Tegnap ugyan vegyes nap volt a tőzsdéken, de a Dow Jones ipari átlag újabb negyed százalékos emelkedéssel újabb történelmi csúcson zárt. Főleg az energiaszektor húzta, az ágazatot tömörítő S&P 500 Energy Index 1,6 százalékkal ment fel. Ma azonban 1-2 ezrelékes mínuszban vannak a főbb határidős indexek az USA-ban. Délután a szokásos csütörtöki amerikai munkanélküliségi adat érkezik.
Londonban meglepően nagyot, 1,5 százalékot esik az index, miután hivatalossá vált a Brexit-megállapodás. Párizsban 0,25 százalék az esés, több más európai tőzsdén, mint Hollandiában, Belgiumban, Madridban vagy Milánóban fél százalék körüli a süllyedés. A forint nem változott, 365 körül áll az euró. Az olaj kissé süllyed.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A Magyar Bankholding közzétette, hogy kötelező nyilvános vételi ajánlatokat tett az MKB és a Takarék Jelzálogbank részvényeire. Az ajánlati ár 1985 forint az MKB-nél, 599,53 forint a Takarék Jelzálogbank „A” és „B” sorozatú részvényeinél, és 5995,28 forint a „C” sorozatú részvényeire.
Szilveszteri és újévi zárva tartások
Január elsején minden fontosabb tőzsde zárva lesz. Szilveszter napján zárva tart a pesti, a frankfurti, a bécsi, a zürichi, a shanghaji tőzsde. Japán, Lengyelország, Dél-Korea is szünnapot tart. Londonban helyi idő szerint 12:30-kor kezdődik a tőzsde zárása (Budapesten ekkor 13.30 lesz). Párizsban kettő óra öt perckor zár az Euronext. (Fél napot tartott Ausztrália is.) New Yorkban és Torontóban (Kanada) viszont normál tőzsdenap van, még rövidítésről sem számolt be a tőzsdék honlapja.
Hogy teljesített idén a BUX?
Az évet a BUX index 8,6 százalékos mínuszban zárta – írta a KBC Equitas.
A blue chipek közül a Richternek volt a legjobb éve 16 százalékos emelkedéssel, a kisebb komponensek közül pedig a CIG Pannónia és a Waberer’s is kiemelkedett. Folytatja a szárnyalását a bitcoin, reggel már a 29 ezer dolláros szintet is átütötte. Idén a bitcoin az egyik legjobban teljesítő eszköz, 2020-ban eddig 308 százalékot emelkedett. A bitcoin és a nyersanyagok emelkedését is segíti a dollár gyengülése, amely ma reggel két és fél éves mélypontra esett az euróval szemben.
Azt már mi tesszük hozzá, hogy idén a forint értéke is mintegy tíz százalékkal esett az euróhoz képest. Így aztán, ha valaki euróért magyar részvényeket vett 2019 végén, akkor pénzének majdnem ötödét elbukta. Miközben a német tőzsde a héten új történelmi csúcsra érkezett, és más nyugat-európai tőzsdék is pluszban zárták az évet.
Még feljebb ment a bitcoin
A bitcoin újabb csúcsot ért el ma 29 228 dolláron. Ezzel tőzsdei kapitalizációja, azaz az összes bitcoin piaci összértéke 541 milliárd dollárra ért – ez éppen megegyezik Warren Buffett cégének, a Berkshire Hathawaynak a kapitalizációjával.
A Ripple cég XRP nevű kiptodevizája a napokban értékének felét is elveszítette, miután az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC törvényszegéssel vádolta és 1,3 milliárd dollárra büntette. Az ellenőrző szervezet értékpapírnak tekinti az XRP-t és jogosulatlan tőkebevonást emleget. Több kriptodeviza-tőzsde (vagy inkább kereskedési platform) erre bejelentette, hogy leveszi a kereskedett termékek listájáról. Pedig az XRP a harmadik-negyedik legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza. (Jelenleg negyedik, majdnem tízmilliárd dollárral.)
A Ripple visszavág
A Ripple ezután közleményt adott ki, amelyben azzal vádolja a hatóságot, hogy az egész kriptodeviza-szektor elleni támadást hajtott végre. Szerintük a problémát a kriptodevizák szabályozásának elmulasztása okozza, ami kisbefektetőiknek is kárt okoz.
A Ripple azonban még a kriptodeviza-rajongók egy részének szemében is szálka, mivel túlzottan centralizáltnak tartják. Lényegében egy cég tartja kezében az irányítást. A cég ezt rendszeresen, évek óta cáfolja. Azt is hangsúlyozzák, hogy az XRP nagy részével nem is az USA-ban kereskednek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.