Jelenleg 329,60 az euró forintárfolyama, az európai fizetőeszköz november eleje óta nem volt ilyen olcsó. A BUX index 0,8 százalékkal emelkedik, 44 960 pontos értéke új történelmi csúcsot ígér.
Az OTP 15 270 forinton is volt, picit ráverve napon belül az eddigi 15 250 forintos történelmi csúcsra. A Mol és a Richter is emelkedik, az Opus és a 4ig kissé esik.
A nemzetközi tőzsdéken visszafogottan pozitív a hangulat. A nyugat-európai indexek többsége 0,5 százalék körüli, az amerikai határidős indexek 0,2 százalékos pluszban vannak. A lengyel WIG20 1,3 százalékkal száguld.
További árfolyamok itt láthatók
1. A jegybankok tartják a kamatokat
Délután kettőtől az EKB közli kamatdöntése eredményét, majd sajtótájékoztatót tart. Ez lesz Christine Lagarde új jegybankelnök első kamatdöntése, de nem valószínű érdemi változtatás. A piaci szereplők így inkább arra figyelnek majd, hogy a kommunikációban lesz-e változás.
Tegnap a Fed nem nyúlt a kamatokhoz, és Jerome Powell elnök arról beszélt, 2020-ban sem valószínű az alapkamat emelése. A kondíciók még sokáig változatlanok maradhatnak. Ez nagy meglepetést nem okozott, inkább megnyugtatta a befektetőket. Enyhe dollárgyengülés és szerény részvényár-emelkedés volt a következménye.
2. Ma dől el a Brexit sorsa?
Nagy-Britanniában ma választanak, a konzervatívok győzelme valószínű. Bár az abszolút többséget nem biztos, hogy megszerzik, amivel a Brexitet végre tető alá hozhatnák.
3. Elérte a 2000 milliárd dollárt az Aramco
A szaúd-arábiai uralkodó család vágya állítólag az volt, hogy az Aramco olajvállalat kapitalizációja (az összes részvény együttes piaci értéke) elérje a 2000 milliárd dollárt. Mivel a részvény az első kereskedési napon tíz százalékkal emelkedett, majd ma, a második napon is ment nyolc százalékot, ez az óhaj teljesült.
A mai 38 riálos árfolyam 7620 ezer milliárd riálra teszi a társaság értékét, ami 2032 milliárd dollárra tehető. A részvényeket a külföldi intézmények húzódozása miatt főleg belföldi befektetők vették meg, részben hitelből. “Ha már elérte a vágyott szintet, miért kéne feljebb mennie?” – teszik fel a kérdést sokan.
A 25,6 milliárd dolláros, rekordnagyságú részvénykibocsátás a szaúdi koronaherceg gazdaság modernizálására készített tervében központi szerepet játszik – emlékeztetnek rá a Reutersnél. A nyugati elemzők azonban szkeptikusak, nem tartják vonzónak a részvény árazását a nyugati olajmultikkal összehasonlítva.
Euró/forint, egy év (Tradingview.com) |
4. Miért nem gyengül az a fránya forint?
November eleje óta először 330 forint alá süllyedt az euró árfolyama a bankközi devizapiacon. Annak ellenére, hogy az elemzők többsége lassú forintgyengülést vár. A várakozások persze teljesülhetnek késéssel, fokozatosan, a következő hónapokban-években is, vagy nagy vargabetűkkel tarkítva.
Rövidebb távon gyakran az ellenkezője történik annak, amit mindenki vár. Erről is írtunk a következő cikkekben:
Miért nem gyengül az a fránya forint, ha mindenki azt várja?