5p

A magyar tőzsdeindex kirobbanó formában van, új történelmi csúcson, lekörözve európai társait. Kissé a forint is javít. Az OTP-nek és a Telekomnak a céláruk meredek emelése segíthetett. Nemsokára 375 forint lesz az euró? Történelmi kitörés előtt a japán index? Ismét az USA lesz a vezető olajtermelő?

A főbb európai tőzsdeindexek többsége szerény, 1-3 ezrelékes emelkedést mutat ma reggel, bár Londonban kisebb süllyedés látható. Az amerikai határidős indexek is javítanak valamelyest.

Fontos makroadatok jövögetnek a héten, a legérdekesebb a csütörtöki amerikai inflációs jelentés lesz. Erre várva négy százalék alá süllyedt a tíz éves amerikai kötvényhozam, ami jó hír a részvénypiacoknak. A magyar adatot péntek reggel közlik.

A tíz éves amerikai államkötvények irányadó hozama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A tíz éves amerikai államkötvények irányadó hozama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index 1,1 százalékos ugrásával – ami új történelmi rekord, 62 650 pontnál – így bőven felülteljesítő kontinensünkön. A húzópapírok az OTP (+1,8 százalék) és a Telekom (+2,8 százalék). Az előzőnek a Raiffeisen, a másodiknak az Erste-csoport céláremelése is segíthetett. A Mol és a Richter csak jelképes mértékű pluszban van.

Árfolyamok és grafikonok

A forint szerdán erősödik, az euró 378,30, így 70 fillérrel van lejjebb a kedd estinél. A kőolaj stagnál, az európai földgáz 1,2 százalékkal drágul (az utóbbi napok esése után).

Óriásit emeltek a Telekom célárán

Ma megjelent angol nyelvű elemzésünkben megerősítjük a Magyar Telekomra vonatkozó vételi ajánlásunkat, és 668 forintról 910 forintra emeljük a részvényekre vonatkozó célárfolyamot – írta az Erste Befektetési Zrt.

A befektetési sztori fontos eleme a magyarországi tarifaindexálás, a cég egy számjegyű inflációs környezetben két számjegyű áremelést hajthat végre 2024-ben.

Az áremelés mértékére vonatkozó becslésüket 10-ről 12 százalékra emelték, ami 2,5 milliárd forintos havi bevételnövekedést jelenthet. A Vodafone egyébként 15,4 százalékos díjemelést jelentett be márciustól.

Ismét az USA lesz a vezető olajtermelő?

Az olajexportáló országok szervezete, az OPEC válságban van, ennek jele az is, hogy karácsony előtt Angola bejelentette kilépését. Az OPEC arra számított, hogy az olajárak 2023-ban stabilan 90 dollár körül maradnak hordónként, mert folytatódik az orosz-ukrán háború. Kína pedig, a világ legnagyobb olajimportőre, a kemény koronavírusellenes intézkedések feloldása után gazdasági fellendülést mutat – de nem így történt.

A globális fogyasztás végül összeomlott, és vele az olajárak is. Egy hordó nyersolaj 2023. elején 85 dollárba került, tizenkét hónappal később jó tíz százalékkal kevesebbe. Az összes OPEC-állam együtt jelenleg napi hatmillió hordóval kevesebb olajat termel, mint amennyit tudna – foglalja össze az N-Tv.de.

Eközben az amerikai termelők egyre szélesebbre nyitják a csapokat, a termelés 2023 végére rekordszintre, napi 13,2 millió hordóra emelkedett. Ez 1,3 millióval több, mint másfél évvel korábban. Méghozzá annak ellenére, hogy a fúrótornyok száma 2023-ban mintegy 20 százalékkal csökkent. Ez a termelékenység-növekedés nemcsak az OPEC-et, hanem az elemzőket is meglepte.

Történelmi kitörés előtt a japán index?

A japán index, a Nikkei ma végre kitört a több, mint fél éves bázisból, ezzel nem csak ezt hagyta el, hanem még az 1990 közepén épített platót is – írja az Erste Befektetési Zrt. Így már látszólag egy hajszálra van attól, hogy megkezdje a történelmi csúcs támadását, bő tíz százalékos távolságban 38 957 pontnál. (Valójában ez az index nem tartalmazza az osztalékfizetések hatását, azzal együtt számolva már régen megdöntötte a korábbi csúcsot – a szerk.)

A Nikkei 225 index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Nikkei 225 index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Ez azért is izgalmas, mert a hazai brókercég szerint Kína is hasonló cipőben jár, mint Japán 1989-ben, ezért inkább óvatosak a kínai papírokkal. Nem úgy, mint a Goldman Sachs, amely emelkedést vár a kínai részvénypiactól.

Nemsokára 375 forint lesz az euró?

Az iBanFirst elemzői nem számítanak arra, hogy a magyar monetáris politika rövid távon nagy mértékben  befolyásolná az EUR/HUF árfolyamát.

Az irányadó kamatláb optimális szinten van ahhoz, hogy középtávon garantálja az infláció célszintre való visszatérését írták.

