Európában enyhe emelkedés van ma, a Deutsche Bank jelentése a bankszektorra jó hatással volt. A német bankóriás már nyolc százalékos emelkedésnél tart, akárcsak a Delivery Hero, a brit Lloyds pedig négy százalékkal drágul. A német GfK fogyasztói felmérése viszont csalódást okozott, –8,8-ra esett vissza az előző havi –6,1-ről, főleg a járvány elhúzódása miatt.
A német DAX index és a párizsi CAC-40 így 0,4, a brit FTSE 100 pedig 0,2 százalékkal emelkedik kevéssel dél előtt. Az amerikai határidős indexek nem jeleznek egyértelmű irányt. Tegnap az amerikai technológiai részvények indexe fél százalékkal esett, az S&P 500 pedig stagnált.
A Fed ma esti kamatdöntésére figyelnek majd a piacok, ez lehet a fő oka annak is, hogy ezen a héten egyelőre elmaradtak a nagyobb árfolyam-mozgások. Érkeztek viszont kiemelt fontosságú gyorsjelentések csőstül, ezek egy része majd csak a mai árakba épül be igazán. Az amerikai fogyasztói bizalom indexe nagyon jó lett, 121,7 pont az elemzők 113,0 százalékos várakozásával szemben.
Itthon a BUX index egy ezrelékes pluszban van, de az OTP-re nem hatott a német bank jelentése, fél százalékkal süllyed, akárcsak a Richter. A Mol 1,2 százalékkal drágul, a Telekom 0,8-al esik. A forintra a tegnapi, sok újdonságot nem hozó MNB-ülés enyhén pozitív hatással volt, az euró 326 körül stabil.
Esnek a fémek, csúcson az ethereum
Az OPEC sem befolyásolta tegnap túlságosan az olaj árát, tegnap ugyan pluszban volt, ma viszont stagnál. Egyöntetűen esnek a fémek az aranytól, ezüsttől a rézig, vasig, palládiumig és platináig. Talán India miatt, ahol a katasztrofális járványhelyzetet most egy földrengés is súlyosbította.
A bitcoin stabil 54-55 ezer dollár körül, az eddigi csúcsa alatt mintegy 15 százalékkal, de a második számú kriptodeviza, az ether tegnap új magasságokba érkezett. Friss történelmi rekordja ma hajnalban 2713,58 dollár volt, most 2600-nál jár.
Védenek– e az oltások a mutációk ellen?
Magyarországon foglalkoztatási adatok érkeztek, csökkenő munkanélküliségről szól a statisztika, bár vannak, akik kételkednek ebben. Az Alapblog által idézett felmérés szerint ez inkább alulmérés lehet, a hivatalos számoknál sokkal többen veszíthették el állásukat a járvány miatt, akár 800 ezren is.
Ijesztő Zsiday Viktor alapkezelő gyűjtése azokból a hírekből, amelyek alapján a különböző brazil, indiai, dél-afrikai vírusmutációk ellen az oltások hatékonyság érezhetően alacsonyabb. Így könnyen lehet, hogy ősszel minden kezdődik elölről.
Tarolt a Google, tépik a részvényt
Alaposan felülmúlta a várakozásokat a Google-anyavállalat, az Alphabet, több milliárd dollárral volt magasabb a bevétel az elemzői várakozások felett. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint “széttépték” a papírt a gyorsjelentést követően, több mint négy százalékot emelkedett a zárás utáni kereskedésben.
Jól teljesített a Google keresőüzletága, nagyot növekedtek az utazási és a kiskereskedelmi hirdetésekből befolyó reklámbevételek. Még egy 50 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is meghirdetett a cég. A pandémia hatalmas löketet adott a Youtube-videókból jövő reklámbevételeknek, a cloud üzletág is jól teljesített a megnövekedett otthoni munkavégzés miatt.
Szépen keresett a Microsoft
Kisebb mértékben ugyan, de a Microsoft is pozitív meglepetést okozott a KBC Equitas összefoglalója alapján.
