A világ összvagyonának az arany csak kettő százalékát teszi ki, ennek azonban nagy része nem eladó. A megvásárolható (financial) arany aránya csak mintegy 0,3 százalék – mondta Juhász Gergely, a Conclude vezérigazgatója az I. Budapesti Nemesfémkonferencián. Van például olyan arany, amely a templomokban vagy a lakosság ékszereiként, a jegybanki trezorokban évszázadok óta meg sem mozdul.
Mi lenne, ha 26 500 dollárra ugrana az arany ára? Ez jönne ugyanis ki akkor, ha a Bretton Woods-i rendszert visszaállítanák, vagyis a dollár mögé ismét aranyfedezetet tennének. Még ekkor is csak 171 ezer milliárd dollár lenne az aranykészletek értéke, töredéke a részvényeknek, kötvényeknek vagy ingatlanoknak.
Politikai válság, pénzügyi fertőzés
Az utóbbi évtizedekben globálisan a társadalom felső rétegeinek vagyona egyre csak nőtt, az alsóbb rétegek részesedése az összvagyonból pedig folyamatosan csökkent, 35-ről 25 százalékra. Ez hatalmas társadalmi feszültségeket okozhat, sőt már okoz is. Politikai feszültségek sorát látjuk.
Eközben a hagyományos pénzügyi rendszer is folyamatosan szenved. Egy pénzügyi sokk során az összes eszköz hajlamos leértékelődni, miközben az arany rendszerint felértékelődik.
A bizalom erodálódása pénzügyi fertőzéshez vezet.
Toxikus eszközök elképesztő mennyiségben
A világ tőkepiacain keringő 610 ezer milliárd dollárnyi származékos pozíció időzített bomba, “tömegpusztító fegyver”, amely bármikor bedőlhet. Nincs az az elszámolóház a világon, amely a kötelezettségének nagy összeomlás esetén eleget tudna tenni – mondta Juhász Gergely.
Fizikai arany mínusz papírarany = rendszerkockázati prémium.
Kimutatható, hogy amikor minden rendben van, akkor a kétféle arany értéke megegyezik. Amikor válság van, baj van, akkor elválik a kettő árfolyama. Ez is mutatja, mekkora a félelem a tőkepiacon (hasonlóan a VIX index-hez).
Amikor elkapkodták az aranyat
Korábbi válságok esetén, mint a Covid-krízis, volt, hogy kifogyott a fizikai nemesfém. Hatalmas volt a sorban állás érte, ellátási nehézségek támadtak.
A 13 ezer milliárd dollárnyi arany ára elvileg felmehet 170 ezer milliárdra, nem tudjuk a valószínűségét, de nem zárható ki. Az aranyban is lehetséges árfolyamugrás, de csak a fizikai arany jelent igazi biztonságot – tartja a vezérigazgató.
Arany és bitcoin, mindkettőt kell tartani, sőt ethert is, mert ott is sok fejlesztés várható még - mondta.
A bitcoin volatilitása szerinte folyamatosan csökken, lehet, hogy egy idő után el fogja érni az aranyét. Így egyre több értelmes dologra lesz használható.
Kevés arany megy befektetésekbe
A világon valaha kitermelt összes arany egy futballpályán elhelyezve csak 16 méter magas lenne, vagy elférne egy 22 méterszer 22 méteres kockában. A világon levő arany 25 százaléka újrahasznosított – mondta el Juhász Kristóf cégvezető. A kibányászott arany negyede a központi bankokhoz vándorol. 51 százalék ékszerben, 26 százalék pedig befektetésekben landol.
Az arany az egyik legjobb likviditású eszköz a világon (példádul az euró/dollár és az S&P 500 amerikai részvényindex után).
- Az S&P 500 index kapitalizációja 38 ezer milliárd dollár körül van,
- az aranyé 13 ezer milliárd dollár,
- az Apple-é háromezer milliárd.
Mire jó az aranybefektetés?
Arany azonban nincs is minden portfólióban, sok intézményi befektető alig vagy egyáltalán nem fektet aranyba. Pedig a mérések alapján ha aranyat tesz valaki a portfóliójába, akkor ugyanakkora hozamot alacsonyabb kockázattal (vagy ugyanakkora kockázattal magasabb hozamot) érhet el.
A jegybanki kereslet viszont nő, idén is új mindenkori csúcsot érhet el. Kína, Oroszország, Törökország jellemzően a legnagyobb vevők. A dollár kárára nőhet más eszközök súlya a jegybanki tartalékokban a következő években. Magyarországon és Lengyelországban is hasonló az arany súlya a jegybankok tartalékaiban, és a lengyeleknél bevallott cél, hogy húsz százalékra menjen fel. A piacok arra számítanak, hogy a jegybanki aranykereslet globálisan még sokáig magasan marad.
Az új világrend
Ma már nem mém az új világrend, hanem realitássá vált geopilitikai történet, lásd az USA-Kína szembenállást. De ez egyben pénzügyi szembenállás is, ez látszik abból, ahogyan például a dollár hegemóniájának megtörésével próbálkoznak.
