Az S&P 500 index ebben a hónapban több történelmi csúcsot is elért, miközben az amerikai vállalati kötvények felára az állampapírokhoz képest évtizedek óta nem látott alacsony szinten van – ez drámai fordulatot jelent az áprilisi masszív visszaeséshez képest, amelyet Donald Trump kereskedelmi háborúja okozott.
Úgy veszik a háziasszonyok a részvényt, mint a lottószelvényt
A Financial Times összeállítása arra figyelmeztet: bár az elnök olyan megállapodásokat írt alá, amelyek a valaha látott legmagasabb amerikai importvámokat eredményezik, egyre több a piac túlfűtöttségére utaló jel. A magasan értékelt tech-részvények újabb csúcsokra törtek – aminek eredményeként például a Nvidia az első négyezermilliárd dollárt meghaladó értékű nyilvános tőzsdei vállalattá hízott –, miközben a 2021-es „mémrészvény-láz” is új erőre kapott: a kisbefektetők tömegesen vásárolják fel például a GoPro kameragyártó vagy épp a Krispy Kreme fánkozólánc részvényeit. Előbbinek duplázódott az ára egyetlen hónap alatt, utóbbi pedig 50 százalékot drágult.
Ezeknek a részvényeknek az aktuális árfolyamát is megtalálja a Privátbankár Árfolyamkeresőben >>
„Azt hiszem, lassan láthatóvá válnak az első párhuzamok a kilencvenes évek végén, kétezres évek elején tapasztalt internetes buborékkal” – idézi a FT Dan Ivascynt, a több mint kétezermilliárd dollárt kezelő Pimco befektetési igazgatóját. „Van ez a lottószelvény-mentalitás, ami ilyenkor megfigyelhető… ez egy igen veszélyes helyzet.”
A Bloomberg adatai szerint az S&P 500 részvényeit jelenleg a befektetők a vállalatok bevételének több mint 3,3-szorosán értékelik, ami minden idők legmagasabb értéke.
A Barclays „részvénypiaci eufória” indikátora – amely a származtatott piaci forgalmat, a piaci volatilitást és a piaci hangulatot vizsgálja – átlagos szintjének a duplájára szökött, olyan tartományba, amelyet korábban eszközbuborékok kialakulásakor mértek.
„[Az indikátor] tisztán mutatja, hogy a piac euforikus” – véli Stefano Pascale, a Barclays stratégája, aki amerikai származtatott eszközökkel foglalkozik.
Eddig minden lepergett a részvényekről
A Japánnal, EU-val kötött kereskedelmi egyezményekkel kapcsolatban azt hangsúlyozzák szakértők: bár az ezekben meghatározott vámtarifák szintje messze meghaladja a Trump előtti időszak szintjét, mégis kevésbé extrémek, mint amelyeket az úgynevezett „felszabadulás napján” jelentett be Donald Trump – és amelyek korábban pánikot okoztak a piacokon.
„Ezek az első egyezségek rosszak, de a befektetők boldogok bármivel, ami nem jelent teljes körű kereskedelmi háborút” – mondta Luca Paolini, a Pictet Asset Management vezető stratégája.
A részvénypiacokat eddig nem rengette meg sem az amerikai államadósság túlzott növekedése, sem a Fed függetlenségét érintő kételyek, amelyek viszont igencsak megingatták az állampapírpiacot és az amerikai dollárt – utóbbi majdnem 10 százalékot gyengült idén a főbb devizákból összeállított kosárral szemben.
Az óriási kapitalizációjú amerikai technológiai vállalatok részvényei, amelyek az elmúlt évek emelkedésének is fő felelősei voltak, idén is vezették a tavaszi eladási hullámot követő felpattanást. A chipgyártó Nvidia és a Facebook anyavállalata, a Meta az áprilisi mélypontjaikról 100, illetve 50 százalékot emelkedtek.
„Az S&P egészében a részvények árfolyam/bevétel, árfolyam/készpénzáramlás, árfolyam/könyv szerinti érték, árfolyam/osztalék mutatói mind történelmi csúcs közelében vannak” – mondta Rob Arnott, a Research Affiliates alapítója, aki ahhoz hasonlította a vezető techrészvényekbe való befektetést, mint amikor valaki aprópénzt próbál felszedni egy közeledő úthenger elől. „A piac jelenleg úgy árazza a vezető mesterségesintelligencia-cégeket, mintha a jövőben nem lenne versenytársuk. Ugyanakkor mindenki óvatos a népszerű, túlfűtött papíroktól való eltávolodással is, mert ha túl korán szállsz ki, bajba kerülhetsz.”
Minden fronton csak a szárnyalás – létezik ez?
Van jó néhány kisebb cég is, amely kiemelkedően teljesített. Az állami szerződések fellendülése nyomán a védelmi iparban tevékenykedő Palantir részvényei például április óta 140 százalékkal emelkedtek. A Coinbase kriptotőzsde részvénye közel 180 százalékot szárnyalt, főként a digitális eszközök iránti, Trump novemberi győzelme által felpezsdített optimizmusnak köszönhetően.
És ott van még a bitcoin is, amely a múlt héten története során először lépte át a 120 000 dolláros szintet, miközben a vállalatok és befektetők továbbra is vásárolják azokat a kriptoeszközöket, amelyek egyre inkább bekerülnek a mainstream pénzpiaci világba.
Az eufória a vállalati kötvények piacára is átterjedt, ahol a magas minősítéssel rendelkező amerikai cégek által a benchmark állampapírok felett fizetendő kamatkülönbözet 0,8 százalékpontra zsugorodott – ez közel áll a 2005 óta látott legalacsonyabb szinthez.
A Deutsche Bank elemzői egy minapi feljegyzésben pedig azt feszegették: vajon a részvényvásárlási célú hitelfelvétel felfutása „a legforróbb eufória” jele-e 1999 és 2007 óta – sorolja a figyelmeztető jeleket a Financial Times összeállítása.