Ez egy nap alatt 15 százalékos emelkedést jelent. 2020-ban egész évben 300 százaléknál is többet emelkedett a bitcoin dollárban kifejezett árfolyama, csak decemberben 50 százalékos volt az emelkedés - a rali egyelőre folytatódik 2021 első napjaiban is.
A Coindesk.com összeállítása emlékeztet: az erősödés hátterében az áll, hogy egyre gyakrabban emlegetik egyfajta "digitális arany" néven a bitcoint. Ennek megfelelően megjelentek a piacon a nagy intézményi befektetők is - a Skybridge Capital decemberben 182 millió dollárt fektetett be, a MassMutual biztosítási óriás 100 millió dollárt, az 5 milliárd dolláros Guggenheim Funds Trust pedig azt közölte, hogy kész nettó eszközértékének 10 százalékát (tehát közel 500 millió dollárt) bitcoinba fektetni. A kereslet tehát felpörgött, a kínálat viszont véges, ami törvényszerűen az ár megugrásához vezetett.
A bitcoin piaci kapitalizációja ezzel a 630 milliárd dollárt közelíti - így már megelőzte Warren Buffet cégét, a Berkshire Hathawayt, és közelíti a 648 milliárdos kapitalizációjú Alibabát.
A devizák kapitalizáció szerinti ranglistáján is előrébb lépett a bitcoin: ebben a táblázatban a devizák piaci kapitalizációját úgy számolják, hogy a bitcoinban (illetve annak legkisebb egységében, az egyszázmilillomod-részt jelentő Satoshiban) kifejezett értéket szorozzák meg a forgalomban lévő pénz mennyiségével. A bitcoin most megelőzte a mexikói pesót a 16. helyen, előtte az orosz rubel áll. (A lista első három helyezettje a kínai jüan, az amerikai dollár és az euró. A magyar forint a 43.)