Nem érdemes pánikvásárlóként berontani az aranykereskedőkhöz, inkább vegyünk folyamatosan, például havonta azonos összegekért. Ez a múltban jó hozamot adó stratégia volt – mondta el a szakember.
Ha pedig a Fed elkezdene ismét kamatot csökkenteni, az egyfajta startpisztoly lenne a nemesfémeknek.
Ígéretes az arany kistestvére
A 15 ezer milliárd dolláros teljes nemesfémpiac 88-90 százalékát az arany teszi ki (13 600 milliárd dollárral), az ezüst 1400 milliárd körül van, a többi súlya (platina, palládium, ródium) viszonylag kicsi. Az arany-ezüst hányados durva kilengéseket mutatott a múltban, az aranyért 120 uncia ezüstöt is adtak a Covid idején.
Pedig az ezüstből csak 15-ször van több – tehát olcsó az aranyhoz képest. Lehet ezzel hosszabb távon játszani, átforgatni időnként az egyiket a másikba.
Amíg az arany egy százalékot emelkedik, addig az ezüst 2-3 százalékot – nagyobb a bétája, kisebb a piaca.
Blokkláncon az arany(tanúsítvány)
A DLT technológiát használják a nemesfém-iparág adatainak nyomon követésére az aXedras AG szoftvercég szerint, amely az arany– és nemesfém-iparágra koncentrál, és nyitni próbál a bányászati iparág felé is. (Ez a DLT – elosztott főkönyvi technológia – az alapja a bitcoinnak és más kriptovalutáknak is, amelyekről azonban itt nincs szó.)
A “Bullion Integrity Ledger” nyilvántartással “összekötjük és digitalizáljuk a nemesfém-iparágat”, a bányáktól a fogyasztókig. A fizikai termékről digitális adatlap készül, arról pedig digitális tanúsítvány (certificate). Ezekkel a jövőben a hazai aranyvásárlók is találkozhatnak majd.
Mit tanúsít a certifikát?
A feldolgozóipar és a pénzintézetek is érdekeltek abban, hogy a nemesfém származása nyomon követhető legyen, és megfeleljenek a “nemzetközi törvényeknek és szankcióknak”. Nyilvántartják például, hogy az adott aranyrúd hány százaléka származik az egyik bányából, mennyi a másikból, és mennyi az újrafeldolgozott alapanyagok hányada.
Ellenőrzik, nincs-e ugyanaz az aranyrúd kétszer nyilvántartva, mert az hamisítást jelentene. A certifikátjaikon a tulajdonosokat azonban nem tartják nyilván, így azok nem értékpapírok.
Ujjlenyomata van az aranytömböknek
Az Alitheon cég az “optical fingerprinting” (optikai ujjlenyomat-készítés) segítségével sok ezer egyéni tulajdonságot, jellemzőt rögzít a nemesfémtárgyakról, amik azonosítják az adott objektumot.
Az azonosítószám nem elegendő az azonosításhoz – vallják.
A digitális ujjlenyomatokat digitális azonosítókhoz lehet rendelni, például NFT-khez a blokkláncokon – vagy az előzőleg említett digitális certifikátokat. A két termék kiegészíti egymást, a cégek együttműködnek a fejlesztésben.
Hogyan néz ki a török út?
Hogyan néz ki egy devizapiaci bizalmi válság a gyakorlatban? – erről beszélt Çağdaş Küçükemiroğlu, a Metals Focus cég szakértője. Törökországban az arany importja hagyományosan magas szinten van, és nagyságrenddel haladja meg az exportot. (Az utóbbi főleg ékszerek exportját jelenti a Közel-Keletre). Az import 2021-ben és 2022-ben az infláció és a török líra gyengülése miatt nagyot ugrott.
(Pedig az ékszerek és a lakossági nemesfém-befektetési termékek munkaerőköltségére 20 százalékos hozzáadottérték-adó /áfa/ is vonatkozik.)
A török aranykitermelés értéke idén 30 tonna körül alakulhat. A központi bank aranykészlete közel nettó 500 tonna. Az országban 450 tonna, 27 milliárd dollár értékű aranyat őriznek arany letéti számlákon.
Kilőtt az arany, a bitcoin
A török lakossági aranybefektetések értéke az idén csaknem megduplázódott, 170 tonna körülire nőtt, aminek 20 százaléka aranyrúd, a többi aranyérme. Az emberek a legszívesebben az állami pénzverő érméit vásárolják. Nagyobb aranykereslet idején, mint amilyen 2020 közepén volt megfigyelhető, a török belső piacon jelentős felár alakul ki a világpiaci árhoz képest.
Míg a magyar forint két év alatt 16 százalékkal értékelődött le, a török líra mintegy 300 százalékkal. Ezzel párhuzamosan hatalmasat ugrott az arany (600 líra közeléből 1700 lírára) és a bitcoin árfolyama is török lírában kifejezve.
A reáleszközök között az ingatlan mellett az aranynak volt meghatározó szerepe a lakossági megtakarítások között, de a bitcoin népszerűsége is növekedett. (Annak ellenére, hogy sokan megégették magukat vele, akik magas áron szálltak be.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.