Az európai részvénypiacokon nincs valami jó hangulat hétfőn, számos index kisebb, 2-5 ezrelékes mínuszban van. Kivétel a német DAX, amely szerény emelkedésre képes, főleg a konkurens Airbus tud profitálni a a Boeing körüli eseményekből. (Lásd később.) Az amerikai határidős indexek is mínuszban vannak.
Pénteken átmenetileg a kötvények és részvények árfolyama is csökkent az USA-ban, miután kiderült, hogy a munkahelyek növekedése váratlanul felgyorsult a múlt hónapban. Az eladási hullám azonban hamar végetért, és a tőzsdeindexek végül szerény pluszban végeztek. Az euróövezeti infláció pedig a novemberi 2,4-ről decemberben 2,9 százalékra ugrott.
Inflációs adatok hete jön
A héten további inflációs adatok jönnek, először Japánból és Kínából, de a fő esemény a csütörtöki amerikai pénzromlás lesz. A várakozások szerint az árak havi szinten mindössze 0,2, éves szinten pedig 3,2 százalékkal nőnek.
A BUX index 0,4 százalékkal esik, a Mol 0,8 százalékos süllyedése húzza le leginkább. Az OTP Bank és a Richter csak 0,2-0,3 százalékkal eseget. Három százalékkal megy fel a Masterplast. Az Unity Vagyonkezelő Alapítvány (amely Csányi Sándorral “szoros kapcsolatban áll”) OTP- és Mol-részvények vásárlását jelentette be.
Nagyot zuhant a gáz ára
Az euró/forint hétfő reggel emelkedett és a 378,50-et is súrolta, de azután ismét lefelé indult. Hétfő délben 377,70 az euró volt, mintegy 40 fillérrel a péntek esti érték alatt.
Általános esés van az árupiacokon, az európai földgáz hét, a kőolaj kettő, az arany fél százalékkal ment lejjebb. Pedig a dollár csak nagyon kis mértékben tud erősödni. Szaúd-Arábia viszont olajárcsökkentéseket jelentett be.
Változékony olajárakat hozhat 2024 az Erste Befektetési Zrt. szerint, mivel a geopolitika növeli a kiszámíthatatlanságot.
Szépen erősödött idén a forint
Nagyobb erősödéssel hagyta maga mögött az előző hetet az euró/forint, már a 377-es szintet is megközelítette pénteken – írta a K&H Értékpapír. Annak ellenére tudott erősödni, hogy a dollár is inkább erősödő trendben mozgott, az EUR/USD visszatért az 1,10-es szint alá.
A következő támasz az euró-forint árfolyamban 377,20-nál van, letörése esetén pedig 375 közelében adódhat a következő fontos szint – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Pénteken megerősítést nyert a 200 napos mozgóátlag letörése, 379,16-nál.
Izgalmas szinten a Mol
Pénteken ismét felülteljesítő volt a hazai részvénypiac, a hétfői kereskedésben pedig a kisebb negatív korrekció ellenére több vezető részvény is izgalmas lehet. A Mol jegyzése megközelítette a 2840 forintos szintet, ahol meghatározó ellenállás húzódik, szignifikáns áttörése esetén tér nyílhat felfelé – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Kínai szankciók és más gondok
Újabb szankciókat jelentett be Kína öt amerikai hadiipari vállalat ellen, válaszul a Tajvannal kötött legújabb fegyvereladási ügyletekre. Az érintett cégek közé tartozik a BAE Systems, az Alliant Techsystems, az AeroVironment, a ViaSat és a Data Link Solutions – közölte a kínai külügyminisztérium a Bloomberg szerint.
Az intézkedések során befagyasztják az említett vállalatok Kínában lévő ingatlanjait, és megtiltják a Kínában lévő szervezeteknek és magánszemélyeknek a velük folytatott tranzakciókat.
Eközben Kína a gyáripari termelésbe pumpál pénzt, hogy elhárítsa az ingatlanpiaci visszaesés hatásait. Ez azonban olyan egyensúlytalanságokat okozhat, amelyek előkészítik a terepet a Kína és a fejlett világ közötti kereskedelmi feszültségek kiújulásához – véli a hírügynökség.
Újra jönnek a gyorsjelentések
Pénteken a fontosabb vállalatok megkezdik az év első gyorsjelentési szezonját a K&H Értékpapír szerint. Piacnyitás előtt a UnitedHealth, valamint a Delta Air Lines számaira lesz érdemes figyelni, emellett a fontosabb amerikai bankok is megkezdik a negyedéves eredmények közzétételét.
Elsősorban a Bank of America, a Wells Fargo, a JP Morgan, illetve a Citigroup eredményeire fókuszálhatnak a befektetők.
Újabb bajok a Boeingél
Rosszul fúrt lyukak, laza csavarok, most pedig egy panel a géptörzsön, amely repülés közben kiesett egy vadonatúj repülőgépből. (A rémült utasok tátongó lyuk előtt álltak 4900 méter magasságban.)
Alig néhány hónap alatt a legnagyobb amerikai exportőr Boeingnél egy sor súlyos minőségi hibát találtak, amelyek alááshatják a bizalmat. Különösen a 737 Max repülőgépek esetében, amely pedig kulcsfontosságú pénztermelő egysége a vállalatnak – írta a Bloomberg.
A hétvégén kipattant új ügy miatt a Boeing részvénye pénteken még 1,7 százalékkal emelkedett, a hétfői nyitás előtti kereskedésben viszont több mint nyolc százalékos mínuszban van.
Szerdán jön a Bitcoin ETF?
Az utóbbi időben inkább stagnált a kriptovaluta-piac, a bitcoin ma 43 900, az ether 2220 dollár közelében jár. Vagy inkább várakozik, a legfrissebb hírek szerint ugyanis szerdán az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) engedélyezheti a “Bitcoin spot ETF”-et, az első klasszikus, közvetlenül bitcoinba fektető alapot az USA-ban.
Ezt egyébként nem akárki mondta, hanem a Fox Business szerint a BlackRock, a világ legnagyobb vagyonkezelője, a Bitcoin ETF aspiránsok egyike. Az utóbbi hónapokban az új ETF-ekkel kapcsolatos várakozások voltak az áremelkedés talán legfontosabb mozgatórugói.
Cégek, amelyek kérelmet nyújtottak be Bitcoin ETF indítására (a The Block szerint):
- BlackRock
- Grayscale Investments
- Valkyrie
- ARK
- 21Shares
- Invesco
- VanEck
- WisdomTree
- Pando Asset AG
- Franklin Templeton
Drogozik-e Elon Musk?
Elon Musk drogfogyasztása aggasztja az általa vezetett vállalatok vezetőit és igazgatósági tagjait, legalábbis a The Wall Street Journal szerint.
Musk LSD-t, kokaint, ecstasyt és pszichedelikus gombát használt, gyakran magánpartikon – írták meg nem nevezett tanúkra és bennfentesekre hivatkozva.
Musk nem reagált a Bloomberg News megkeresésére. Alex Spiro, a milliárdos ügyvédje szerint ügyfelét “rendszeres és véletlenszerű drogvizsgálatnak vetik alá” a SpaceX-nél, és soha nem bukott meg egy teszten sem, így a cikkben hamis információk szerepelnek.
A Tesla a nyitás előtti kereskedésben 0,8 százalékkal esik, a piaci átlagnál jobban.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.