Mark Möbius, a Templeton német-puertorico-i származású amerikai befektetésialap-kezelőjének neve negyed százada összefonódott a feltörekvő országok részvénypiacaival – írja a Bloomberg cikke. A szakembert pedig korábban beválasztották a 20. század tíz legnagyobb befektetője közé, olyan hírességek mellé, mint Warren Buffett vagy Soros György.
Ő volt a feltörekvő piacok királya. Egyik alapelve, hogy mielőtt befektetnél, nézz körül az adott országban az utcán. Ma is az év 250 napján úton van, végigjárja a lehetséges befektetési célpontokat, megpróbálja felmérni, mennyire fejlődőképes az adott ország. (Erről itt egy rövid egy videó angolul a Youtube-on. Befektetési filozófiájáról film is készült.)
A 78 éves Möbius azonban az utóbbi években gyengébb eredményeket ért el (hasonlóan a kötvénypiac szintén 78 éves nagy öregjéhez, Bill Grosshoz). Az utóbbi öt évben 13 legnagyobb alapjából 11 alulteljesítette a benchmarkját (irányadó, teljesítmény-mérésre használt indexét). Valószínűleg emiatt míg a csúcson, 2011-ben Möbius 39 milliárd dollárt kezelt, most már csak 26 milliárdot.
Möbius szerint olyan időszakokban, amikor a befektetőket inkább az érzelmek vezérlik, illetve amikor a vállalati eredmények helyett inkább az általános gazdasági helyzettel foglalkoznak, az ő egyéni, alulértékelt részvényekre alapozó stratégiája botladozik. „Mi akkor megyünk a piacra, amikor mások menekülnek onnét” – írja, és reményét fejezi ki, hogy ez a kontrariánus, azaz a tömeggel, közhangulattal szembe menő politika hosszú távon eredményre vezet.
A Templeton, Möbius cége pár évvel ezelőtt arról vált ismertté nálunk, hogy kötvényalapjaiban hatalmas mennyiségű magyar állampapírt tartott. Ennek nagy részét 2011-2012-ben, jó magas, 8-10 százalékos hozammal vásárolta és jelentős eredményt ért el rajtuk.
Az utóbbi hónapokban azonban ezek egy részét vagy eladta, vagy lejáratkor nem újította meg. Egyes régiós részvényalapjaiban pedig a Templeton magyar részvényeket is szokott tartani. (A kötvényportfólió kezelése azonban nem Möbius nevéhez fűződik.)
A Bloomberg adatai szerint egyébként 28 év alatt még a legutóbbi évek szerény teljesítménye mellett is 3,3 millió dollárra nőtt Möbius keze alatt egy eredetileg 100 ezer dolláros befektetés értéke, azaz 33-szorosára. Ez számításaink szerint 13,3 százalékos éves dollárhozam. Möbius ma is aktív, nemrég román alapot hozott létre.