Nem olyan jó a hangulat az európai részvénypiacokon, ahogy a hétfői amerikai zárás alapján várni lehetett, a legtöbb index szerény mínuszban van. A kivételek közé tartozik a lengyel, a magyar és az osztrák mutató. Az amerikai határidős indexek is lefelé korrigálnak.
A múlt heti gyenge teljesítmény után hétfőn ugyanis jelentős emelkedéssel zártak az amerikai részvényindexek (az S&P 500 1,4, a Nasdaq Composite pedig 2,2 százalékkal ugrott).
Novemberben Németországban a várt 0,3 százalék helyett 0,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés az előző hónaphoz képest. Tovább élénkíti a gazdaságot a kínai központi bank, jelezte, hogy csökkenti a bankok kötelező tartalékrátáját. A héten még más fontos makroadatok is jönnek, például az inflációról.
Rekordszinten a BUX
A BUX index ma 0,4 százalékkal 61 628 pontig emelkedett eddig, ami meghaladja a múlt heti történelmi rekordot is. Az OTP és a Telekom 0,2, a Richter 0,5 százalékkal drágul, a Mol pedig szerény mínuszban áll.
A Duna House közzétette friss negyedéves számait, a részvény minimális süllyedést mutat.
Egy forinttal drágább az euró
A forint kedden délelőtt gyengül, az euró 378,50 forintba kerül, egy forinttal többe a hétfő estinél. A lengyel jegybank ma kamatdöntő ülést tart, 5,75 százalékon hagyhatja az alapkamatot.
A hétfői esés után két százalékkal emelkedik az olaj ára, az európai földgáz viszont megint mínuszban van. Másfél százalékkal, 31 euró közelébe esett.
Az inflációra vár a forint…
További lassú felértékelődést mutatott hétfőn a forint az euróval szemben, az EURHUF 377,50-en zárt – írja az Erste Befektetési Zrt.
Fundamentális oldalról az erős külkereskedelmi adatok, illetve a múlt év végi, az EU-s pénzekkel kapcsolatos pozitív fejlemények támogatták leginkább a forint lassú erősödését.
A hét hátralévő részében kivárás jöhet a pénteken esedékes hazai fogyasztói inflációs adatok előtt – írta a brókercég.
…vagy a zlotyval együtt erősödik?
Tegnap a vártnál kedvezőbb kiskereskedelmi forgalom is kedvezett a forint árfolyamának. Mert éves szinten még csökkenést mutatott ugyan a novemberi adat, de havi szinten már emelkedés volt megfigyelhető – vélte a K&H Értékpapír.
Egyébként a többi régiós deviza is erőteljesen indította a hetet, a lengyel zloty és a cseh korona is emelkedő trendbe került – tették hozzá.
Hatalmasat emeltek az OTP célárán
A Raiffeisen Bank 12 700 forintról 18 700 forintra emelte az OTP Bank részvényeire vonatkozó 12 havi célárfolyamát, az ajánlás változatlanul vétel – írta az Equilor Befektetési Zrt. (Most éppen 15 975 forint az árfolyam.)
Az OTP-t követő elemzők közül jelenleg 14-en vételre, 2-en tartásra javasolják a részvényt, a medián célárfolyam pedig 18 475 forint. A legmagasabb, 23 150 forintos célárfolyamot az HSBC adta meg november végén.
Megszólalt a kötvénykirály
A Bloomberg megfogalmazásában az “egykori kötvénykirály, Bill Gross” jelezte, hogy mostantól távol tartja magát a fix kamatozású államkötvényektől. A tízéves amerikai papírok ugyanis szerinte túlértékeltek – írta az X-en közzétett bejegyzésében.
A hasonló lejáratú, 1,80 százalékos hozamú inflációkövető állampapírok (TIPS) jobb üzletnek bizonyulhatnak.
