A főbb európai tőzsdeindexek többsége szerény, 1-3 ezrelékes emelkedést mutat ma reggel, bár Londonban kisebb süllyedés látható. Az amerikai határidős indexek is javítanak valamelyest.
Fontos makroadatok jövögetnek a héten, a legérdekesebb a csütörtöki amerikai inflációs jelentés lesz. Erre várva négy százalék alá süllyedt a tíz éves amerikai kötvényhozam, ami jó hír a részvénypiacoknak. A magyar adatot péntek reggel közlik.
A BUX index 1,1 százalékos ugrásával – ami új történelmi rekord, 62 650 pontnál – így bőven felülteljesítő kontinensünkön. A húzópapírok az OTP (+1,8 százalék) és a Telekom (+2,8 százalék). Az előzőnek a Raiffeisen, a másodiknak az Erste-csoport céláremelése is segíthetett. A Mol és a Richter csak jelképes mértékű pluszban van.
A forint szerdán erősödik, az euró 378,30, így 70 fillérrel van lejjebb a kedd estinél. A kőolaj stagnál, az európai földgáz 1,2 százalékkal drágul (az utóbbi napok esése után).
Óriásit emeltek a Telekom célárán
Ma megjelent angol nyelvű elemzésünkben megerősítjük a Magyar Telekomra vonatkozó vételi ajánlásunkat, és 668 forintról 910 forintra emeljük a részvényekre vonatkozó célárfolyamot – írta az Erste Befektetési Zrt.
A befektetési sztori fontos eleme a magyarországi tarifaindexálás, a cég egy számjegyű inflációs környezetben két számjegyű áremelést hajthat végre 2024-ben.
Az áremelés mértékére vonatkozó becslésüket 10-ről 12 százalékra emelték, ami 2,5 milliárd forintos havi bevételnövekedést jelenthet. A Vodafone egyébként 15,4 százalékos díjemelést jelentett be márciustól.
Ismét az USA lesz a vezető olajtermelő?
Az olajexportáló országok szervezete, az OPEC válságban van, ennek jele az is, hogy karácsony előtt Angola bejelentette kilépését. Az OPEC arra számított, hogy az olajárak 2023-ban stabilan 90 dollár körül maradnak hordónként, mert folytatódik az orosz-ukrán háború. Kína pedig, a világ legnagyobb olajimportőre, a kemény koronavírusellenes intézkedések feloldása után gazdasági fellendülést mutat – de nem így történt.
A globális fogyasztás végül összeomlott, és vele az olajárak is. Egy hordó nyersolaj 2023. elején 85 dollárba került, tizenkét hónappal később jó tíz százalékkal kevesebbe. Az összes OPEC-állam együtt jelenleg napi hatmillió hordóval kevesebb olajat termel, mint amennyit tudna – foglalja össze az N-Tv.de.
Eközben az amerikai termelők egyre szélesebbre nyitják a csapokat, a termelés 2023 végére rekordszintre, napi 13,2 millió hordóra emelkedett. Ez 1,3 millióval több, mint másfél évvel korábban. Méghozzá annak ellenére, hogy a fúrótornyok száma 2023-ban mintegy 20 százalékkal csökkent. Ez a termelékenység-növekedés nemcsak az OPEC-et, hanem az elemzőket is meglepte.
Történelmi kitörés előtt a japán index?
A japán index, a Nikkei ma végre kitört a több, mint fél éves bázisból, ezzel nem csak ezt hagyta el, hanem még az 1990 közepén épített platót is – írja az Erste Befektetési Zrt. Így már látszólag egy hajszálra van attól, hogy megkezdje a történelmi csúcs támadását, bő tíz százalékos távolságban 38 957 pontnál. (Valójában ez az index nem tartalmazza az osztalékfizetések hatását, azzal együtt számolva már régen megdöntötte a korábbi csúcsot – a szerk.)
Ez azért is izgalmas, mert a hazai brókercég szerint Kína is hasonló cipőben jár, mint Japán 1989-ben, ezért inkább óvatosak a kínai papírokkal. Nem úgy, mint a Goldman Sachs, amely emelkedést vár a kínai részvénypiactól.
Nemsokára 375 forint lesz az euró?
Az iBanFirst elemzői nem számítanak arra, hogy a magyar monetáris politika rövid távon nagy mértékben befolyásolná az EUR/HUF árfolyamát.
Az irányadó kamatláb optimális szinten van ahhoz, hogy középtávon garantálja az infláció célszintre való visszatérését – írták.
Másrészt a Magyar Nemzeti Bank a régióban a legkevésbé toleráns a devizaingadozásokkal szemben, és “nem engedte a forint jelentős leértékelődését”. A cégnél arra számítanak, hogy az euró/forint 375-ös, a dollár/forint 355-ös szinten áll majd az euróval szemben az első negyedév végén.
Jól megtréfálták a bitcoint
A bitcoin éjszaka rövid időre a 47 680 dollárt is elérte, ami közel két éves csúcs, miután megjelent egy üzenet az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) X (Twitter) profilján, mely szerint az összes várakozó bitcoin ETF-et engedélyezték.
Kevéssel később azonban érkezett egy cáfolat, amely szerint az oldalt meghekkelték, így az árfolyam ugyanolyan gyorsan be is zuhant. Jelenleg két százalékos mínuszban van, 45 677 dolláron.
A szervezet számára pedig blamázs, hogy X-oldalukon nem aktiválták a két faktoros hitelesítést (2FA). Így maga is felelőssé vált az elkövetett árfolyammanipulációért.
A felügyelő megmondta
Az eset mintha csak azért történt volna, hogy aláhúzza Gary Gensler SEC-igazgató egy nappal korábbi szavait. Aki szerint
A kriptoeszközökbe történő befektetések rendkívül kockázatosak lehetnek és gyakran volatilisek… a kriptoeszközökbe fektetőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy híján lehetnek kulcsfontosságú információknak és más fontos védelemnek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.