Trump megy, Yellen jön, a befektetők örülnek
Egy fontos bizonytalansági faktor árazódhat ki a piacokról: miután az egész világ tényként kezeli Joe Biden győzelmét az amerikai elnökválasztáson, maga Donald Trump hivatalban lévő elnök is kénytelen elereszteni a hatalmat. Ahogy arról beszámoltunk, Trump jóváhagyta, hogy az átadás-átvételért felelős kormányügynökség megkezdje a kormányzati hatalom átadásának-átvételének hivatalos eljárását. A befektetők szeretik, ha csökken a bizonytalanság: a tőzsdeindexek ennek megfelelően felfelé indultak kedden. A nyitás utáni első óra végén 1 százalék körüli pluszban járnak a vezető európai indexek, az amerikai határidős jegyzések pedig 0,6-0,8 százalékos emelkedést mutatnak az S&P500-nál és a DJIA-nál.
Szintén pozitívan fogadták a piacok azt a hírt, hogy Joe Biden a Fed korábbi elnökét, Janet Yellent nevezheti ki pénzügyminiszternek (amivel mellesleg egy 231 éve tartó gender-korlátot tör át: sosem vezette még nő a minisztériumot). Yellen több évtizedes gazdaságpolitikai tapasztalattal bír, van tekintélye a Kongresszus előtt és a nemzetközi pénzügyi körökben is - nagy reményekkel vághat bele az amerikai gazdaság gödörből való kirángatásába. A tapasztalata mindenesetre megvan hozzá: ő lehet az első olyan személy, aki pályafutása során vezette az amerikai pénzügyminisztériumot, a Fedet és a Fehér Ház gazdasági tanácsadói testületét is (ez utóbbit még Bill Clinton elnöksége idején).
A harmadik fontos tényező a piacokon természetesen a pandémiás helyzet és a vakcinákkal kapcsolatos hírek. Napról napra egyre közelebb vagyunk a tömeges oltások megkezdéséhez, ami javítja a gazdasági kilátásokat is. A befektetők reménykednek a gyors fellendülésben, ezt a hétfőn közzétett friss beszerzőimenedzser-indexek is alátámasztják - ha esetleg ezzel ellentétes folyamatokra utaló makroadatok látnak napvilágot, az visszavetheti az emelkedést. A szerdán érkező amerikai munkanélküliségi, lakossági költési és GDP-adatokat ezért feszülten várják a piacon.
Kínában már nincs mélyszegénység (?)
Az ázsiai tőzsdék egyébként emelkedtek kedden, csak Kínában kerültek mínuszba a fontosabb tőzsdeindexek, de ott is a korábbi napok jó teljesítménye utáni profitrealizálást látják a háttérben az elemzők. Az Erste reggeli hírlevele egy érdekességre hívja fel a figyelmet: a Kommunista Párt bejelentése szerint a vezetőség elérte 10 éves célját, miszerint Kína egész területén sikerült felszámolni a mélyszegénységet. A párt elmondása szerint az elmúlt évtizedekben több mint 700 millió embert sikerült kiemelni a szegények sorából. A World Bank szerint azonban a mérce túlságosan alacsony szinten lett meghatározva. Ha évi 2 ezer dolláros fizetésnél lenne meghúzva a határ, akkor 373 millió ember, vagyis a népesség 27%-a továbbra is a szegények kategóriájába tartozna - írja az Erste összefoglalója.
Budapest: oldalazás mellett fontos szintek két bluechipnél - a CIG vezeti a napot
Budapesten csak 0,1 százalékos pluszban jár délelőtt a BUX-index, rövid ideig a negatív tartományban is jártunk kedden a nyitás utáni órában. Hétfőn zárásra több bluechip is fontos szinten zárt: a Mol 2000 forint fölött forog kedden délelőtt is, 0,7 százalékos emelkedést követően. A Richter viszont egyelőre nem tudott megkapaszkodni 7000 forint fölött, a gyógyszerpapír 0,6 százalékot veszített értékéből kedd délelőtt. Az OTP (a Magyar Telekomhoz hasonlóan) tegnapi záróértékén forog, ezzel a BUX oldalazásához a legnagyobb mértékben járul hozzá.
A nap nyertese egyelőre a Mészáros Lőrinc érdekkörébe tartozó CIG Pannónia; a biztosító papírjai 3,3 százalékos pluszban forognak délelőtt. A társaság hétfőn tette közzé, hogy az MNB engedélyezte a Hungarikum Alkusz Kft.-nek valamint Keszthelyi Eriknek és érdekeltségének is, hogy növelje befolyását a társaságban.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók >>
Tovább esik az arany ára, tovább drágul az olaj
A kockázatvállalási hajlandóság emelkedésével párhuzamosan a menedék-eszközök árazása ismét lejjebb került kedden - az arany ára napon belül 0,8 százalékkal került lejjebb, unciánként 1822 dolláron áll a jegyzés délelőtt. Az elmúlt 5 napban így már több mint 3 százalékot esett a jegyzés - igaz, idén még így is 20 százalék körüli pluszban van az arany.
A gazdasági fellendülés reménye hajtja tovább az olajárat, lassan egy hete tart az emelkedő trend: a WTI kőolajfajta 1 százalékos napi emelkedést követően 43,5 dolláros hordónkénti áron forog.
A forint beállt, mint a gerely
A forint továbbra is rendkívül szűk sávban mozog - vagyis inkább beragadt. Az euró jegyzése 360 és 361 forint között oldalazik.