Ennek előzménye, hogy Gross tavaly év végén nagyot nyert, amikor jól eltalálta a sok esés után elindult kötvénypiaci rali elejét. A befektetők a Federal Reserve 2024-es kamatcsökkentésére készülve kezdték el vásárolni az amerikai állampapírokat.
Gyenge volt a hazai ipar
A tavalyi tizenegyedik hónapra vonatkozó adat szerint az ipari termelés volumene éves szinten 5,6 százalékkal csökkent (munkanaphatással igazítva).
Az érték messze elmaradt a -1,2 százalékos elemzői konszenzustól – kommentálta az Erste Bank.
A termelési kilátások rövidtávon “továbbra is meglehetősen zavarosak” a bank szerint, a konjunktúraindexek egyelőre “Európa-szerte csak minimális életjeleket mutatnak”. Kiemelendő a német gazdaság gyengélkedése, amely továbbra is meghatározó tényező a magyar export kapcsán.
Pozitívum, hogy az elmúlt időszakban a magyar BMI újra a fellendülést jelző tartományba emelkedett.
Egy szuperciklus küszöbén állunk?
Új szuperciklus felé tart a világ a Goldman Sachs vezető makroelemzője, Peter Oppenheimer szerint – idézte az Equilor Befektetési Zrt. Ennek a mesterséges intelligencia és a dekarbonizáció lesz a két kulcsfontosságú tényezője.
Viszont szerinte a következő tíz évben nem lesz várható a kamatlábak agresszív csökkentése, valamint a geopolitikai feszültségek fokozódására és a globalizációval szembeni ellenállásra is lehet számítani.
A vártnál keményebb év jön a részvénypiacon?
Közel két évtizede nem fordult elő, ami 2023 végén, az S&P 500 index kilenc héten keresztül emelkedett. A 2024-es első héten viszont megtört a sorozat, és esett az amerikai mutató. A történelem azt sugallja, hogy a rossz évkezdetet rossz évzárás követi, de az elemzők előrejelzései ettől eltérően optimisták – írta az Investing.com.
Az év első öt kereskedési napjának teljesítménye és az egész év teljesítménye között 69 százalékos korrelációt (együttmozgást) lehet kimutatni az elmúlt 73 év során. Választási években, mint például 2024 is lesz, ez a korreláció 83 százalékra nő, és az elmúlt 16 választási évből 14 alkalommal ez bejött.
Amikor az S&P 500 ebben az első öt napban nyereséget könyvelhetett el, az év átlagos hozama +14,2 százalék volt. Ezzel szemben amikor az index teljesítménye év elején negatív volt, az éves átlagos hozam +0,3 százalékra csökkent átlagosan.
Újra száguld a bitcoin
A bitcoin hétfőn este átlépte a 47 ezer dollárt is, kedd délelőtt pedig 46 600 felett áll, ami több, mint hat százalékos pluszt jelent. Az ether 3,5 százalékkal 2300-ra drágult. A piacot megint elsősorban az amerikai “spot bitcoin ETF-ek” elindulásáról, engedélyezéséről szóló hírek mozgatják.
Gary Gensler megmondta
Egyes tőzsdék ugyanis a jelek szerint hivatalos előkészületeket tettek az ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) tőzsdei bevezetésére. Az engedélyért folyamodó kibocsátók is pontosították korábbi dokumentumaikat és a piacvezető Blackrock vagyonkezelő is pozitívan nyilatkozott. Majd Gary Gensler, a SEC (az amerikai tőzsdefelügyelet) elnöke közzétett egy tweet-et az X-en, amelyben a kriptovaluta-befektetések veszélyeire figyelmeztetett.
Ezt azonban a piac úgy értelmezte, hogy a bitcoin ETF-ek engedélyezése előtti utolsó intelem, és a bevezetés küszöbön áll (ahogy az egyes határidők lejárta miatt is valószínűsíthető). A bitcoin erre kezdett igazán száguldani hétfőn.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.