Sűrű nap volt a mai az amerikai hosszú hétvége előtt, jöttek bőven makroadatok az USA-ban, olyanok is, amelyek egyébként a hét második felében jöttek volna. Például kedvezőbb lett a vártnál az ipari megrendelésállomány és a fogyasztói hangulat is. Ezek után a részvényindexek nem mozogtak sokat, a dollár annál inkább.
Este a Dow Jones ipari átlag 0,2 százalékos pluszban volt, ami újabb történelmi csúcs 19 060 pont körül, az S&P 500 azonban 0,1 százalékkal, a Nasdaq 0,3 százalékkal esett. A német DAX index fél százalékkal esett a végére, a francia CAC 0,4 százalékkal, a brit index nem változott, pedig lefelé korrigálták a brit gazdaság növekedésére vonatkozó előrejelzéseket.
Mindenről Trump tehet?
Reuters szerint a befektetők azért tartózkodtak a részvényvásárlástól Európában, mert kétségek merültek fel Donald Trump politikájának várható gazdasági hatásaival kapcsolatban, bár ezzel az erővel akkor az USA-ban is lehetett volna nagyobb esés.
Itthon a BUX index nem tért el nagyon az európai átlagtól, 0,3 százalékkal emelkedett, de nem így lett volna, ha az OTP nem húzza le nagyon. A bankrészvény délután fél háromkor kezdett szánkázni lefelé, pár órával az MNB aukciója után, akkortájt, amikor az amerikai adatok nyomán a dollár is hirtelen erősödni kezdett. Végül 2,8 százalékkal 8004 forintra csúszott le.
Makacsul 310 felett az euró
A Mol eközben 1,2 százalékkal 18 510 forintra, a Richter 0,6 százalékkal 5919-re, a Telekom 1,9 százalékkal 496 forintra ment fel. Az euró/forint volt 310 alatt is a nap elején, de azután egész nap felfelé tartott, este 310,50 forint volt az árfolyam, 1,8 forinttal feljebb az előző napinál.
A forintgyengülés oka lehet MNB három hónapos eszközének aukciója, ahol a meghirdetett alacsony mennyiséghez képest is még kevesebb ajánlatot fogadtak el. Ez a kamatokat tovább nyomhatja lefelé és gyengítheti a forintot.
Nagyon erősödik a dollár, a dollár/jen volt 113 közelében is, az euró/dollár pedig 1,0530, bár este 1,0560-nál találtuk. Az Erste Befektetési Zrt. szerint tovább gyengülhet a forint, amely egy korrekciós szakaszban van. „A 310,5-ös ellenállás áttörésével nagy tere nyílna az emelkedésnek 315,8 forintig” - írták nap közben.
Az EKB a külföldi bankokra készül szigorúbb szabályokat bevezetni, hasonlóan az USA-hoz, és bővíteni tervezi repo-tevékenységét. Az olasz krízisbank, a Monte dei Paschi adósságcserével készül kilábalni a nehézségekből, a részvény drágult, az európai bankrészvények vegyesen teljesítettek.
Tétovázik az olaj, nagyot estek a nemesfémek
Az olaj nem igazán találta az irányt, a dollárerősödés nyilván nem jó neki, a jövő heti OPEC-üléssel kapcsolatos várakozások és a legújabb készletadat viszont kedveznek az árnak. A WTI majdnem pontosan 48, a Brent 49 dollár, alig változtak. Nagyot esett viszont az arany és az ezüst, két százalék körüli mértékben, 1188, illetve 16,40 dollárig, amire az aranybánya-papírok 5-6 százalékos zuhanással reagáltak.
A Linkedin-felvásárlást engedélyezték, és tovább tart a sztrájk a Lufthansánál, egyik részvény sem változott nagyot. Jókorát esett a Twitter, 2,5 százalékkal.