Másrészt a Magyar Nemzeti Bank a régióban a legkevésbé toleráns a devizaingadozásokkal szemben, és “nem engedte a forint jelentős leértékelődését”. A cégnél arra számítanak, hogy az euró/forint 375-ös, a dollár/forint 355-ös szinten áll majd az euróval szemben az első negyedév végén.

Jól megtréfálták a bitcoint

A bitcoin éjszaka rövid időre a 47 680 dollárt is elérte, ami közel két éves csúcs, miután megjelent egy üzenet az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) X (Twitter) profilján, mely szerint az összes várakozó bitcoin ETF-et engedélyezték.

Kevéssel később azonban érkezett egy cáfolat, amely szerint az oldalt meghekkelték, így az árfolyam ugyanolyan gyorsan be is zuhant. Jelenleg két százalékos mínuszban van, 45 677 dolláron.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A szervezet számára pedig blamázs, hogy X-oldalukon nem aktiválták a két faktoros hitelesítést (2FA). Így maga is felelőssé vált az elkövetett árfolyammanipulációért.

A felügyelő megmondta

Az eset mintha csak azért történt volna, hogy aláhúzza Gary Gensler SEC-igazgató egy nappal korábbi szavait. Aki szerint

A kriptoeszközökbe történő befektetések rendkívül kockázatosak lehetnek és gyakran volatilisek… a kriptoeszközökbe fektetőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy híján lehetnek kulcsfontosságú információknak és más fontos védelemnek.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21540 21410 21690 -0,05% 0 0 4 334 367 770 HUF 2025-01-03 17:11:57
MOL 2780 2738 2780 +0,36% 0 0 1 092 459 000 HUF 2025-01-03 17:05:08
MTELEKOM 1278 1276 1296 -0,62% 0 0 401 606 592 HUF 2025-01-03 17:05:15
RICHTER 10560 10480 10740 -0,38% 0 0 1 257 979 020 HUF 2025-01-03 17:06:04
OPUS 525 510 532 +1,55% 0 0 402 357 258 HUF 2025-01-03 17:08:44
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még nézni is fáj: megint csúnyán elverték a forintot
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 18:23
Gyengült pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol állta a sarat pénteken
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 12,61 pontos, 0,02 százalékos csökkenéssel, 79 775,14 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Három dolog nyomasztja a forintot, nagyot zuhant a Tesla
Eidenpenz József | 2025. január 3. 12:37
A részvénypiacok nem jól kezdték az évet, de mintha a második napon javulás következne. A BUX most nem néz ki olyan fényesen, a Gránit Bank részvénye viszont jól debütált. A forint egyenesen megroggyant, már 415 felett is előfordult az euró. A kamatok nyomasztják a piacokat, akciózásra kényszerül az Apple, csalódást okozott a Tesla.
Részvény / Deviza / Áru Depressziósan kezdte az új évet a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 19:08
Gyengült a forint csütörtökön, az év első kereskedési napján a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru OTP-részvényes? Akkor joggal lehet rosszkedve
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 461,09 pontos, 0,58 százalékos emelkedéssel, 79 787,75 ponton zárt csütörtökön
Részvény / Deviza / Áru Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait, egy befektetés túlszárnyalta a bitcoint is
Eidenpenz József | 2025. január 2. 12:43
A tőzsdeindexek nincsenek rózsás hangulatban, de a BUX emelkedni tud, a befektetők keresik az olaj- és gázipari részvényeket. Stagnál a forint, elkerülhetjük a recessziót, Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait. Egy termék túlszárnyalta a bitcoint is 2024-ben, a Mikulás pedig megsemmisített 200 milliárd dollárt az év végén.
Részvény / Deviza / Áru Merre indul a forint 2025-ben? Itt vannak az első jelek
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 07:46
Itt vannak a friss árfolyamok az év első munkanapján.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit tett a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 08:26
Vegyesen alakult a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő kora estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Megjött BATMMAAN, bekeményített a forint a végére
Eidenpenz József | 2024. december 30. 12:59
Az európai tőzsdék stagnálnak a jókora amerikai esés ellenére is, a BUX-ot főleg az OTP húzza vissza. Az euró volt 410 forint is reggel, de azóta kisebb gyengeséget mutat. A Magyar Telekom volt az év részvénye, FAANG helyett BATMMAAN lesz a sztori jövőre, jöhetnek az Nvidia-lelkű robotok. Minden nap egy bitcoint vesz valaki.
Részvény / Deviza / Áru A forint kamatelőnye majdnem mindig meghaladta az árfolyam leértékelődését – interjú
Eidenpenz József | 2024. december 29. 10:11
Bár mindenki gyenge forintra számít mostanában, visszatekintve alig találunk olyan időszakokat, amelyekben a forint leértékelődését ne kompenzálta volna a kamatelőnye. Amikor már mindenki pesszimista, könnyen elképzelhető, hogy pozitív folyamat indul be. A tavasszal lejáró állampapír-tömeg egy része befektetési jegyekbe mehet. Interjú Brezina Szabolccsal, az MBH Befektetési Bank vezérigazgatójával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG