A tegnapi esések után ma ismét emelkedés jellemző Európa tőzsdéin, a német index 0,8, a francia 0,1 százalékkal megy fel, a brit kissé esik. A javuló hangulat egyik oka, hogy a brit Lloyds Banking Group a várakozásoknál jobb eredményt tett közzé.
A másik, hogy Jerome Powell Fed-elnök legfrissebb beszédében viszonylag optimista volt a gazdasággal szemben. Eközben a kamatemelés vagy a mennyiségi könnyítések visszafogása egyelőre valószínűtlen a nyilatkozata alapján. Ennek nyomán a csúnya mínuszban levő amerikai részvénypiac az esti zárásig ledolgozta az esés nagy részét. Ma az amerikai határidős indexek szintén szerény pluszban vannak.
Itthon a BUX index 1,1 százalékos pluszban van, amit az OTP és a Mol 1,4 százalékos drágulása fűt. A Richter 0,6 százalékkal esik, a Telekom minimális pluszban mozog. A forint gyengülni látszik, 359,50 az euró ára, de végső soron napok óta nem mozdult el lényegesen erről a szintről az árfolyam.
A dollár valamelyest esett Powell beszéde után, az euró/dollár 1,2160. Az árupiacokon vegyes a kép, nagyobb emelkedést a palládium és platina, kisebbet az olaj és az ezüst mutat.
Bejelentette új stratégiáját a Mol
A Mol reggel közzétette az igazgatóság által jóváhagyott stratégiáját, ami a 2030-ig szóló átalakítási tervet tartalmazza – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
A finomítói üzletet egyre inkább a petrolkémiának rendeli majd alá, amit tovább fejleszt. Az üzemanyagtöltő állomások egyre inkább kiskereskedelmi egységek (is) lesznek. S a cég a digitális forradalomból is kiveszi a részét, miközben a karbonsemlegességre fókuszál. Így a 3,5 milliárd dollárnyi tervezett beruházási összegből 2025-ig 1 milliárd dollárt már olyan fejlesztésekbe tesz, amik ezt a célt szolgálják. Az idénre tervezett 2,3 milliárd dolláros EBITDA-t 2,6 milliárd dollárra növelik. Az osztalék 100 forint körül alakulhat.
Gyorsjelentést tett közzé a Graphisoft Park, amiről itt írtunk részletesebben. A Duna House Holding Nyrt. pedig a 2020-as év után részvényenként 13,3 forint osztalék-előleget fizet február 24-től.
A Square bitcoint vásárolt
A bitcoin hete igen volatilis, pedig még csak szerda van. Két napig zuhant a hétvégén 58 ezer dollár körül beállított történelmi csúcsáról, majdnem 45 ezer dollárig. Mára viszont magához tért, ismét 50 ezer felett forog, öt-hat százalékos pluszban. Az ether hasonló pályát írt le, most 1700 dollár körül jár.
Az amerikai fizetési szolgáltató Square, amelynek egyik alapítója a Twitter főnöke, Jack Dorsey, körülbelül 3318 Bitcoint vásárolt 170 millió dollárért. A társaság “a kriptodeviza iránti folyamatos elkötelezettség részének” nevezte az ügyletet.
Lemondott a GameStop-CFO
Az utóbbi hetekben botrányok kereszttüzébe került GameStop videojáték-kiskereskedőnek új pénzügyi igazgatót kell keresnie. A hivatalban lévő Jim Bell ugyanis március 26-ával távozik – jelentették be kedden az amerikai piac zárása után.
A menedzsment kényszerítette lemondásra az igazgatót az Equilor Befektetési információi szerint, miután stratégiát szeretne váltani a cég, és az e-kereskedelem felé kíván elmozdulni. A videójátékok kiskereskedelmével foglalkozó társaság árfolyama 4,8 százalékot esett a bejelentést követően a zárás utáni kereskedésben.
Nem ugrott elég nagyot a Puma
A német Puma pozitív meglepetést okozott azzal, hogy osztalékot fizet az elmúlt pénzügyi évre, részvényenként 0,16 eurót, miután a kifizetést 2019 után korábban törölték.
A sportcikkgyártó bejelentette, hogy december végén refinanszírozta tartozásait, a korábbi 200 millió eurós szindikált bankhitelt pedig felmondta. Ez lehetőséget biztosít számára az osztalékra. A Puma utolsó negyedéve jó volt, de 2020-ban összességében lényegesen jobban csökkent a profit, mint az értékesítés, az állandó költségek szintje miatt. A társaság azonban csalódást okozott a befektetőknek a 2021-es kilátásokkal kapcsolatban, így a részvény mínuszban van – írta a Finanzen.net. A papírok az elmúlt hónapokban viszonylag stabilak voltak.
Jelentett a Home Depot, osztalékot emelhet az Apple
Még jönnek gyorsjelentések, de az egyéb vállalati hírek is érdekesek. Az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele szerint:
- Osztalékemelésre készülhet az Apple, a jelenleg érvényben lévő osztalék részvényenként 0,205 dollár negyedévente.
- Várhatóan 2024 és 2025 között dobja piacra a Tesla Model 3 riválisnak szánt modelljét a Lucid Motors, egy luxusautó lesz az első modell.
- A Lucid már elkésett azzal, hogy betörjön a tömegpiacra, mivel a nagy autógyártók, mint a Volkswagen, Hyundai és a Ford már mind bemutatták az olcsóbb modelljeiket.
- Jelentett a Home Depot, a barkácsáruház-üzemeltető 3 centtel megelőzte az elemzői várakozásokat, de esett a részvény.
- Jelentős diszkonttal dob új részvényeket a piacra a Shopify, 1315 dolláros áron, ezért hat százalékot zuhant a papír.
- A Softbank milliárdokat fektetne biotech-részvényekbe. A bank már megvetette a lábát ezen a piacon, miután 312 millió dollárt tett egy Pacific Biosciences of California nevezetű cégbe, amely DNS-szekvenciákkal foglalkozik és tavaly kilencszerezte árfolyamát.
Itt az ideje visszaszállni az aranyba – vagy az aranybányákba?
Miután az arany augusztusban történelmi csúcsot ért el, azóta csak szenved, süllyed vagy stagnál. Eközben számos más árupiaci termék felfelé tart, sok éves csúcsokon van, az inflációs várakozások pedig nőnek. A SeekingAlpha árupiaci szakértője szerint ezért itt lehet az ideje visszaszállni a sárga fémbe, még inkább az erre szakosodott bányavállalatokba.
A bitcoinnal szemben viszont szkeptikus, mert annak volatilitása hatalmas, történelme rövid. Ahogy felment, könnyen össze is omolhat az árfolyam, míg az arany több ezer év óta viszonylag stabilan őrzi értékét.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.