A tisztított EPS 1,95 dollár lett, az elemzők 1,78 dollárt vártak. A bevétel 41,7 milliárd dollár, közel megegyezik a várakozásokkal. Egy év alatt azonban 19 százalékos bevétel-növekedés volt, ami 2018 óta a legmagasabb érték. Az Azure felhőszolgáltatások bevételei is gyorsabban nőttek, mint az elemzők által várt 46 százalék, de nem fedték fel a pontos értéket. A zárás utáni kereskedésben a Microsoft 2,6 százalékot esett.
Szenvednek a médiacégek
Miközben az amerikai tech-óriások remekelnek, a hagyományos médiavállalatok szenvednek. A New York Times május 5-én esedékes gyorsjelentésétől az elemzők például jelentős nyereségcsökkenést várnak (0,17 dollárról 0,125 dollárra részvényenként), igaz, növekvő bevétel mellett.
Az amerikai tech-óriások és a média viszonyáról, a reklámpiacról lásd részletes elemzésünket:
Mi történik még a jelentésdömpingben?
A gyorsjelentési szezon csúcsra jár, jelentett még a nagyok közül a Starbucks, a Pinterest, a 3M, az AMD, a General Electric, az Eli Lilly gyógyszercég, a UPS csomagküldő. Ma az Apple és a Facebook jelentése lesz a legfontosabb attrakció a Fed-ülés mellett.
A tegnapi gyorsjelentésekre már vegyes árfolyamreakció született – írta az Erste Befektetési Zrt. Megint alapvetően felülteljesítést láthattunk. Ahol ez csak kismértékű volt, például a Microsoft, ott az eredmény közzétételét követően negatív árfolyamreakciót láthattunk, míg az Alphabet vagy az AMD esetében pozitív volt a reakció.
A legjobb befektetés az adóhivatal?
Joe Biden elnök a következő 10 évben 80 milliárd dollárral növelné az amerikai adóhivatal, az IRS költségvetését – tudósít az Erste Befektetési Zrt.
Nehéz elképzelni, mi lehetne ennél hatékonyabb módja a kormányzati költekezésnek, az adminisztráció becslése szerint ugyanis ezzel a beruházással 700 milliárd dollárral emelkedne az adóbevétel a következő 10 év során. Az IRS számítása szerint a nem megfelelő erőforrások miatt 2011 és 2013 között évente legalább 380 milliárd dollár adóbevételtől esett el a szövetségi kormány.
Van még valami, ami olcsó? Például a narancslé
Az utóbbi időben több olyan árupiaci terméket is bemutattunk, amely történelmi csúcsán vagy annak a közelében van, például a réz, az amerikai faanyag vagy a palládium. (De hasonló a vasérc, a ródium vagy az alumínium árszintje is.) Miközben csúcson vagy magasan állnak a részvényindexek, a kötvények és a kriptodevizák is. Van még egyáltalán valami, ami olcsó?
Az utóbbi évek legrosszabbul teljesítő termékeinek képzeletbeli listáján dobogós lenne a narancslé amerikai árutőzsdei ára. Öt és tíz év alatt is súlyosan mínuszos volt az árának alakulása, de amint a grafikonról kiderül, még sincs most mélyponton. A termék ára leginkább hullámvasúthoz hasonlít, pár évente a jelenleginek duplájára is felugrik. A mostaninál alacsonyabban viszont sokkal ritkábban volt az elmúlt tíz évben, mint felette.
Az árfolyamot számos tényező befolyásolja, mint az időjárás, különösen Floridában, Brazíliában, valamint az import árversenye. A keresleti oldalról pedig az egészséges táplálkozás iránti igény. A 2020-as drágulásban például állítólag az is szerepet játszott, hogy sokan akartak hirtelen egészségesebben élni a járvány miatt. Másrészt hirtelen túl kevés lett a betakarítást végző munkás a mozgási korlátozások közepette – írta a BBC.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.