Eddig a piacok mintha nem sok figyelmet szenteltek volna Joe Biden adóemelési elképzeléseinek. Most azonban valószínűleg az a hír küldte lejtőre az amerikai tőzsdeindexeket és a kriptodevizákat, hogy a gazdagok számára duplájára emelné a hosszú távú befektetések eddig kedvezményes tőkenyereség-adóját. (A normál jövedelmek adójának szintjére, 20-ról 39,6 százalékra.)
Így végül tegnap este szerény pluszból egy százalék körüli mínuszba váltottak az amerikai indexek. Ma Európában pluszban is jártak az indexek az elején, de délben már 0,2 százalékkal süllyed a német és francia mutató, 0,4 százalékkal pedig a brit. Jó hír lehet kontinensünknek, hogy Oroszország visszavonja csapatait a határai közeléből.
Fél százalék az index mínusza Varsóban és 0,2 százalék Budapesten. Az OTP 0,7, a Richter 0,2, a Mol 0,1 százalékkal, az Opus kettővel süllyed. A Telekom viszont 0,4 százalékkal javul. Az euró/forint lassan felfelé araszol, ma már a 364-es szintet is átlépte, de aztán visszasüllyedt 363,30-ra. Magyarországon tegnap felpörögtek az oltások, és mai nyilatkozata szerint tovább lazít a korlátozásokon a miniszerelnök.
Az EKB tegnapi közleményéből az derült ki, hogy a szervezet fenntartja laza politikáját. Ennek nyomán az euró gyengült, a dollár erősödött, ma azonban már fordított folyamatot látunk, a keresztárfolyam 1,2060. Szerény pluszban jár az arany, az ezüst, több ipari fém és a kőolaj árfolyama.
Eladják az amerikaiak a részvényt, de újra meg is veszik?
A tőkenyereség-adó duplájára emelése az egymillió dollár fölötti jövedelmek esetében az Erste Befektetési Zrt. szerint:
Nyilván eladásra késztethet olyan nagyobb befektetőket, akik portfóliója nagyot emelkedett az elmúlt időszakban, és már amúgy is a pozíciók zárásán gondolkodtak. Ehhez képest a tegnapi, a hírre bekövetkező csökkenés elég visszafogott volt. Azaz mintha azok lennének túlsúlyban, akik inkább az úgynevezett átkötést választják. Vagyis eladják és meg is veszik újra a részvényt, hogy ezzel magasabb bekerülési árat állítsanak be.
Velünk marad a korlátlan pénznyomtatás?
Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő menedzsere szerint áttörést hozott a koronavírus-válság a gazdaságpolitikában.
Végérvényesen velünk marad a Modern Monetáris Elmélet gyakorlattá válása, a jegybank-állam koordinált stimulus. A válság miatt kénytelenek voltak kipróbálni, hogy mi történik, ha közvetlen jegybanki finanszírozással, ami valódi pénznyomtatás, hatalmas költségvetési hiányt csinálnak. A kísérlet működött, nem okozott problémákat. Ezért az előttünk álló évtizedben minden nehézség esetén használni fogják.
A szerző szerint ennek következményei lehetnek többek között:
- a munkaerőpiac nagyon feszes lesz
- a bérnövekedés igen erős
- állandósul az inflációs nyomás
- növekednek az adókulcsok
- nehéz lesz magas részvénypiaci hozamot elérni
- nehéz lesz valódi menedéket találni az infláció ellen
Emelte céljait a Daimler, emelkedik a részvény is
A Daimler növeli a Mercedes-Benz és a Mobility modellek “megtérülési célját” a Finanzen.net szerint. Az igazgatóság feltételezi, hogy a személygépkocsik és a kisteherautók a korábbi becslésekhez képest lényegesen több profitot eredményeznek majd. A stuttgarti székhelyű vállalat a pénzügyi szolgáltatások és a mobil szolgáltatások részlegének nyereségétől is többet vár, mint eddig.
Az autók és a kis haszongépjárművek területén a Daimler most 10–12 százalékos, kamatok és adók fizetése előtti megtérülést feltételez (rendkívüli hatások figyelembe vétele nélkül). A vezetőség korábban 8-10 százalékot ígért. A Daimler Mobility megtérülésének pedig 14–15 százalékot kell elérnie a korábban megcélzott 12–13 százalék helyett.
