mondjuk 3 nap alatt produkál ekkora emelkedést, hisz ésszerűen halmoznak fel az alapok. Egy nap alatt akkor zajlik le az őrület, ha a shortosok zárnak, vagy momentum kereskedők vetik rá magukat a piacra.
Mindenesetre Amerika a kezdeti 1 százalékos pluszok után ereszkedni kezdett, majd ez egész nap kitartott, és erős mínuszban fejezte be a kereskedést. Az Apple eközben kihozta legújabb termékét, ami valóban impresszívnek tűnik, de a befektetők nem kaptak rá a papírra. Arról lehet szó, hogy a cég egyszerűen túl nagy, és akármilyen jók is a számai, az alapok nem fektetik pénzük túl nagy hányadát egy papírba, pláne nem egy induló eső trendben.
Az amerikai események hatására még tegnap visszaesett a DAX, és ezzel falsnak bizonyult a 10 ezer és 10 370 pont közötti sávból való reggeli kitörés. Ma az index tovább esik: 1 százalék mínuszban, 10 200 ponton tartózkodik.
Friss árfolyamok >>> |
Ázsia is lefordult, de végül nem lett olyan heves az esés, amilyennek a kereskedés elején tűnt. A Nikkei bő 2 százalékot esett, de ez elenyésző a tegnapi 8 százalékos szárnyaláshoz képest. Tegnap, mint kiderült, a vállalati nyereségadók várható jelentős csökkentése hozta meg a befektetők kedvét, nem alaptalanul. A kínai belföldi indexek bő 1 százalékot, Hongkong viszont közel 3-at esett.
A BÉT visszafogottan reagál: az egyetlen érdemi esemény az OTP 1 százalékos esése, a többi papír alig mozdul.