Amire már minden piaci szereplő várt, az végre bekövetkezett tegnap: az amerikai jegybank szerepét betöltő FED végre megemelte az alapkamatot. Ráadásul jelezték, hogy ez egy folyamat kezdete, amit jövőre egy mérsékelt ütemű emelés-sorozat követhet. Ezzel az amerikai monetáris politika visszatér a szokásos üzemmódba, vége a válságkezelésnek.
S&P 500, újra a 200 napos felett |
Örültek is a piacok: az S&P 500 és a Nasdaq Composite egyaránt másfél százalékot emelkedett, ezzel újra mind a két index a 200 napos mozgóátlag fölött zárt. Hogy az év maradék napjaiban ebből egy csúcsdöntés lesz, vagy marad az a trend, hogy a piacok a tető közelében egyensúlyban vannak, az következő napok izgalmas kérdése lesz.
Ázsiában is kitörő öröm volt, szinte minden index emelkedett 1-2 százalékot, de az igazi eufória Európában zajlik. A DAX és a CAC-40 egyaránt 2,5 százalékot ugranak, de London is ugyanilyen heves emelkedést produkál, és a kisebb piacok is hasonló pluszokat mutatnak. Lehet, hogy a dollár kisebb erősödése az ok, de az is előfordulhat, hogy tetszik a befektetőknek, hogy már legalább egy helyen abbahagyták a fedezetlen pénzszórást, és ez előbb-utóbb világszerte normalizálódáshoz fog vezetni.
Friss árfolyamok >>> |
A BUX ennél kisebb mértékben, 1 százalék alatt emelkedik, de azért így is szépek a számok: a Molnak végre sikerült 14 ezer forint fölé kapaszkodni, a Telekom 1 százalékkal van feljebb 409 forinton, a Richter és az OTP is közel 1 százalékkal erősödnek, ezzel az OTP ismét 6 ezer forint fölé került, a Richter pedig éves és egyben örökös csúcsát közelíti.
Az olajár újra esett egy kicsit, a WTI 35, a Brent 37 dollár. Az arany is viszonylag gyenge, 1068 dollár az ár. Mindezt okozhatja a dollár kisebb erősödésre: a tegnapi 1,10 helyett ma csak 1,086 dollárt kell adni az euróért.
A török líra szépen összeszedte magát: 2-3 nap alatt az eurónkénti 3,30-ról 3,20-ra javult. A forint viszont véznácska: 315,70 az eurónkénti ár, keveset javult a mélyponttól, és messze a 310-től, ahol az utolsó hasonló jó piaci hangulatban járt, az év közbeni 2,98-ról nem is beszélve.