Megszűntek a veszteséges régiók
A cég az első félévben 104 milliárd forintos eredményt ért el, ez több mint duplázás tavaly óta. Ennek egy része egyedi tétel, (pl. Visa részvény visszavásárlásból adódik), ez a továbbiakban nem jelentkezik. Azért a korrigált eredmény is 50 százalékkal nőtt a bázisidőszakhoz képest. A közép-kelet-európai régió stabil, ugyanakkor az orosz és ukrán helyzet végre javult: pozitívvá váltak az eredményeik már az első negyedévben is, a másodikban már 11 milliárd forintot értek el.
Tavaly ez még 25 milliárdos veszteség volt, így ez a két korábban problémás régió 35 milliárdot javult, ez igen szép eredmény, lényegében ez adta a növekedés javát. Az OTP hazai bankja 30 milliárdot ért el, ez szinte ugyanannyi, mint tavaly. A bolgár DSK is stabil, 14 milliárdos eredménnyel, tavalyhoz képest alig változott. A román és a horvát bankok jelentős javulást mutattak, noha viszonylag kis bázisról: 1 ill. 1,3 milliárddal járultak hozzá az eredményhez. Romániában csökken a jelzáloghitel-állomány, de ott zajlik a devizahitel átváltás, ezért ez elkerülhetetlen folyamat, viszont szerencsére csak átmeneti.
Orosz és ukrán helyzet
Az orosz bank 6,5 milliárd forintot hozott a negyedévben (a külön kezelt internetes bank még 1,5 milliárd veszteséget termelt). A rubel erősödött 10 százalékkal, így forintban nőttek a bevételek, igaz, a költségek is. Oroszországban kezd felpörögni a hitelezés, így ennek a díjbevételei is növekednek. Tavaly ugyan volt egy nagy kamatemelés, ezért a betéti kamatokat is meg kellett emelni. Ez nagy költség volt, de ez idén rendeződött, konszolidálódott a kamatszint. A nyereségesség helyreállt a fogyasztási hitelekben, jóllehet az országban még csökken a fogyasztás, zsugorodik a GDP. Ez vélhetően év végére fordul meg.
Ukrajna is javult, persze a korábbi évek nagy veszteségeihez képest ez szerény, de örülni kell, hogy elmúltak a nehézségek és nem jelent már további veszteséget, noha az ország helyzete még elég bizonytalan. A bank mindenesetre hozott 3,4 milliárd forintot.
Hazai helyzet
Magyarországon 2 százalékkal nőtt a hitelállomány, ez azért jelentős, mert a korábbi években szakadatlan csökkenés zajlott. A fogyasztási hitelek 4 százalékkal nőttek, a jelzáloghitelek még csökkentek, de már csökkenő mértékben, ez valószínűleg idén meg is fordul. A lakáshitel-állomány Magyarországon a GDP-hez képest a felére esett 2010-hez képest, akkora, mint 2003-ban volt. Ebben jelentős szerepe volt a devizahitelek előtörlesztésének és átváltásának. Ez ugyanakkor jövőbeni növekedést jelenthet.
A hazai GDP 2,6-kal nőtt a negyedévben, várhatóan 2 százalék körül lesz az éves adat. A következő években jobb adatokat vár a bank: 3 százalék körüli mértéket. A reálbérek növekednek, gyorsuló ütemben, és a fogyasztás is 3,6 százalékkal növekedett. A bővülés tehát dinamikus, ez a hitelezési lehetőségekre is kihat. Az OTP mindazonáltal az egyedi szolgáltatásokban akar leginkább fejleszteni: ilyen például a simple nevű alkalmazás, melynek már 164 ezer ügyfele van. Az alkalmazás lényege, hogy tetszőleges bankkártyával használható: fesztiváljegy, mozijegy, színházjegy, autópályamatrica vásárolható vele, taxirendelés, parkolás bonyolítható, mégpedig úgy, hogy a rendszer megtalálja, hol vagyunk. A szolgáltatás folyamatosan bővül, a bank újabb partnerekkel köt megállapodást.
A részvény
Összességében azt mondhatjuk, hogy a bankcsoport helyzete stabil, megszabadult a sok fejfájást okozó orosz és ukrán veszteségtől. Minden bankja megfelelően működik, nagy nyereséget továbbra is a magyar és a bolgár bank termel. A jövőbeli kilátások stabilak, miután a gazdasági növekedés itthon és a régióban egyaránt jelentős lesz, ugyanakkor a bank szintjén kiugró növekedési sztorira nem számíthatunk. A cég így klasszikus fejőstehénnek tekinthető, amely stabilan nagy jövedelmet termel, melyből a részvényesek elsősorban megfelelő osztalékjövedelem formájába részesülhetnek.
A papír árfolyamában a 7400 forintos technikai szint a döntő, ez már közel 6 éve ellenállásként funkcionál, erős támasz 6200 forinton alakult ki. A papír így egy sávban mozog, ha felfelé át tudná törni a 7400 forintos szintet, jelentős emelkedési tér nyílna meg előtte. A 6200-as támasz alulmúlása viszont vélhetően csak egy erősen kedvezőtlen nemzetközi tőzsdei helyzetben valószínűsíthető.