De a Daimler bejelentette azt is, hogy több alkalmazottat küldhet rövidített munkaidejű foglalkoztatási formába, mint amennyiről korábban tudni lehetett. Az ok a “chipválság”. Harald Wilhelm pénzügyi igazgató pénteken nyitva hagyta, hogy a korábban ismerteken kívül ez mely gyárakat érinthet és meddig.
Leállítja a gyártást az Audi két gyárában
Hasonló a helyzet az Audinál is, amely két gyárban csökkenti a termelést a chipellátás akadozása miatt, Ingolstadtban és Neckarsulm-ban.
Amint arról az “Augsburger Allgemeine” beszámolt, a Volkswagen leányvállalata a jövő héten részben leállítja a gyártást a félvezető-ellátással kapcsolatos problémák miatt. Az A6 és A7 modelleket az április 26. és 30. közötti héten nem gyártják. Az érintett alkalmazottak rövidített munkaidőre térnek át ebben az időszakban.
Szorosan figyeljük az ellátási láncunkat, kapcsolatban vagyunk gyártási helyszíneinkkel és partnereinkkel, de szűk keresztmetszetek bármikor ismét felmerülhetnek – magyarázta Dieter Braun, az ellátási láncért felelős vezető.
Új és új csúcson a palládium
A 2900 dolláros szintet ostromolja a palládium, új és új rekordokat állít fel. Pár év alatt többszörözte értékét, amint a grafikonon is láthatjuk. Emögött az állhat, hogy az autóipar kereslete továbbra is magas, miközben a világ legnagyobb kitermelője, a Norilsk Nickel két bánya leállítására kényszerült az idén.
Az orosz vállalat egyik bányájában hetekkel ezelőtt vízbetörés történt, a termelés ott teljesen leállt. Májusban vagy júniusban várható, hogy visszatérnek a teljes termelési kapacitáshoz. De a szibériai esemény csak súlyosbította a kritikus ellátási helyzetet. Az UBS szakemberei feltételezik, hogy 2021-ben mintegy egymillió uncia lesz a hiány, és ez már a tizedik év lesz egymás után, amikor a palládium kereslete meghaladja a kínálatot – írja a Finanzen-net a Bloomberg alapján.
Nőhet az ezüst felhasználása is
Az idén 2015 óta nem látott szintre emelkedhet az ezüst kereslete a Silver Institute tanulmánya szerint. A gazdaság élénkülésével az ipar és az ékszerágazat igénye is növekedhet, egyedül a befektetési célú, főleg ETF-ekben (tőzsdén kereskedett alapokban) levő mennyiségtől nem várnak pozitív változást. (Bár az eléggé hektikusan tud ingadozni – a szerk.)
Céláremelés a Waberer’s-re
A Concorde Értékpapír vételről tartásra változtatta a Waberer’s-re szóló ajánlását. Viszont a célárat 1910 forintról 2170 forintra emelte, ami 13 százalékkal magasabb, mint a mostani árfolyam – írta a KBC Equitas.
Március eleji szinten a bitcoin
A bitcoin gyors ütemben mintegy tíz százalékkal beesett 50 ezer dollár alá, március eleje óta először. Hajnalban 47 700 dollár volt az alja, most 49 ezer körül jár. Az ethereum tegnap még történelmi csúcsot ért el 2641 dolláron, de a visszaesésből is a bitcoinhoz hasonlóan kivette a részét, most 2250 dollár. Számos “altcoin”, másodvonalbeli kriptodeviza még nagyobbat esett, 15-25 százalékkal 24 óra alatt.
A kriptodevizák egyébként már napokkal Biden adóemelési elképzelésének felmerülése előtt, a múlt hét végén elkezdtek szenvedni. Számos elemző felhívja a figyelmet, hogy bár a piac kétségtelenül gyengeséget mutat, ebből trendfordulóra még korai lenne következtetni. A bitcoin története egyébként nagy zuhanások és még nagyobb felpattanások története, amint a következő ábra is mutatja.
Már 2012-ben is volt ilyen, amikor gyors ütemben elvesztette értékének mintegy harmadát – hét dollár feletti szintekről öt dollár környékére esett. Már akkor is a halálhírét költötték, azóta pedig a tízezerszeresét éri.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.