Elemzők szerint elromolhat a hangulat a nap végére a hazai börzén. Részletek >> |
A kereskedés kezdetén a frankfurti DAX index 0,25 százalék, a londoni FTSE 100 index 0,26 százalék, a párizsi CAC-40 index 0,36 százalék gyengülést mutatott. A vezető euróövezeti vállalatok részvényeit követő gyűjtőindexek közül az EU Stoxx 50 0,38 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 pedig 0,23 százalékkal csökkent.
Szerdán az európai tőzsdeindexek többségében veszteséggel, míg London kis emelkedéssel zárt: a frankfurti DAX index 0,13 százalékos és a párizsi CAC-40 index 0,09 százalékos csökkenésével szemben a londoni FTSE-100 index szerény, 0,04 százalékos emelkedést ért el.
Az EU Stoxx 50 index 0,29 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,04 százalékkal csökkent szerdán.
Egyelőre nem áll le a pénznyomda
Az amerikai szövetségi jegybank szerepét betöltő Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) kétnapos ülését követően szerda este a piaci várakozásoknak megfelelően a gazdaságösztönző célú laza monetáris politika folytatását jelentette be.
A döntés indoklásában a testület nem alkalmazott új elemeket a gazdasági helyzet és a növekedési kilátások jellemzésére. A gazdasági növekedés mértékét a megszokott módon "mérsékelt üteműnek" nevezte.
A gazdaságösztönző célú likviditásnövelő kötvényvásárlási program kivezetésének megkezdését a Fed a korábbi alkalmakhoz hasonlóan mostani állásfoglalásában is a gazdasági helyzet javulásától tette függővé. Az amerikai és a nemzetközi tőzsdéken az év eleje óta elért árfolyamnyereségek jórészt a Fed által biztosított többletlikviditásnak tulajdonítják elemzők.
Az FTSE 100 index az év eleje óta közel 15 százalék, a frankfurti DAX több mint 18 százalék, a párizsi CAC-40 pedig közel 18 százalék nyereséget halmozott fel.